Polish Olympic Comittee

02/11/2019 | News release | Distributed by Public on 02/10/2019 19:55

EYOWF Sarajewo 2019 otwarty!

10 lutego na stadionie olimpijskim w Sarajewie (Asim Ferhatović-Hase Stadium) uroczyście otwarto XIV Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy.

Młodzi sportowcy będą startować w 8 sportach (32 dyscypliny) - biathlon, biegi narciarskie, curling, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe, narciarstwo alpejskie, short track i snowboard. Jest ich ponad 900 z 46 krajów Europy, w tym 37 zawodniczek i zawodników z Polski.

Festiwal rozpoczął się dynamicznie dzięki żywej ceremonii otwarcia. Tematem wieczoru było hasło festiwalu 'We Create Together', a ceremonię uświetniło wiele osobistości ze świata sportu i rozrywki, zarówno obecnych, jak i dawnych gwiazd z czasów Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku w Sarajewie.

W paradzie narodów brały udział flagi wszystkich 46 europejskich komitetów olimpijskich, w których uczestniczyli sportowcy biorący udział w 14. edycji Zimowego EYOF. Polskim chorążym była narciarka alpejska Aniela Sawicka.

Przemówienia wygłaszali: burmistrz Sarajewa, Abdulah Skaka, burmistrz regionu East Sarajewo Nenad Vuković, prezydent Bośni i Hercegowiny Milorad Dodik oraz przewodniczący Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) Janez Kocijančič.

- Minęło trzydzieści pięć lat od Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sarajewie i wierzę, że wasz entuzjazm dla sportu i wyniki w tym tygodniu najlepszych młodych zawodników w Europie ponownie odświeżą ducha olimpijskiego i reputację waszego miasta - powiedział szef EOC.

- Młodzież z Bośni i Hercegowiny zasługuje na dobrą i szczęśliwą przyszłość, a kontynuacja waszej historii olimpijskiej poprzez EYOF jest prawdziwym krokiem naprzód. Wierzę, że to doświadczenie da wam nową siłę na jeszcze większe przedsięwzięcia olimpijskie - dodał.

Ceremonia zakończyła się zapaleniem znicza olimpijskiego z 1984 r. przez bośniacką judoczkę Larisę Cerić.

Młodzi polscy zawodnicy (18 dziewcząt i 19 chłopców) będą reprezentować Polskę w: biathlonie, biegach narciarskich, curlingu, łyżwiarstwie figurowym, narciarstwie alpejskim, short tracku i snowboardzie. Zabraknie nas tylko w rywalizacji hokeja na lodzie.

Zawody sportowe rozpoczną się w poniedziałek. Polscy zawodnicy wystartują w: biegach narciarskich (dziewczęta - bieg 7,5 km stylem klasycznym, godz. 10:00; chłopcy - bieg na 10 km stylem klasycznym, godz. 12:00), w curlingu (mecz z Chorwacją - godz. 12:00), w short tracku (dziewczęta - 1500 m, godz. 10:05; chłopcy, 1500 m - godz. 10:35; sztafeta - ¼ finału na 3000 m, godz. 12:40), w snowboardzie (kwalifikacje chłopców - slopestyle, godz. 10:00; kwalifikacje dziewcząt - slopestyle, godz. 13:00), w narciarstwie alpejskim (dziewczęta - slalom, 1. przejazd godz. 10:00, 2. przejazd 12:30), a biatloniści odbędą oficjalny trening.

www.olimpijski.pl/top
Fot.: Tomasz Piechal/PKOl