Government of the Republic of Slovenia

05/08/2024 | Press release | Distributed by Public on 05/08/2024 08:22

Poslanci obiskali Gorsko reševalno zvezo Slovenije

Člani Odbora Državnega zbora za obrambo so danes, 8. maja, obiskali Gorsko reševalno zvezo Slovenije. Z gorskim reševanjem ter vlogo zveze v sistemu zaščite in reševanja so jih seznanili državni sekretar na Ministrstvu za obrambo Rudi Medved, generalni direktor Uprave za zaščito in reševanje Leon Behin in predsednik zveze dr. Gregor Dolinar.

V sklopu seznanjanja poslancev z delovanjem obrambnega resorja je vodstvo Ministrstva za obrambo in Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS) članom odbora na sedežu zveze v Kranju najprej predstavilo gorsko reševanje, delovanje in organiziranost zveze ter njeno vlogo v sistemu zaščite in reševanja, pa tudi opremljenost in usposobljenost reševalnih ekip. »Gorsko reševanje je vitalni del sistema zaščite in reševanja, ki je zaradi izjemno visoke usposobljenosti in profesionalizma gorskih reševalcev ter njihovega prostovoljstva unikum in nacionalno bogastvo,« je dejal državni sekretar na Ministrstvu za obrambo Rudi Medved. Izrazil je podporo vodstva ministrstva gorskim reševalcem in povedal, da smo v zadnjih dveh letih sredstva za sistem zaščite in reševanja pomembno povečali, tudi za gorske reševalce. Vloga slednjih je bila po besedah državnega sekretarja izjemnega pomena tudi ob lanskih poplavah, ko so gorski reševalci v svoji sicer najdlje trajajoči reševalni akciji izgubili dragocen del lastnih sredstev.

Izjemno hvaležnost za delo kar 600 gorskih reševalcev prostovoljcev, ki delujejo v 17 gorskih reševalnih službah, je izrazil tudi predsednik Odbora za obrambo DZ dr. Martin Premk. Kot je dejal, je bil današnji obisk pomemben, da člani odbora s svojimi odločitvami lahko prispevajo k učinkovitemu delovanju gorskih reševalcev. Izpostavil je številna znanja in usposabljanja, ki jih gorski reševalci potrebujejo, odrekanja, pa tudi dejstvo, da v reševalnih akcijah tvegajo lastna življenja.

Število intervencij gorskih reševalcev kontinuirano vsako leto narašča. Lani jih je bilo 687, od tega 295 helikopterskih. Predsednik GRZS dr. Gregor Dolinar je ob tem izpostavil izrazit porast reševanja turistov, ki gore slabo poznajo - lani so turiste reševali v kar 40 odstotkih, pa tudi nesreče domačinov, na primer gozdarjev, na težko dostopnih terenih. Klasičnih reševanj je za približno 60 odstotkov, 40 odstotkov pa je helikopterskih, pri katerih je sodelovanje GRZS s Slovensko vojsko in Policijo izjemno dobro. Slednji imata odlične pilotske posadke in plovila, zaradi česar je s ciljem učinkovitega reševanja in varnosti helikoptersko reševanje nujno ohraniti na ravni države, kar kažejo tudi izkušnje skandinavskih držav. Dr. Dolinar je med perečimi vprašanji delovanja zveze izpostavil predvsem izrazito neprimernost prostorov gorskih reševalnih služb, zavarovanje gorskih reševalcev in njihov status, psihološko podporo, nesistematično urejenost oskrbe z zdravili, pa tudi vprašanje plačljivosti helikopterskega reševanja zaradi neodgovornosti posameznikov.

Poslanci so si v nadaljevanju z vodstvom ministrstva in GRZS ter kranjskogorsko županjo Henriko Zupan ogledali prostore Gorske reševalne službe Mojstrana, ki bodo na približno 190 kvadratnih metrih v okviru tamkajšnjega gasilskega doma predvidoma dograjeni oktobra letos. V nadaljevanju so gorski reševalci pripravili prikaz reševanja s stene v Mojstrani.