Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Estonia

11/30/2021 | Press release | Distributed by Public on 11/30/2021 13:10

Olukord NATO piiride ääres on liitlaste teravdatud tähelepanu all

Välisminister Eva-Maria Liimets ütles tänast NATO välisministrite kohtumise esimest päeva kokku võttes, et NATO piiride ääres toimuv on liitlaste teravdatud tähelepanu all. Kõik liitlased rõhutasid, et nii Valgevene korraldatud hübriidrünnak kui ka Venemaa läbipaistmatu tegevus Ukrainas ja Ukraina piiril on vastuvõetamatu. Ministrid toonitasid, et NATO on ühtne, hindab operatiivselt olukorra mõju Euroopa julgeolekule ja on valmis kaitsma kõiki oma liitlasi.

Liitlased näevad Vene vägede koondumist Ukraina piiri lähedal selgelt nii Ukrainat kui Euroopa julgeolekut tervikuna ohustavana. "Liitlased kutsusid Venemaad üles seda tegevust viivitamatult lõpetama," ütles välisminister Liimets. Välisministrid leidsid, et tuleb jätkata NATO idatiiva kaitse- ja heidutushoiaku kohandamist. "Nüüd on parim aeg ja võimalus ühtlustada liitlaste vaateid NATO idatiiva julgeolekuolukorra- ja valupunktidele, millest üks on kindlasti Venemaa tegevus," ütles välisminister Liimets "Oleme tänulikud liitlastele nende panuse eest Balti regiooni julgeolekusse. Siit tuleb minna edasi ja ellu viia kõik seni vastu võetud kaitse- ja heidutushoiaku otsused, nt planeerimise, tugevduse, väestruktuuri moderniseerimise vallas." Alliansi välisministrid avaldasid kahetsust, et Venemaa on NATOga diplomaatilise suhtluse kanalid sulgenud, kuigi just praegusel ajal oleks konstruktiivne dialoog Venemaaga vajalik. NATO on dialoogiks endiselt avatud.

Teise olulise teemana käsitleti Valgevene võimude vaenutegevust Läti, Leedu ja Poola piiridel. "Jõhker manipuleerimine inimeludega, püüded NATOt ja Euroopa Liitu lõhestada, diskrediteerida - see vajab ühest vastust ja NATO toetab kindlalt oma liitlasi, kes on suurima surve all," rõhutas minister.

Täna õhtul arutavad välisministrid veel NATO tulevikku, sealhulgas NATO järgmist strateegilist kontseptsiooni.

Lisainfo:
välisministeerium
avalike suhete osakond
[email protected]