President of the Republic of Poland

01/24/2020 | Press release | Distributed by Public on 01/24/2020 17:43

Supermoc pomagania w Małopolsce

- Pomaganie to przede wszystkim zwrócenie uwagi na drugiego człowieka - mówiła Małżonka Prezydenta w Jaśkowicach, gdzie uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego uczestniczyli w kampanii 'I Ty masz superMoc…POMAGANIA'.

Celem kampanii społecznej skierowanej do dzieci i młodzieży z Małopolski jest rozpowszechnianie idei wolontariatu i pomagania. Szkoła Podstawowa w Jaśkowicach jako jedna z placówek uczestniczących w projekcie gościła w piątek Małżonkę Prezydenta Agatę Kornhauser-Dudę, kierowcę rajdowego Waldemara Kluzę i piosenkarza Wacława Cieślika. Wspólnie zastanawiano się nad sposobami uwrażliwiania młodego pokolenia na potrzeby innych, rozmawiano o idei wolontariatu i powodach, dla których warto pomagać.

- Pomaganie to przede wszystkim zwrócenie uwagi na drugiego człowieka, budowanie więzi - oświadczyła Pierwsza Dama, zwracając się do uczniów. - Wierzcie mi, że bardzo często naprawdę niewielkie gesty: uśmiech, chwila rozmowy, potrzymanie za rękę dają drugiej osobie wiele radości, przynoszą jej poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że ze swoimi problemami nie jest sama - mówiła Pierwsza Dama.

Dzieci opowiedziały, jak pomagają swoim bliskim na co dzień oraz w jakich szkolnych akcjach dobroczynnych wzięły udział, a Małżonka Prezydenta wskazywała możliwe drogi rozpoczęcia przygody z wolontariatem. - Warto zastanowić się nad tym w jakich obszarach chcielibyście działać, ale także jaka forma wolontariatu najbardziej Wam odpowiada - radziła Pierwsza Dama, wyjaśniając, że pole możliwości jest ogromne. - Możecie zdecydować się na udział w kwestach, wykorzystać zdolności manualne, kulinarne, talenty artystyczne czy osiągnięcia naukowe - dodała.

Młodzi ludzie dyskutowali nad wartością niesienia pomocy, metodami wspierania innych i obustronnych korzyściach, bowiem bezinteresowna pomoc zawsze działa w dwie strony. Bycie wolontariuszem przynosi poczucie sensu i spełnienia, jest też szkołą odpowiedzialności za drugiego człowieka, inicjatywy i przedsiębiorczości. - Robiąc coś dobrego dla innych, sami stajemy się lepszymi ludźmi. Mamy poczucie, że jesteśmy potrzebni, czujemy spełnienie, dając choć odrobinę szczęścia innym, sami stajemy się bardziej szczęśliwi - potwierdziła Małżonka Prezydenta, której idea wolontariatu jest niezwykle bliska. Jak przyznała, w swojej działalności stara się wspierać bardzo różne inicjatywy, zarówno znane, ogólnopolskie, ale także małe, o lokalnym zasięgu. Pierwsza Dama uczestniczy m.in. w Choinkach Jedynki, Szlachetnej Paczce, wspiera WOŚP, w ramach wolontariatu udziela też lekcji języka niemieckiego, czyta w placówkach szkolnych i opiekuńczych oraz odwiedza chorych. - I właśnie z tego życiowego doświadczenia mogę zapewnić, że pomaganie przynosi ogromną satysfakcję i wielką radość - mówiła.

Pierwsza Dama zwróciła też uwagę, na częsty brak zadowolenia z tego co posiadamy, mimo że niezauważane przez nas dobra są spełnieniem marzeń dla kogoś innego. - Często narzekamy na swój los, nie doceniamy rzeczy, które posiadamy, a poznając sytuacje innych ludzi nagle okazuje się, że to, że mamy dach nad głową, że mamy co jeść, że możemy chodzić nie każdemu zostało dane - stwierdziła. Małżonka Prezydenta przekonywała, że angażując się w wolontariat młodzi ludzie zdobywają wiedzę o otaczającym ich świecie, zyskują nowe umiejętności i kompetencje. - Bardzo serdecznie zachęcam Was do tego, by odnaleźć w sobie moc pomagania, bo każdy z nas może pomagać - zakończyła.

Projekt edukacyjny 'I Ty masz superMoc…POMAGANIA' został zrealizowany przez Fundacje 'Odzyskaj Nadzieję' i 'Orlen-DAR SERCA' oraz Województwo Małopolskie.

_______________________________

Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach oprócz pracy dydaktyczno-wychowawczej dba o przygotowanie uczniów do funkcjonowania we współczesnym świecie poprzez udział w licznych ogólnopolskich projektach edukacyjnych, np. ' Lepsza szkoła', 'Szkoła z klasą',' English Teaching w ramach programu Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności', 'Akademia Puchatka', 'BohaterON', 'Zachowaj Trzeźwy Umysł' i wielu innych. Angażuje się również w projekty dotyczące bezpieczeństwa, a wszechstronny rozwój uczniów wspierają rozmowy młodych ludzi ze znanymi osobami odwiedzającymi placówkę.

Udział uczniów w projekcie 'I Ty masz superMoc…POMAGANIA' jest kontynuacją działań szkoły na rzecz pomocy innym. W szkole działa 'Szkolny Klub Wolontariatu', a wolontariusze prowadzą własny kanał na YouTube 'Przyroda w necie', gdzie poruszają ważne dla nich tematy: od ekologii do bezpieczeństwa.

Fundacja Odzyskaj Nadzieję wspiera osoby dotknięte ciężkimi chorobami i niepełnosprawnościami, które wymagają kosztownego leczenia i długofalowej opieki. Poza akcjami-zbiórkami na leczenie osób chorych i pokrzywdzonych fundacja realizuje również 'Świąteczną pomoc', której celem jest wsparcie osób z ubogich i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.