Vilnius University

11/13/2017 | News release | Distributed by Public on 11/13/2017 03:23

VU Šv. Jonų bažnyčioje – vargonų koncertas „Fantasia Chromatica“

Šeštadienį, lapkričio 18 d., 18 val. Vilniaus universiteto (VU) vargonininkai Aušra ir Vidas Pinkevičiai VU Šv. Jonų bažnyčioje vargonų muzikos mėgėjus kviečia į koncertą 'Fantasia Chromatica'.

Pasak V. Pinkevičiaus, jam šiame koncerte smagiausia yra groti jo paties vargonų duetui aranžuotus J. S. Bacho duetus ir ariją iš žymiausių šio kompozitoriaus kantatų.

'Jas nebuvo lengva pritaikyti atlikti dviem vargonininkams ant tų pačių vargonų suolo, nes reikėjo turėti omenyje vargonų specifiką, manualų apimtį bei registrų spalvų tinkamumą', - pasakojo vargonininkas ir pridūrė, kad klausytojai, kuriems patinka retai mūsų šalyje atliekamos didžiojo baroko meistro kantatos, bus maloniai nustebinti vargonų galimybių imituoti ne tik žmogaus balsą, bet ir smuiką, obojų, trimitą ir kitus melodinius instrumentus.

Anot A. Motūzaitės-Pinkevičienės, jai smagiausia groti J. P. Sweelincko 'Chromatinę fantaziją', nes kiekviename jos takte yra pilna polifoninių vingrybių, kurioms suvokti reikia sukaupti visas protines galias.

'Šiame kūrinyje nėra kada nusnausti - chromatinė tema pateikiama visokiais būdais, nuo veidrodinio atspindžio, sustambintai, susmulkintai, dvigubai sustambintai ir dvigubai susmulkintai bei sudėtiniais kontrapunktais, kai balsai tam tikrais intervalais sukeičiami vietomis', - teigė menininkė ir pabrėžė, kad ši fantazija - tai chrestomatinis J. P. Sweelincko polifonijos pavyzdys, kurį vėliau išplėtojo šiaurės Vokietijos vargonų meistrai.

Šeimyninio Pinkevičių vargonų dueto narių muzikiniai keliai glaudžiai susiję - tiek Vidas, tiek Aušra studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, o 2001-2003 m. - Rytų Mičigano universitete (JAV), kur abu įgijo humanitarinių mokslų magistro diplomą. 2006 m. drauge baigė Nebraskos-Linkolno universitetą (JAV), kur apsigynė muzikos menų daktaro laipsnius. Ypatinga dr. A. Motūzaitės-Pinkevičienės domėjimosi sritis - XVII a. šiaurės Vokietijos vargonų meistrai ir J. S. Bachas, o V. Pinkevičius yra aktyvus vargonų ir improvizacijos meno populiarintojas. Abu Pinkevičiai taip pat dėsto Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje ir yra VU vargonininkai.

Koncerte skambės J. S. Bacho duetas 'Alles, was von Gott geboren' iš kantatos 'Ein feste Burg ist unser Gott', BWV 80, J. P. Sweelincko 'Fantasia Chromatica', J. S. Bacho duetas 'Wie selig sind doch die, die Gott im Munde tragen' iš kantatos 'Ein feste Burg ist unser Gott', BWV 80, D. Buxtehude's choralinė fantazija 'Nun freut euch, lieben Christen gmein', BuxWV 210, J. S. Bacho arija 'Ich will von Jesu Wundern singen' iš kantatos 'Herz und Mund und Tat und Leben', BWV 147, F. Mendelssohno Andante D-dur ir W. A. Mozarto Sonata D-dur 4 rankoms, K 381.

Šis renginys yra VU Kultūros centro organizuojamo ciklo 'Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje' dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su daugiau kaip 2000 metų istoriją turinčiu muzikos instrumentų karaliumi, didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes ir siūlo pasižiūrėti nemokamą videoekskursiją po VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus: http://www.organduo.lt/lt.

Bilietai parduodami bilietai.lt: http://www.bilietai.lt/lit/renginiai/koncertai/chromatine-fantazija-230477.