Agora SA

04/08/2021 | Press release | Distributed by Public on 04/07/2021 23:36

„JednaPlaneta.JednoŻycie. Odpady” – trzecia odsłona projektu środowiskowego „Gazety Wyborczej”

Walka ze śmieciami to jedno z największych wyzwań ekologicznych, z jakim musi zmierzyć się człowiek - dlatego to właśnie kwestia odpadów, po zagadnieniach związanych z wodą i powietrzem, stała się głównym tematem projektu środowiskowego 'Gazety Wyborczej'. Artykuły w trzeciej już odsłonie cyklu 'JednaPlaneta.JednoŻycie' będą ukazywać się od dziś, 8 kwietnia do końca czerwca 2021 r. na tradycyjnych łamach dziennika oraz w serwisie Wyborcza.pl.

W czerwcu 2020 r. 'Gazeta Wyborcza' rozpoczęła projekt 'JednaPlaneta.JednoŻycie - patrzymy w przyszłość, ale działamy tu i teraz'. To cykl, w którym dziennikarze oraz eksperci piszą o wiszącej grożącej nam katastrofie klimatycznej. Jednocześnie szukają rozwiązań, które obywatel, firma czy samorząd mogą wdrożyć, aby sprostać środowiskowym wyzwaniom - zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej. Tematem pierwszej odsłony cyklu 'JednaPlaneta.JednoŻycie' była woda i wyzwania środowiskowe z nią związane. Druga edycja projektu, trwającego od listopada 2020 r. do marca 2021 r. dotyczyła powietrza, w tym smogu i Zielonego Nowego Ładu Unii Europejskiej - najważniejszego w ostatnich dekadach projektu ekologicznego w Europie.

Dziś, 8 kwietnia 2021 r. ruszyła kolejna odsłona akcji, której tematem przewodnim są odpady. Przez kolejne trzy miesiące dziennikarze 'Gazety Wyborczej' będą zastanawiać się z ekspertami m.in. nad plastikiem - jego wszechobecnością, produkcją i skutkami dla zdrowia, recyclingiem szkła czy drewna. Sprawdzą również, jak wygląda ranking opakowań pod względem ich wpływu na środowisko oraz ile odpadów produkuje w tej chwili statystyczny Polak; opowiedzą o ekoprojektowaniu, czyli o tym jak projektować świat, żeby marnować jak najmniej surowców oraz wytłumaczą jak działa gospodarka obiegu zamkniętego.

Materiały ukazujące się w ramach cyklu 'JednaPlaneta.JednoŻycie. Odpady' będzie można czytać na tradycyjnych łamach dziennika oraz na stronie akcji - w serwisie Wyborcza.pl: tutaj.

Partnerami tej edycji projektu są: LPP S.A. i Grohe.

'Gazeta Wyborcza' od dłuższego czasu zachęca swoich czytelników do wykazywania bardziej prośrodowiskowych postaw, m.in. w specjalnym serwisie Wyborcza.pl/klimat oraz w cotygodniowym Newsletterze ekologicznym, do którego można zapisać się na stronie: Wyborcza/newslettery.

Projekt 'JednaPlaneta.JednoŻycie' wspiera promocja w prasie ('Gazeta Wyborcza' i jej tygodniki), w internecie (Wyborcza.pl, Facebook i Instagram) oraz newsletterach serwisu Wyborcza.pl. Działania reklamowe przygotował i zaplanował zespół działu marketingu i reklamy 'Gazety Wyborczej'.

'Gazeta Wyborcza' jest największym opiniotwórczym dziennikiem w Polsce. To codzienny wybór czytelników, którzy szukają informacji, opinii, analiz i komentarzy, chcą poszerzać swoją wiedzę o świecie, a także poszukują atrakcyjnej rozrywki i praktycznych porad. Treści dziennika dostępne są zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej - w serwisach internetowych Wyborcza.pl, w aplikacji mobilnej oraz w wersji na czytniki. 'Gazeta Wyborcza' jest liderem procesu transformacji cyfrowej prasy w Polsce. Na koniec grudnia 2020 r. społeczność prenumeratorów cyfrowego wydania 'Gazety Wyborczej' liczyła niemal 260 tys.