Alabama Democratic Party

02/09/2018 | News release | Distributed by Public on 02/09/2018 19:55

List of Qualified Candidates for 2018

Friday, February 9th, 2018

Last updated 3:30 pm 2/9/2018.

Sue Bell Cobb - Governor
Christopher A. Countryman - Governor
James Fields - Governor
Walt Maddox - Governor
Anthony White - Governor
Will Boyd - Lt. Governor
Chris Christie - Attorney General
Joseph Siegleman - Attorney General
Lula Albert - Secretary of State
Heather Milam - Secretary of State
Miranda Joseph - State Auditor
Donna Wesson Smalley - Alabama Supreme Court Associate Justice, Place 4
Robert Kennedy, Jr. - US House District 1
Lizzetta Hill McConnell - US House District 1
Tabitha Isner - US House District 2
Audri Scott Williams - US House District 2
Mallory Hagan - US House District 3
Adia McClellan Winfrey - US House 3
Lee Auman - US House District 4
Rick Neighbors - US House District 4
Peter Joffrion - US House District 5
Danner Kline - US House District 6
Terri Sewell - US House District 7
Adam Jortner - State Board of Education, District 2
Yvette M. Richardson - State Board of Education, District 4
Jessica Fortune Parker - State Board of Education, District 8
Michael L. Smith - State Senate District 2
Amy Wasyluka - State Senate District 2
Johnny Mack Morrow - State Senate District 6
Deborah Barros - State Senate District 7
Deidra Willis - State Senate District 7
Carl Carter - State Senate 11
Jim Williams - State Senate 12
Darrell Turner - State Senate District 13
Jerry McDonald - State Senate 14
Laura Casey - State Senate 15
Lindsey Deckard - State Senate District 16
Rodger M. Smitherman - State Senate District 18
Priscilla Dunn - State Senate District 19
Linda Coleman-Madison - State Senate District 20
Rick Burnham - State Senate 21
Hank Sanders - State Senate District 23
Bobby Singleton - State Senate District 24
Frank Snowden - State Senate 25
Fred Bell - State Senate District 26
John Knight - State Senate District 26
'Coach' David Burkette - State Senate District 26
Nancy Carlton Bendinger - State Senate District 27
Billy Beasley - State Senate District 28
Michael R. Cooley - State Senate District 33
Victor Tshombe Crawford - State Senate 33
Vivian Figures - State Senate District 33
Tom Holmes - State Senate District 35
Brandon Willcutt - State House District 1
Lora Kay Morrow - State House District 2
Chad Young - State House District 3
Brian D. Williams - State House District 5
Rebecca Browne - State House District 8
J.B. King - State House District 10
Suzanna Coleman - State House District 15
Samuel T. Greene - State House District 19
Laura Hall - State House District 19
Linda Meigs - State House District 20
Terry Jones - State House District 21
Kyle Pierce - State House District 28
Jared Millican - State House District 29
Jared Vaughn - State House District 30
Barbara Boyd - State House District 32
Angela L. Fears - State House District 32
Seyrum Selase - State House 32
Scott Brewer - State House District 33
Nicki Arnold-Swindle - State House District 36
Charlotte A. Clark-Frieson - State House District 37
Brian McGee - State House District 38
Pamela Jean Howard - State House District 40
Emily Anne Marcum - State House 41
Carin Mayo - State House District 43
Jenn Gray - State House District 45
Felicia Stewart - State House District 46
Jim Toomey - State House District 47
Alli Summerford - State House District 48
Veronica R. Johnson - State House District 51
John W. Rogers Jr. - State House District 52
Anthony Daniels - State House District 53
Jerome Dees - State House District 54
Roderick 'Rod' Hampton Scott - State House District 55
Antwon Bernard Womack - State House District 55
Louise Alexander - State House District 56
Merika Coleman - State House District 57
Rolanda Hollis - State House District 58
Rodney Huntley - State House District 58
Chris Davis - State House District 59
Mary Moore - State House District 59
Juandalynn Givan - State House District 60
Le'Darius Hilliard - State House District 60
Tommy Hyche - State House District 61
Will Benton - State House District 62
Amber Selman-Lynn - State House District 64
Elaine Beech - State House District 65
Prince Chestnut - State House District 67
Thomas Jackson - State House District 68
Kelvin Lawrence - State House District 69
Kelvin Williams - State House District 69
Chris England - State House District 70
A.J. McCampbell - State House District 71
Ralph A. Howard - State House District 72
Jack Jacobs - State House District 73
Rayford Mack - State House District 74
Thad McClammy - State House District 76
Malcolm Calhoun - State House District 77
Dan Harris - State House District 77
D'Linell Finley - State House District 77
TaShina Morris - State House District 77
Christopher Turner - State House District 77
Alvin Holmes - State House District 78
Mary Wynne Kling - State House District 79
Jeremy 'J.J.' Jeffcoat - State House District 81
Judy L. LaRue - State House District 80
Johnny Ford - State House District 82
Terrence K. Johnson - State House 82
Pebblin Warren - State House District 82
Jeremy Gray - State House District 83
John Andrew Harris - State House District 83
Pat 'Patsy' Jones - State House District 83
Ronnie Reed - State House District 83
Berry Forte - State House District 84
Earl C. Jones - State House District 85
Dexter Grimsley - State House District 85
Joel Lee Williams - State House District 89
Joanne Whetstone - State House District 90
Danielle Mashburn-Myrick - State House District 94
Maurice Horsey - State House District 96
Web Whiting - State House District 96
Adline Clarke - State House District 97
Napoleon Bracy, Jr. - State House District 98
Gregory Harris - State House District 99
Henry Haseeb - State House District 99
Sam Jones - State House District 99
Burton R. LeFlore - State House District 99
Franklin McMillion - State House District 99
Gregory Parker - State House District 99
Herman Thomas - State House District 99
Rico Washington - State House District 99
Barbara Drummond - State House District 103
Arlene Cunningham Easley - State House District 104
Terri B. Lovell - Circuit Judge, 2nd Circuit
Collins Pettaway, Jr. - Circuit Judge, 4th Circuit Place 1
Mike Segrest - Circuit Judge, 5th Circuit Place 2
Steve Perryman - Circuit Judge, 5th Circuit Place 3
Joseph Boohaker - Circuit Judge, 10th Circuit Place 1
David Carpenter - Circuit Judge, 10th Circuit Place 5
Donald Blankenship - Circuit Judge, 10th Circuit Place 6
Tracie A. Todd - Circuit Judge, 10th Circuit Place 7
Linda Hall - Circuit Judge, 10th Circuit Place 8
Marshell Jackson Hatcher - Circuit Judge, 10th Circuit Place 8
Brian Plant - Circuit Judge, 10th Circuit Place 8
Jim Hughey III - Circuit Judge, 10th Circuit Place 9
Carole C. Smitherman - Circuit Judge, 10th Circuit Place 13
Patricia Stephens - Circuit Judge, 10th Circuit Place 15
Damon T. Watson - Circuit Judge, 10th Circuit Place 15
Raymond P. Chambliss - Circuit Judge, 10th Circuit Place18
Janine Hunt-Hilliard - Circuit Judge, 10th Circuit Place 18
Amber Ladner - Circuit Judge, 10th Circuit Place 27
Alaric May - Circuit Judge, 10th Circuit Place 27
John R. Lockett - Circuit Judge, 13th Circuit Place 3
Karlos Finley - Circuit Judge, 13th Circuit Place 6
Roman Shaul - Circuit Judge, 15th Circuit Place 6
David Kimberley - Circuit Judge, 16th Circuit Place 3
Morgan Cunningham - Circuit Judge, 16th Circuit Place 4
Eddie Hardaway, Jr. - Circuit Judge, 17th Circuit Place 1
Jaqueline M. Hatcher - Circuit Judge, 31st Circuit Place 1
Jeff Austin - Circuit Judge, 31st Circuit Place 2
Terry Dempsey - Circuit Judge, 34th Circuit Place 1
Jack Weaver - Circuit Judge, 35th Circuit Place 1
John Graham - Circuit Judge, 38th Circuit Place 1
James H. Morgan, Jr. - District Judge, Clarke County
Jeff Brock - District Judge, Conecuh County
Paula McDowell - District Judge, Franklin County
Patrick S. Arrington - District Judge, Hale County
Timothy Evans - District Judge, Hale County
Lashunta 'Shun' White-Boler - District Judge, Jefferson County Place 3
Frederic Bolling - District Judge, Jefferson County Place 3
Clotele H. Brantley - District Judge, Jefferson County Place 3
Stephanie A. Hunter - District Judge Jefferson County Place 3
Lashunta 'Shun' White-Boler - District Judge, Jefferson County Place 3
Katrina Ross - District Judge, Jefferson County Place 6
Alan Summers - District Judge, Jefferson County Place 8
Kechia Davis - District Judge, Jefferson County Place 9
Glenda Freeman - District Judge, Jefferson County Place 9
Debra Weston-Pickens - District Judge, Jefferson County Place 9
Sheila Weil - District Judge, Jefferson County Place 9
Lou Willie - District Judge, Jefferson County Place 9
Chuantae Brown - District Judge, Jefferson County Place 11
Horace Kynard - District Judge, Jefferson County Place 11
Thomas Thrash - District Judge, Jefferson County Place 11
Amyrtle M. Allen - District Judge, Jefferson County Place 12
Lorraine Pringle - District Judge, Jefferson County Place 12
Adrian Johnson - District Judge, Lowndes County
Ashley Smith - District Judge, Lowndes County
Vince Deas - District Judge, Marengo County
Laura R. Grantham - District Judge, Monroe County
Donna Silcox - District Judge, Monroe County
Philip Sanchez - District Judge, Monroe County
Pamela Robinson Higgins - District Judge, Montgomery County Place 2
Laura Clemons - District Judge, Montgomery County Place 3
Tiffany McCord - District Judge, Montgomery County Place 3
Robert Bryant - District Judge, Perry County
Danny Carr - District Attorney, 10th Circuit
Raymond L. Johnson, Jr. - District Attorney, 10th Circuit
Paige Smith - Circuit Clerk, Barbour County
Rashawn Harris - Circuit Clerk, Bullock County
Mattie Gomillion - Circuit Clerk, Butler County
Stephanie Cave - Circuit Clerk, Choctaw County
Candace Jenkins - Circuit Clerk, Choctaw County
Deanna Douthit Thomas - Circuit Clerk, Colbert County
David Jackson - Circuit Clerk, Conecuh County
Jeannie Gibson - Circuit Clerk, Crenshaw County
Christmas Green-Williams - Circuit Clerk, Dallas County
Lynnethia Robinson - Circuit Clerk, Dallas County
Pam Simpson - Circuit Clerk, DeKalb County
John Robert Fountain - Circuit Clerk, Escambia County
Samantha Howard - Circuit Clerk, Fayette County
Anita Morgan Scott - Circuit Clerk, Franklin County
Debra D. Blackmon - Circuit Clerk, Greene County
Veronica Morton-Jones - Circuit Clerk, Greene County
Catrinna Long Perry - Circuit Clerk, Hale County
Karen Burks - Deputy Circuit Clerk Bessemer Division, Jefferson County
Lakita Hall-Wright - Deputy Clerk Bessemer Division, Jefferson County
Jackie Anderson-Smith - Circuit Clerk, Jefferson County
Sarah E. 'Sarah Beth' Conkle - Circuit Clerk, Jefferson County
Cheri Adams Gardner - Circuit Clerk, Jefferson County
Venetta Lee - Circuit Clerk, Jefferson County
Stephanie J. Muhammad - Circuit Clerk, Jefferson County
Thomas W. Parchman, III - Circuit Clerk, Jefferson County
Eyrika L. Parker - Circuit Clerk, Jefferson County
Elizabeth McGowen Watkins - Circuit Clerk, Jefferson Co.
Ruby A. Jones-Thomas - Circuit Clerk, Lowndes County
David R. Love Jr. - Circuit Clerk, Macon County
Kenny Freeman - Circuit Clerk, Marengo County
Wesley Hines - Circuit Clerk, Monroe County
Bob McMillan - Circuit Clerk, Monroe County
Gina Ishman - Circuit Clerk, Montgomery County
Quavelyn Pryor Coleman - Circuit Clerk, Perry County
Mia Jacobs-Turner - Circuit Clerk, Perry County
Jamaal O. Hunter - Circuit Clerk, Perry County
Chadrick Moore - Circuit Clerk, Perry County
Marcia Cade- Circuit Clerk, Russell County
Jody Sellers - Circuit Clerk, Russell County
DeVon James - Circuit Clerk, Sumter County
Angie Achterhof - Circuit Clerk, Tuscaloosa County
Valerie Knapp - Circuit Clerk, Washington County
Tera A. Whigham - Circuit Clerk, Washington

Carolyn D. Posey - Circuit Clerk, Wilcox County Will Boyd - SDEC 1
Caroline Self - SDEC 2
Lloyd W. Love, Jr. - SDEC 2
Jo Ann Cummings - SDEC 4
Hanu Karlapalem - SDEC 4
Lois L. Scott - SDEC 5
James Lucas - SDEC 5
Michael Smith - SDEC 6
Ernestine Elliott - SDEC 8
Rex Cheatham - SDEC 8
George Hearring - SDEC 9
Lisa Handback - SDEC 10
David James Mackey - SDEC 10
Jake Morrison - SDEC 10
Rhonda White Jett - SDEC 11
Edwin Carter - SDEC 11
Nicholas J. Shabel - SDEC 12
Roxanne Turner - SDEC 14
Christopher Lee Turner - SDEC 14
William 'Bill' Blackman, Jr. - SDEC 15
Yvonne Foster - SDEC 18
Eddie Britton - SDEC 18
Laura Hall - SDEC 19
Cindi Cassis Branham - SDEC 20
David Meigs - SDEC 20
Tom Ryan - SDEC 20
Eddie Sherrod - SDEC 20
Matthew Brown - SDEC 21
Sandra L. Rhodes - SDEC 21
R.J. Rhodes - SDEC 21
Nancy Worley - SDEC 22
William L. Krause - SDEC 22
Kathy Lauderdale - SDEC 24
James May - SDEC 24
Benard Simelton - SDEC 25
Dana J. Davis - SDEC 26
Gayla Wynn - SDEC 27
Sanchez Watkins - SDEC 27
Sheila Gilbert - SDEC 29
Clifford A. (Cliff) Andrews - SDEC 29
Charlene McCoy - SDEC 30
Jared B. Arnold - SDEC 30
S. Kathleen Kirkpatrick - SDEC 31
Rodney Lee Lindsay - SDEC 31
Teresa Smiley - SDEC 34
Jimmy Chavez - SDEC 34
Tina Dark - SDEC 35
Nicki Arnold-Swindle - SDEC 36
Sherry Kuntz - SDEC 36
Jesse J. Frazier - SDEC 36
Herbert Kuntz - SDEC 36
Matthew Tyson - SDEC 36
Mellie Parrish - SDEC 37
George H. Fannings - SDEC 37
Tom Garland - SDEC 37
Katie Walton - SDEC 38
Betty Barnes - SDEC 39
Darrell Turner - SDEC 39
Judy West Bell - SDEC 40
Dalton Cutter Goode - SDEC 40
Ralph Hendrix - SDEC 42
Miranda Joseph - SDEC 43
Rafael Brathwaite - SDEC 43
Doug Hoffman - SDEC 43
Brandy Duncan - SDEC 44
Dawn DuPree Kelley - SDEC 45
Carole Marks - SDEC 45
Lyle Aarhus - SDEC 45
Julia Juarez - SDEC 46
Courtney French - SDEC 46
Ralph Young - SDEC 46
Martha Dawson - SDEC 47
Bill Dawson - SDEC 47
Louise New Jones - SDEC 48
Jim Sturdivant - SDEC 48
Phyllis Parker - SDEC 49
Cheryl Patton - SDEC 49
Fred Lynch - SDEC 49
Carrie Goza - SDEC 50
Myisha Davis - -SDEC 52
John W. Rogers Jr. - SDEC 52
Rodger M. Smitherman - SDEC 52
Violet Edwards - SDEC 53
Anthony Daniels - SDEC 53
Brit Blalock - SDEC 54
Patrica Todd - SDEC 54
Brian Cash - SDEC 54
Elias Hendricks, Jr. - SDEC 54
Alex Smith - SDEC 54
Yvette M. Richardson - SDEC 55
Roderick 'Rod' Hampton Scott - SDEC 55
Keith Williams - SDEC 55
Priscilla Dunn - SDEC 56
Grover Dunn - SDEC 56
Ves Marable - SDEC 57
Fred Plump - SDEC 57
Charlene Cannon - SDEC 58
Annie Parker - SDEC 59
Michael Miller - SDEC 59
Reuben Parker, Jr. - SDEC 59
Linda Coleman-Madison - SDEC 60
David Russell - SDEC
Everette W. Sperling - SDEC 60
Sue Thompson - SDEC 61
Herbert Lavender - SDEC 61
Jeff Thompson - SDEC 61
Curtis L. Travis - SDEC 62
Stan Glascox - SDEC 63
Regina J. Watson - SDEC 66
Joseph N. Watson - SDEC 66
Nancy Gardner Sewell - SDEC 67
David Hodo - SDEC 67
Barbara Turner - SDEC 68
Monica Arrington - SDEC 69
William Pompey - SDEC 69
John White - SDEC 69
Donna Foster - SDEC 70
Eva Lewis Prewitt - SDEC 70
Christopher John England - SDEC 70
Bettye Maye - SDEC 71
Nick Underwood - SDEC 71
Arthur Crawford, Sr. - SDEC 72
Teresa Stafford - SDEC 73
Jack Jacobs - SDEC 73
Tyna Davis - SDEC 74
Warren Davis - SDEC 74
Zack Buckner - SDEC 75
Thomas G. Brown - SDEC 75
Wilson Blount - SDEC 76
Tony Q. Cobb, Jr. - SDEC 76
Phyllis Harvey-Hall - SDEC 77
Jimmy Jacobs - SDEC 77
Jeffrey Martin - SDEC 77
Julian McPhillips - SDEC 77
Ella B. Bell - SDEC 78
Kenyatte' Hassell - SDEC 78
Alvin Holmes - SDEC 78
Adam Jortner - SDEC 79
J.W. Brannen - SDEC 80
Lloyd Marie Bryant - SDEC 81
Rebecca Marion - SDEC 81
Jacquelyn Carlisle - SDEC 82
Johnny Ford - SDEC 82
Fred Gray, Jr. - SDEC 82
Patsy Boyd-Parker - SDEC 83
William Parker - SDEC 83
Rebecca Beasley - SDEC 84
Linda Christmas Garrett - SDEC 85
'Pastor' Kenneth Glasgow - SDEC 85
Kristy M. Kirkland - SDEC 86
Joel Lee Williams - SDEC 89
Beulah Cook - SDEC 90
George Cook - SDEC 90
Jennifer Marsden - SDEC 93
Juanita Wise - SDEC 93
Marvin Wise - SDEC 93
Amoreena Brewton - SDEC 95
Jason Fisher - SDEC 95
Christian Smith - SDEC 97
Ben Harris - SDEC 97
Napoleon Bracy, Jr. - SDEC 98
Vivian Figures - SDEC 99
Helen Wright - SDEC 99
Henry Brewster - SDEC 99
James E. Buskey - SDEC 99
Henry Hasseb - SDEC 99
Lora E. McKee - SDEC100
Russell E. McKee - SDEC 100
Phillip Lambert - SDEC 101
Lula Albert - SDEC 102
Mary H. Johnson - SDEC 102
Barbara Drummond - SDEC 103