Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic

10/27/2021 | Press release | Distributed by Public on 10/27/2021 10:36

Štátna tajomníčka Ingrid Brocková: Rezort diplomacie predstavuje stredoškolákom rozvojové aspekty činnosti OSN

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Ingrid Brocková dnes (27. októbra 2021) otvorila na pôde bratislavskej Novej Cvernovky interaktívne podujatie pre študentov stredných škôl o poslaní a význame Organizácie Spojených národov (OSN).

"Na Slovensku často počujeme názory o mládeži ako o budúcnosti našej spoločnosti. Avšak vy a vaši rovesníci na celom svete ste reálne prítomní aj v súčasnosti. Mnohí z vás, viac ako kedykoľvek predtým, prejavujete záujem o politiku a máte chuť zapájať sa do riešenia globálnych problémov. K týmto celosvetovým výzvam patrí aj solidarita pretavená do rozvojovej a humanitárnej agendy, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou príbehu OSN," uviedla vo svojom príhovore Ingrid Brocková.

Podujatie pozostávalo zo štyroch samostatných diskusií, prenášaných online, počas ktorých sa stredoškoláci z celého Slovenska oboznámili napríklad s možnosťami zapojenia sa do medzinárodného dobrovoľníctva a pomoci v zahraničí, s činnosťou slovenských mimovládnych organizácií a ich aktivitami na humanitárnych a rozvojových projektoch programov SlovakAid, či s humanitárnou misiou UNICEFu a pôsobením Medzinárodnej organizácie pre migráciu vo svete a na Slovensku.

"Hoci OSN je najviac známa cez oblasti udržiavania a budovania mieru či prevencie konfliktov, existujú aj ďalšie spôsoby, ktorými OSN a jej systém, prostredníctvom špecializovaných agentúr, fondov a programov, ovplyvňujú naše životy a pretvárajú tento svet na lepšie miesto pre život. V celej tejto komplexnosti ide o OSN Agendu 2030 relevantnú pre všetky krajiny sveta," dodala Ingrid Brocková.

Nadobudnuté poznatky budú môcť študenti využívať na hodinách náuky o spoločnosti, etickej náuky alebo dejepisu.

Diskusie pripravilo MZVEZ SR spolu so Slovenskou agentúrou pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu a partnermi - Platformou rozvojových organizácií Ambrela, Detským fondom OSN - UNICEF Slovensko a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu.

Vzdelávací program je súčasťou série podujatí Týždňa OSN na Slovensku (25. - 29. októbra 2021), ktorých cieľom je upriamiť pozornosť na to, ako globálne problémy 21. storočia ovplyvňujú náš každodenný život a ako môžeme prispieť k ich riešeniu.