Ministry of Defence of the Czech Republic

06/19/2017 | Press release | Distributed by Public on 06/19/2017 08:49

Středoevropští ministři obrany chtějí posílit společnou obranu hranic před nelegální migrací

Ministerstvo obrany » Informační servis » Zpravodajství » Středoevropští ministři obrany chtějí posílit společnou obranu hranic před nelegální migrací

19.6.2017 •Ministr obrany Martin Stropnický dnes v Míčovně Pražského hradu přijal ministra obrany a sportu Rakouska Hanse Petera Doskozila a zástupce ministerstev obrany Slovenska, Maďarska, Slovinska a Chorvatska. Uskutečnilo se zde další jednání Středoevropské obranné spolupráce na úrovni ministrů obrany.

Účastníci zasedání ministrů obrany CEDC

Ministra obrany Slovenské republiky zastupoval státní tajemník Marián Saloň, za Maďarsko dorazil náměstek ministra obrany Tamás Vargha, za Slovinsko státní tajemník Miloš Bizjak a chorvatského ministra zastupoval Petar Mihatov.

Zástupci ministerstev obrany Středoevropské obranné spolupráce (CEDC) jednali o bezpečnostní situaci v Evropě, zejména na západním Balkáně, přes které vede jedna z migračních tras. Hledali přitom možnosti společného postupu resortů obrany vůči nelegální migraci a při ochraně společných hranic Evropské unie. Svůj závazek spolupracovat pak zástupci vyjádřili ve Společné deklaraci ministrů obrany Středoevropské obranné spolupráce.

'My už jsme v minulosti, když tam migrační krize kulminovala, prokázali schopnost si navzájem pomáhat. Deklarace sumarizuje náš pohled na bezpečnostní situaci v Evropě, právě i s ohledem na západní Balkán,' uvedl po jednání český ministr obrany Martin Stropnický.

Deklarace a Akční plán

Dále ministr Stropnický dodal, že Rakousko zástupcům CEDC představilo tzv. Akční plán, který definuje úkoly armád jednotlivých členských zemí v případě zásahu při ochraně vnějších hranic či v případě nelegální migrace. Počítá se spoluprací policejních, vojenských složek či civilních organizací.

'Tento postup budeme prezentovat odpovídající způsobem i v Bruselu. Budeme to požadovat jako úkol Evropské unie. Ale do té doby nebudeme čekat. Už teď jsme se dohodli na tom, jak budeme postupovat. Chceme deklarovat, že jsme akceschopní a že v dohledné době, možná za dva tři měsíce uspořádáme společné cvičení, kde chceme ukázat, jak si představujeme ochranu našich hranic,' uvedl rakouský ministr obrany a sportu Hans Peter Doskozil.

Možnost společných cvičení a postupu při ochraně vnějších hranic uvítali i zástupci resortů obrany Slovenska, Slovinska, Maďarska a Chorvatska, kteří souhlasili s navrženou deklarací.

Fotogalerie

>

Záznam tiskové konference po zesedání ministrů obrany CEDC

Autor: Viktor Meca