Polish Olympic Comittee

10/11/2018 | News release | Distributed by Public on 10/10/2018 19:57

11.10.2018 Prosto z Buenos Aires – dzień 4.

Kiedy międzynarodowa drużyna szermiercza EUROPA '3' (wśród sześciorga jej członków był nasz florecista Maciej Bem) w stosunku 24:30 przegrała z AMERYKĄ '1' mecz o brązowy medal w turnieju międzykontynentalnym - mogło się wydawać, że klątwy czwartych miejsc polskiej ekipie nie uda się z siebie zdjąć. Tymczasem - później działy się z udziałem biało-czerwonych rzeczy zdecydowanie bardziej pomyślne.

Najpierw tenisistka Iga ŚWIĄTEK zapewniła polskiej ekipie co najmniej srebrny medal, bowiem w półfinale gry podwójnej, wraz z Kają JUVAN ze Słowenii pokonała 6:2, 6:2 argentyńsko-kolumbijski duet Maria Lourdes CARLE - Maria OSORIO SERRANO. W sobotnim finale (13 bm.) polsko-słoweński debel spotka się z Japonkami Yuki NAITO i Naho SATO, które 4:6, 6:4, 10:6 wyeliminowały dziś Chinki Xinyu WANG i Xiyu WANG.

Wcześniej Świątek w drugiej rundzie gry pojedynczej pokonała bardzo dobrze grającą zawodniczkę z Tajwanu - Joannę GARLAND 4:6, 6:4, 6:1. Jutro w ćwierćfinale spotka się z Francuzka Clarą BUREL.

Z turniejem singla pożegnał się Daniel MICHALSKI, który w ćwierćfinale uległ Hugo GASTONOWI z Francji 4:6, 1:6. Michalski i Świątek zagrają jeszcze (jutro) w drugiej rundzie miksta, a ich rywalami będą Japończycy Yuki NAITO i Naoki TAJIMA.

W turniejach hokeja młode Polki pokonały dziś Namibię 1:0, a Polacy rozgromili drużynę Vanuatu 15:1.

Najprzyjemniejsze były jednak wieczorne wydarzenia, do których doszło w 'Natatorium' - arenie zmagań pływaków. Tam po brązowy krążek w wyścigu na 200 m stylem klasycznym sięgnął tego dnia Jan KAŁUSOWSKI (2.13,72). Przed nim finiszowali jedynie Japończyk Yu HANAGURUMA i Sawas THOMOGLOU Grek. Polak bardzo cieszył się z tej zdobyczy. 'Wywalczyć w takiej imprezie pierwszy medal dla Polski to ogromna przyjemność - powiedział krótko po zejściu z podium. Oczywiście, wiem, że Iga ma już 'w pamięci' co najmniej srebro i mocno będę jej kibicował, ale na razie tylko mnie medal wręczono i on jest po prostu mój'.

Na dłuższą rozmowę czasu nie było, bo kilkadziesiąt minut później KAŁUSOWSKI wraz z Jakubem KRASKĄ, Jakubem MAJERSKIM i Bartłomiejem KOZIEJKO stanął do finałowej rywalizacji w sztafecie 4x100 m st. zmiennym. Już poranne eliminacje, podczas których nasi zawodnicy uzyskali drugi wynik (3:45.31) wróżyły ich dobry występ także wieczorem. I rzeczywiście - polska sztafeta spisała się bardzo dobrze, zajmując za Rosjanami i Chińczykami trzecie miejsce w czasie 3.41,51. Radość była przeogromna.

Z pierwszych wypowiedzi, tuż po tym jak zawodnicy wyszli z basen wyłowiliśmy takie słowa: 'Ciężko za ten medal pracowaliśmy i opłaciło się. Fajne jest to, że sukces osiągnęliśmy w składzie, którego wcale nie ustawiano pod sztafetę w stylu zmiennym, ale się udało. Ten medal jest sukcesem całej naszej czwórki, czyli całej męskiej ekipy pływackiej, co pokazuje ze nikt z nas nie znalazł się w niej i na tej imprezie przypadkiem. Na takiej imprezie, kiedy szmat drogi pokonuje tylko czterech facetów i każdy z nich wróci do domu z medalem… - nic, tylko jak najwięcej takich zawodów'.

Przez eliminacje międzynarodowych par w breakingu - po dwóch przegranych i jednym remisie - nie przeszedł ze swą argentyńską partnerką Piotr 'Axel' WINIARSKI.

Na zakończenie jeszcze informacja z regat żeglarskich. W kiteboardingu Oliwia HŁOBUCZEK w wyścigach 4. i 5. Była odpowiednio piąta i siódma i zajmuje po nich piątą lokatę (prowadzi Niemka Alina KORNELLI). W rywalizacji windsurfingowej z kolei po trzech środowych wyścigach (7.,8. i 9.) Lidia SULIKOWSKA jest siódma (dziś zajmowała lokaty: 10., 8. i 13.), zaś Kamil MANOWIECKI (dziś kolejno: 10., 6. i 13.) jest sklasyfikowany na miejscu dziewiątym. Prowadzą odpowiednio: Giorgia SPECIALE z Włoch i Grek Kalpo KALPOGIANNAKIS.