IFirma SA

09/25/2021 | News release | Distributed by Public on 09/25/2021 05:41

Influencer marketing. Jak znaleźć odpowiedniego influencera dla swojej kampanii?

Rodzaje influencerów

Na wstępie warto poczynić pewne rozróżnienia, które pozwolą lepiej zrozumieć specyfikę tej właśnie formy promocji. Influencer bowiem influencerowi nierówny. Posiadają oni odmienne pod względem ilości grona odbiorców; różnią się także przez wzgląd na rodzaj prezentowanych treści. Pierwsza ze wspomnianych kategoryzacji pozwala na wyodrębnienie trzech grup influencerów:

  • mikroinfluencerów - dysponujących zasięgami w liczbie w przybliżeniu od 1000 do 100 000 odbiorców,
  • makroinfluencerów - których obserwuje od 100 000 do 1 000 000 osób,
  • megainfluencerów - o zasięgach przewyższających 1 000 000 obserwujących.

W publikacji autorstwa Patrycji Góreckiej-Butory znaleźć można informację, że najczęściej współprace podejmowane są z mikroinfluencerami (ponad 46%) oraz tymi o średnich zasięgach, gdyż ci "więksi" pod względem liczb ograniczani są wieloletnimi kontraktami z dużymi graczami, zakładającymi wyłączność w zakresie promocji określonych kategorii produktowych.

Liczby to jednak za mało, aby podjąć decyzję o współpracy z daną osobą. Chcąc promować swój produkt, znajdź influencera, którego profil aktywności lub cechy będą w pewnym stopniu spójne z jego charakterystyką. Z tej perspektywy kluczowe jest dokonanie kolejnej kategoryzacji influencerów na:

  • liderów - osoby o dużej charyzmie, które przyciągają tłumy swoją osobowością,
  • specjalistów - dysponujących znaczną wiedzą w określonej dziedzinie,
  • aktywistów - zaangażowanych społecznie, ekologicznie, politycznie lub gospodarczo,
  • artystów - których działalność zawodowa jest związana ze sztuką lub którzy mają wysoce rozwinięty zmysł estetyczny, uwidaczniany w postaci proponowanych treści,
  • lifestylerów - kreujących treści związane z życiem codziennym, modą, urodą, podróżami itd.

Jak znaleźć influencera?

Jeżeli chcesz znaleźć influencera, masz do dyspozycji kilka równie trafnych rozwiązań. Pierwszym z nich są bazy influencerskie, oferowane przez wiele podmiotów pośredniczących w zawieraniu tego typu transakcji.

Można też poprzestać na własnych obserwacjach, wykorzystując dostępne narzędzia, takie jak InfluTool, SocialBakers, Upfluence.com, hypeauditor.com, freeskout.com, Sprout Social czy iconosquare i wybrać inflluencera "skrojonego" na własne potrzeby. Pozwalają one na wyszukanie influencerów podpadających pod pożądane kategorie, o ile posiada się podstawowe umiejętności w zakresie analizy danych.

Inną atrakcyjną (i darmową opcją) są grupy Facebooka, zrzeszające przedsiębiorców i influencerów. Poczynione w tym przypadku oszczędności realizowane są jednak w tym przypadku kosztem czasochłonności i braku profesjonalnej weryfikacji danego influencera.

W końcu, chcąc znaleźć influencera, możesz wykorzystać dostępne, profesjonalne kontakty lub skorzystać z pomocy doradców.

Jak sprawdzić influencera?

Influencer marketing ma to do siebie, że niekiedy imponujące liczby powiązane z określonymi kontami nie przekładają się na realną wartość współprac. Zasięg (niekiedy sztucznie podbijany) nie świadczy bowiem o rzeczywistym wpływie - to zaangażowanie jest miarą pozycji influencera. Dlatego też, zanim zdecydujesz się na spisanie kontraktu, sprawdź influencera.

Możesz to zrobić we własnym zakresie, analizując dane dostępne na kanałach influencera, wyniki zbiorcze jego działalności, te powiązane z kampaniami zbliżonymi do Twojej lub z wpisami o podobnej tematyce.

W analizie dostępnych danych pomocne będą dostępne na rynku narzędzia, takie jak Google Analytics, dzięki którym możliwe jest śledzenie ruchu na stronie, źródeł tego ruchu, zachowań użytkowników, współczynnika odrzuceń, danych demograficznych i o wiele, wiele więcej.

Aby sprawdzić influencera, kluczowa jest też weryfikacja:

  • liczb odnoszących się do obserwujących profil względem tych świadczących o ich zaangażowaniu (liczba reakcji, komentarzy, udostępnień),
  • liczby unikalnych użytkowników (wiele wyświetleń może pochodzić tylko od jednej osoby),
  • regularności wpisów,
  • jakości wpisów,
  • sentymentu uwidacznianego w postaci reakcji i komentarzy,
  • wykorzystywanych kanałów komunikacji.

Najważniejsze pytania

  1. Jak znaleźć influencera do swojej kampanii?

    Można to zrobić, korzystając z dostępnych baz influencerów; na grupach Facebooka; korzystając z narzędzi, takich jak InfluTool, SocialBakers, Upfluence.com, hypeauditor.com, freeskout.com, Sprout Social czy iconosquare lub czyniąc użytek z rad osób doświadczonych w tej dziedzinie.

  2. Jak sprawdzić influencera?

    Aby influencer marketing przyniósł Ci oczekiwane korzyści, powinieneś zweryfikować, czy wywiera on rzeczywisty wpływ na odbiorców. Pomocne w tym zakresie będą dane, takie jak wskaźnik zaangażowania (engagement rate - eg), jakość dostarczanego contentu, regularność wpisów, dane demograficzne, kanały komunikacji itp.