The President of the Democratic Socialist Republic of Sri Lanka

08/12/2020 | Press release | Distributed by Public on 08/12/2020 02:27

New Cabinet Ministers sworn in before President

  • 25 Cabinet Ministers including PM
  • 39 State Ministers
  • 23 District Coordinating Committee Chairmen

The Cabinet of Ministers and State Ministers of the new Government led by Sri Lanka Podujana Peramuna (SLPP) were sworn in before President Gotabaya Rajapaksa.

The swearing in ceremony was held at the Magul Maduwa (Audience Hall) of the historic Temple of the Sacred Tooth Relic premises in Kandy this morning (12).

The President has repeatedly stressed the requirement of an efficient Cabinet of Ministers dedicated to build a prosperous nation in the future.

According to 'Saubhagyaye Dekma' (Vistas of Prosperity and Splendour) policy statement the composition of the Cabinet has been formulated in a pragmatic and a realistic manner to implement the national programme. Special attention was paid to the areas of national security, economic development, infrastructure facilities, education, health and sports in the process of formulation of the ministerial structure.

The new Cabinet of Ministers comprised 25 Ministers including the Prime Minister. There are 39 State Ministers. 23 Members of Parliament have been appointed as District Coordinating Committee Chairmen.

Maha Sangha invoked blessings on newly appointed Ministers and Committee Chairmen.

District Coordinating Committee Chairmen:

  1. Pradeep Udugoda - Colombo
  1. Sahan Pradeep Vithana - Gampaha
  1. Sanjeewa Edirimanna - Kalutara
  1. Wasantha Yapa Bandara -Kandy
  1. N. Nalaka Bandara Kottegoda - Matale
  1. S.B. Dissanayake - Nuwara Eliya
  1. Sampath Athukorala - Galle
  1. Nipuna Ranawaka -Matara
  1. Upul Galappaththi -Hambantota
  1. Angajan Ramanathan -Jaffna
  1. Douglas Devananda -Kilinochchi
  1. K. Dileepa - Vavuniya

13 K. Kader Masthan -Mannar and Mullaitivu

  1. D. Weerasinghe - Ampara
  1. Kapila Athukorala -Trincomalee

16 Gunapala Rathnasekara -Kurunegala

  1. Ashoka Priyantha - Puttalam
  1. H. Nandasena -Anuradhapura
  1. Amarakeerthi Athukorala - Polonnaruwa
  1. Sudarshana Denipitiya - Badulla
  1. Kumarasiri Rathnayaka - Monaragala
  1. Akila Ellawala - Ratnapura

23 Rajika Wickramasinghe - Kegalla

State Ministers :

  1. Chamal Rajapaksa - Internal Security, Home Affairs and Disaster Management
  1. Piyankara Jayaratne - Foreign Employment Promotions and Market Diversification
  1. Duminda Dissanayake - Solar, Wind, Grid Power Generation Projects Development
  1. Dayasiri Jayasekara -Batik, Handloom Fabrics and Local Apparel Products
  1. Lasantha Alagiyawanna - Cooperative Services, Marketing Development and Consumer Protection
  1. Sudarshani Fernandopulle -Prisons Reforms and Prisoners' Rehabilitation
  1. Arundika Fernando - Coconut, Fishtail Palm, Palmyra and Rubber product Promotion and Allied Industrial Production and Export Diversification
  1. Nimal Lansa - Rural Road and other Infrastructure Facilities
  1. Jayantha Samaraweera - Warehouse Facilities, Container Yards, Port Supply Facilities and Boats and Shipping Industry Development
  1. Roshan Ranasinghe - Land Management Affairs, State Business Lands and Property Development
  1. Kanaka Herath - Company Establishment Reforms, Tea Estate Crops, Tea Factory Modernization and Tea Export Diversification
  1. Vidura Wickramanayake - Promotion of National Heritage, Performing Arts and Rural Artists
  1. Janaka Wakkumbura - Development of Sugarcane, Maize, Cashew, Pepper, Cinnamon, Cloves, Betel Production and Promotion of Allied Products and Export
  1. Vijitha Berugoda - Dhamma Schools, Bhikku Education, Pirivenas and Buddhist Universities
  1. Shehan Semasinghe - Development of Samurdhi Home Economy, Microfinance, Self-Employment and Businesses and Under-Utilized State Resources
  1. Mohan de Silva - Regulation of Fertilizer Production and Supply, use of Chemical Fertilizers and Pesticides
  1. Lohan Ratwatte - Gem and Jewelry related Industries
  1. Dilum Amunugama - Vehicle Regulation, Bus Transport Services and Carriages and Automotive Industries
  1. Wimalaweera Dissanayake - Wildlife Conservation Protection Programmes including Electric Fence and Ditch Construction and Re-Forestation and Wildlife Resources Development
  1. Tharaka Balasooriya - Regional Cooperation
  1. Indika Anurudda - Rural Home Construction and Building Materials Industry Promotion
  1. Kanchana Wijesekera - Ornamental Fish, Freshwater Fish and Shrimp Farming Development, Multi-day Fishing and Fish Export
  1. Sanath Nishantha - Development of Rural and Regional Drinking Water Supply Projects
  1. Siripala Gamlath - Development of Common Infrastructure Facilities of Settlements and Canals in Mahaweli Zones
  1. Sarath Weerasekara - Provincial Councils and Local Government Affairs
  1. Anuradha Jayaratne - Development of Rural Paddy Fields and Associated Tanks, Reservoirs and Irrigation
  1. Sadasivam Viyalendran - Professional Development of Postal Services and Mass Media
  1. Thenuka Vidanagamage - Rural and School Sports Infrastructure Promotion
  1. Sisira Jayakody - Promotion of Indigenous Medicine, Development of Rural Ayurvedic Hospitals and Community Health
  1. Piyal Nishantha de Silva - Women and Child Development, Pre-School and Primary Education, School Infrastructure and School Services
  1. Prasanna Ranaweera - Cane, Brass, Clay Furniture and Rural Industry Promotion
  1. D. V. Chanaka - Development of Aviation and Export Zones
  1. D. B. Herath - Livestock and Farm Promotion and Dairy and Eggs Related Industries
  1. Shasheendra Rajapaksa - Paddy and Cereals, Organic Food, Vegetables, Fruits, Chilies, Onions and Potatoes, Seed Production and High Tech Agriculture
  1. Nalaka Godahewa - Urban Development, Coast Conservation, Waste Disposal and Public Sanitation
  1. Jeewan Thondaman - Estate Housing and Community Infrastructure Facilities
  1. Ajith Nivard Cabraal - Finance and Capital Markets and Public Enterprise Reforms
  1. Seetha Arambepola - Skills Development, Vocational Education, Research and Innovation
  1. Channa Jayasumana - Pharmaceutical Production, Supply and Regulation

Cabinet Ministers:

  1. His Excellency President Gotabaya Rajapaksa - Defence
  2. Hon. Mahinda Rajapaksa - Finance
  3. Hon. Mahinda Rajapaksa - Buddha Sasana, Religious and Cultural Affairs
  4. Hon. Mahinda Rajapaksa - Urban Development and Housing
  5. Nimal Siripala De Silva - Labour
  6. G.L Pieris - Education
  7. Pavithradevi Wanniarachchi - Health
  8. Dinesh Gunawardana - Foreign Relations
  9. Douglas Devananda - Fisheries
  10. Gamini Lokuge - Transport
  11. Bandula Gunawardana - Trade
  12. R.M.C.B. Rathnayake - Wildlife and Forest Conservation
  13. Janaka Bandara Thennakoon - Public Services, Provincial Councils and Local Government
  14. Keheliya Rambukwella - Mass Media
  15. Chamal Rajapaksa - Irrigation
  16. Dullas Alahapperuma - Power
  17. Johnston Fernando - Highways
  18. Wimal Weerawansa - Industries
  19. Mahinda Amaraweera - Environment
  20. S.M. Chandrasena - Land
  21. Mahindananda Aluthgamage - Agriculture
  22. Vasudeva Nanayakkara - Water Supply
  23. Udaya Prabhath Gammanpila - Energy
  24. Ramesh Pathirana - Plantation
  25. Prasanna Ranatunga - Tourism
  26. Rohitha Abeygunawardena - Ports and Shipping
  27. Namal Rajapaksa - Youth and Sports Affairs
  28. PC Ali Sabry - Justice

Following the ceremony, President, Prime Minister and the newly appointed Ministers paid homage to the Sacred Tooth Relic.