Agora SA

04/13/2021 | Press release | Distributed by Public on 04/13/2021 06:11

„Na tropie Obajtka”. Rozmowa z dziennikarzami i redaktorami zaangażowanymi w najważniejsze śledztwo dziennikarskie tego roku już 15 kwietnia br. o godz. 20:00 w Klubie „Wyborczej”

Czy ludzie boją się rozmawiać o Danielu Obajtku? Co działo się z aktami sądowymi w jego sprawie? Jaka przyszłość czeka 'złotego chłopca' Prawa i Sprawiedliwości? To tylko niektóre z tematów, jakie poruszone zostaną podczas kolejnego spotkania w Klubie 'Wyborczej' - już w najbliższy czwartek, 15 kwietnia br. o godz. 20:00. Spotkanie z dziennikarzami i redaktorami zaangażowanymi w śledztwo dotyczące 'afery Obajtka' poprowadzą Aleksandra Sobczak i Bartosz Wieliński.

26 lutego br. 'Gazeta Wyborcza' opublikowała nagrania rozmów z prezesem PKN Orlen, czym wywołała prawdziwe trzęsienie na polskiej scenie politycznej. Z opublikowanych materiałów wynikało, że typowany na nowego premiera Daniel Obajtek, będąc wójtem Pcimia, chciał wykończyć firmę swojego wuja, u którego wcześniej pracował, oraz że z tylnego siedzenia kierował konkurencyjną spółką. Co więcej, skłamał w tej sprawie przed sądem. W następnych tygodniach dziennikarze 'Gazety Wyborczej' pracujący nad 'aferą Obajtka' ujawniali kolejne materiały dotyczące obecnego prezesa Orlenu, jego nieruchomości, prowadzonych przez niego interesów, a także te dotyczące zarządzania największym polskim koncernem paliwowym. Sprawa jest nadal w toku i zapowiadane są kolejne publikacje.

O kulisach dziennikarskiego śledztwa oraz o tym, z jakimi groźbami i naciskami ze strony władzy musieli i nadal muszą się mierzyć, opowiedzą w rozmowie z Aleksandrą Sobczak i Bartoszem Wielińskim dziennikarze i redaktorzy zaangażowani w sprawę - Agata Kondzińska, Iwona Szpala, Paweł Figurski, Jarosław Sidorowicz, Wojciech Czuchnowski i Roman Imielski. Będą oni również do dyspozycji uczestników spotkania i postarają się odpowiedzieć na zgłoszone wcześniej pytania. Redakcja zachęca do ich przesyłania na adres [email protected].

W wydarzeniu mogą uczestniczyć członkinie i członkowie Klubu 'Wyborczej' - zaproszenie otrzymają e-mailem. Spotkanie będzie można oglądać i komentować za pośrednictwem internetowej platformy MS Teams.

Wszystkich, którzy chcą wziąć udział w spotkaniu, a nie są jeszcze członkami Klubu, redakcja zachęca do zakupu najwyższego - Klubowego - pakietu 'Wyborczej' na Wyborcza.pl/prenumerata. Zapewnia on pełen dostęp do strony Wyborcza.pl i aplikacji mobilnej 'Gazety Wyborczej', magazynów, m.in. 'Książek. Magazynu do czytania' i 28 serwisów lokalnych, a także możliwość przekazania 2 dodatkowych prenumerat bliskim osobom. Prenumeratorzy mają też dostęp do archiwum 'Gazety Wyborczej' (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie otrzymują trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM. Dodatkowo klubowicze mają bezpośredni kontakt z redakcją 'Gazety Wyborczej' i mogą brać udział w ekskluzywnych spotkaniach organizowanych przez zespół dziennika. Najbliższe spotkanie jest już kolejnym tego typu, wyjątkowym wydarzeniem. Wcześniej członkinie i członkowie Klubu 'Wyborczej' mieli możliwość udziału w spotkaniach z Anne Applebaum, Swiatłaną Cichanouską, Donaldem Tuskiem, Adamem Michnikiem, a także z lekarzami specjalistami w sprawie ozdrowieńców pocovidowych. Relacje ze wszystkich spotkań oraz materiały wideo są dostępne na stronie wyborcza.pl/klub.

'Gazeta Wyborcza' jest największym opiniotwórczym dziennikiem w Polsce. To codzienny wybór czytelników, którzy szukają informacji, opinii, analiz i komentarzy, chcą poszerzać swoją wiedzę o świecie, a także poszukują atrakcyjnej rozrywki i praktycznych porad. Treści dziennika dostępne są zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej - w serwisach internetowych Wyborcza.pl, w aplikacji mobilnej oraz w wersji na czytniki. 'Gazeta Wyborcza' jest liderem procesu transformacji cyfrowej prasy w Polsce. Na koniec grudnia 2020 r. społeczność prenumeratorów cyfrowego wydania 'Gazety Wyborczej' liczyła niemal 260 tys.