USA Gymnastics

12/08/2019 | Press release | Distributed by Public on 12/08/2019 12:51

Team USA wraps up 2019 World Age Group Competitions with five medals

TOKYO, Japan, Dec. 8, 2019 - On the final day of the 2019 World Trampoline and Tumbling Age Group Competitions at the Ariake Gymnastics Center, the 2020 Olympic Games venue, in Tokyo, Japan, Team USA picked up two more medals for a total of five earned over four days competition that featured 800 gymnasts representing 40 countries.

Each of the U.S. Team members who medaled are listed below. The World Age Group Competitions determined champions in trampoline, double mini-trampoline, tumbling and synchronized trampoline for boys and girls in four age-groups. The USA competed in three of the four age-group categories: 13-14,15-16 and 17-21.

Gold medalist

  • 13-14 double mini-trampoline: Braxton Higgins, Emporia, Kansas/Skywalkers
Silver medalist
  • 13-14 double mini-trampoline: Jayce Percival, Humble, Texas/Gymnast Factory
  • 17-21 men's synchronized trampoline: Joey Isenberg, Martinsburg, W.Va./Elite Trampoline Academy, and Nico Verderosa, Middletown, N.J./Elite Trampoline Academy
Bronze medalist
  • 17-21 double mini-trampoline: Mikaela Hunter, Camarillo, Calif./Coach Patty's Gymnastics
  • 17-21 women's synchronized trampoline: Sydney Senter, Aiea, Hawaii/Merino Trampoline Gymnastics Academy, and Trinity Van Natta, Hilliard, Ohio/Integrity Athletics

The entire team is listed below by discipline.

World Age Group Competitions

Trampoline

13-14 Men
  • Gavin Britton, Bennington, Neb./Premier Gymnastics
  • Braxton Higgins, Emporia, Kansas/Skywalkers
  • Ryan MacCagnan, Colorado Springs, Colo./Stars Gymnastics
13-14 Women
  • Ava Hernando, Holmdel, N.J./Elite Trampoline Academy
  • Rayleigh Huette, Weimar, Texas/K&L Tumbletown
  • Logan McCoy, Middletown, N.J./Elite Trampoline Academy
  • Lynlee Taylor, DeRidder, La./Twist & Shout
15-16 Men
  • Keenan Howell, Atascadero, Calif./World Elite Gymnastics
  • Changa Anderson, Washington, D.C./Silver Stars
  • Zachary Ramacci, St John, Ind./TwistStars
  • Jace Williams, Cave Creek, Ariz./North Valley Gymnastics
  • Replacement athlete: Raf Bryant, Worthington, Ohio/Integrity Athletics
15-16 Women
  • Maia Amano, Honalulu, Hawaii/Merino Trampoline Gymnastics Academy
  • Mary Gallagher, Middletown, N.J./Elite Trampoline Academy
  • Krista McNary, Victoria, Texas/Victoria Gymagic
  • Brooke Warzecha, Inez, Texas/Victoria Gymagic
17-21 Men
  • Nick Francken, Pleasanton, Calif./Tornado Sport Club
  • Joey Isenberg, Martinsburg, W.Va./Elite Trampoline Academy
  • Joshua Rasoul, San Diego, Calif./World Elite Gymnastics
  • Nico Verderosa, Middletown, N.J./Elite Trampoline Academy
  • Replacement athlete: Simon Smith, Springville, Utah/High Altitude
17-21 Women
  • Casey Primiano, Lincroft, N.J./Elite Trampoline Academy
  • Sydney Senter, Aiea, Hawaii/Merino Trampoline Gymnastics Academy
  • Shea Silhan, Lafayette, La./Trampoline and Tumbling Express
  • Trinity Van Natta, Hilliard, Ohio/Integrity Athletics
  • Replacement athlete: Susan Stringfellow, Frisco, Texas/Eagle Gymnastics Academy

Tumbling

13-14 Men
  • Alexander Cole, Washington, D.C./Dynamite Gymnastics
13-14 Women
  • Jill Papenhause, Tremont, Ill./CIGA
  • Lizzie Roiger, East Peoria, Ill./CIGA
  • Zuzu Smith, Munster, Ind./DuPage Cheer and Power Tumbling
  • Sophia Krueger, Morton, Ill./CIGA
  • Replacement athlete: Nastia Katchalova, Lakeland, Fla./Elite World Gymnastics
15-16 Men
  • Raf Bryant, Worthington, Ohio/Integrity Athletics
  • Zeke Dayton, Salt Lake City, Utah/Wasatch
  • Dominic Dumas, Joplin, Mo./Extreme
  • Aniket Rahane, Ventura Calif./Team Legacy
  • Replacement athlete: Alex Balinbin, Kenner, La./Elmwood
15-16 Women
  • Miah Bruns, St John, Ind./World Champions Centre
  • Shelby Nobuhara, Mapleton, Utah/High Altitude
  • Tia Taylor, Knoxville, Tenn./Premier Athletics
  • Morgan Vermillion, Pekin, Ill./CIGA
17-21 Men
  • Reed Forsee, Sebring, Fla./Elite World Gymnastics
  • Patrick Lyell, Kenner, La./Elmwood Gymnastics Academy
  • Max Lively, Frisco, Texas/Eagle Gymnastics Academy
17-21 Women
  • Caitlyn Crawford, Reston, Va./Capital Gymnastics National Training Center
  • Ellie Kirane, Belvidere, Ill./Gymnastic Academy of Rockford
  • Daniela Zavala, Loves Park, Ill./Gymnastic Academy of Rockford

Double mini-trampoline

13-14 Men
  • Braxton Higgins, Emporia, Kansas/Skywalkers
  • Ryan MacCagnan, Colorado Springs, Colo./Stars Gymnastics
  • Cristian Orth, San Diego, Calif./So Cal TTC
  • Jayce Percival, Humble, Texas/Gymnast Factory
  • Replacement athlete: Alexander Cole, Washington, D.C./Dynamite Gymnastics
13-14 Women
  • Ava Binkowski, Naperville, Ill./ESCX
  • Sahanna Doherty, Spring Grove, Ill./Fox Valley T&T
  • Sharlotta Mozes, Gilbert, Ariz./Air Sports
  • Madison Zander, Franklin, Tenn./Let It Shine
  • Replacement athlete: Logan McCoy, Middletown, N.J./Elite Trampoline Academy
15-16 Men
  • Changa Anderson, Washington, D.C./Silver Stars
  • Dominic Dumas, Joplin, Mo./Air Extreme
  • Charlie Larson, White Bear Lake, Minn./Gypsy Flyers
  • Andy Kehias, Bloomington, Ill./Top Star
  • Replacement athlete: Tomas Minc, Chevy Chase, Md./Dynamite Gymnastics
15-16 Women
  • Maia Amano, Honalulu, Hawaii/Merino Trampoline Gymnastics Academy
  • Andi Holmes, Phoenix, Ariz./North Valley Gymnastics
  • Shelby Nobuhara, Mapleton, Utah/High Altitude
  • Allie Singer, Ladera Ranch, Calif./World Elite Gymnastics
  • Replacement athlete: Aliah Raga, Denton, Md./Dulles Gymnastics
17-21 Men
  • Trevor Harder, Winston-Salem, N.C./Carolina Elite Trampoline Academy
  • Randy Holmes, Goshen, Ohio/Gymnastics Central
  • Joshua Rasoul, San Diego, Calif./World Elite Gymnastics
  • Weston Sitz, Prosper, Texas/Eagle Gymnastics Academy
  • Replacement athlete: Nick Francken, Pleasanton, Calif./Tornado Sport Club
17-21 Women
  • Susan Gill, Ladera Ranch, Calif./Eagle Gymnastics
  • Mikaela Hunter, Camarillo, Calif./Coach Patty's Gymnastics
  • Ariel Kibler, Arthur, Ill./Gymnastics Central
  • Trinity Van Natta, Hilliard, Ohio/Integrity Athletics