Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Estonia

09/24/2021 | Press release | Distributed by Public on 09/24/2021 04:23

Välisminister Liimets: Afganistaniga küsimuses on oluline tihedam dialoog Kesk-Aasia riikidega

Neljapäeval, 23. septembril kohtus välisminister Eva-Maria Liimets ÜRO Peaassamblee raames kahepoolselt Gruusia, Kuveidi, Kõrgõzstani, Saudi Araabia ja Valgevene välisministritega. Nädala jooksul toimus Liimetsal New Yorgis 17 kahepoolset kohtumist eri riikide esindajatega.

Kohtumisel Gruusia välisminister David Zalkalianiga tõdeti, et riikide kahepoolsed suhted on lähedased ja tihedad. ÜRO Julgeolekunõukogu valitud liikmena on Eesti hoidnud tähelepanu regiooni julgeolekul. Liimets kinnitas Eesti tugevat toetust Gruusia suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele ning riigi integreerumisele Euroopa ja Atlandi-ülestesse struktuuridesse. "Rõhutasin, et Gruusia peab jätkama reformide elluviimist ja õigusriigi ülesehitamist ning väljendasin muret parteidevahelise dialoogi puudumise pärast riigis, mis pidurdab arengut," sõnas minister Liimets.

Afganistani puhul on oluline suhelda tihedamalt Kesk-Aasia riikidega ja aidata neil tulla toime ebastabiilsuse suurenemisega regioonis. Arengud Afganistanis tulid jutuks ka välisminister Liimetsa kohtumisel Kõrgõzstani välisministri Ruslan Kazakbajeviga ning lisaks rääkisid ministrid digitaalsest koostööst. "Kõrgõzstanis on kasutusel Eestis loodud e-riigi lahendus. Loodan, et töö sellega jätkub, kuna e-riigi arendamine ja digitaliseerimine on oluline ühiskonna läbipaistvuse suurendamiseks ning aitab sellega kaasa inimeste heaolu kasvule," sõnas Liimets.

Kohtumisel Valgevene välisminister Vladimir Makeiga arutati kahepoolseid küsimusi, Valgevene ja Euroopa liidu suhteid ning julgeolekupoliitilisi pingeid regioonis.

Saudi Araabia välisministri prints Faisal bin Farhan Al-Saudi ja Kuiveidi välisministri Ahmed Nasser Al-Mohammed Al-Sabahiga arutati kahepoolse koostöö potentsiaali ning arenguid Lähis-Idas.

Välisminister tegi virtuaalse sõnavõtu kahel üritusel - multilateralismi alliansi ning informatsiooni ja demokraatia koalitsiooni ministrite kohtumisel.

Lisainfo:

välisministeerium
avalike suhete osakond
[email protected]