President of the Republic of Poland

01/23/2021 | Press release | Archived content

Święcenia biskupie i ingres ks. Arkadiusza Trochanowskiego

Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot wziął udział w święceniach biskupich ks. Arkadiusza Trochanowskiego, który w dniu 25 listopada 2020 roku został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka biskupem eparchii olsztyńsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Uroczystość miała miejsce w Cerkwi Pokrowa (Opieki) Matki Bożej w Olsztynie. W tym samym dniu odbył się także ingres do katedry eparchii olsztyńsko-gdańskiej.

Minister odczytał list Prezydenta RP. 'Jestem przekonany, że bogate doświadczenia Ekscelencji jako duszpasterza i organizatora oraz uwrażliwienie na zagadnienia ekumenizmu pozostaną niezwykle cenne i ważne w krzewieniu sprawiedliwości, solidarności, poszanowania wolności i pokoju' - napisał Andrzej Duda.

Biskup Nominat urodził się w 1973 roku w Szprotawie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Włodzimierza Juszczaka 29 lipca 2000 roku, po czym został wikariuszem w parafiach we Wrocławiu, Środzie Śląskiej, Oławie i Oleśnicy. W 2001 roku mianowano go proboszczem w parafiach w Wałczu i Szczecinku. W roku 2012 obronił doktorat z ekumenizmu na Wydziale Teologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.