Government of the Republic of Estonia

04/20/2017 | Press release | Distributed by Public on 04/20/2017 21:39

Peaminister Ratas: liitlaste kohalolek suurendab veelgi meie kindlus- ja turvatunnet

Tapa, 20. aprill 2017 - Peaminister Jüri Ratas ütles, et Tapale saabunud liitlaste lahingugrupp näitab väga selgelt NATO solidaarsust. 'Liitlaste kohalolek suurendab veelgi meie kindlus- ja turvatunnet, mis loob ka Eestisse eeldused julgematele investeeringutele, majanduse elavnemisele, töökohtade arvu ja palkade kasvule, paremale taristule, elukvaliteedi tõusule,' ütles peaminister Ratas.

Peaministri sõnul on käesolev nädal ajalooline. 'Sel nädalal täitus Eesti üks olulisemaid kaitsepoliitilisi eesmärke, milleks on NATO pataljoni lahingugrupi Eestis paiknemine,' sõnas Ratas ja lisas, et julgeolek ei ole iseenesestmõistetav, vaid sellega peab iga päev vaeva nägema.

'NATO eesmärk on hoida rahu. Lahingugrupi Eestisse paigutamine on osa alliansi tegevustest selleks, et tugevdada NATO heidutus- ja kaitsehoiakut,' ütles peaminister ja lisas, et tegemist on käiguga vastuseks Venemaa agressiivsele käitumisele.

'NATO muutunud hoiaku eesmärk on tagada kogu NATO territooriumil stabiilsus ja rahu. Alliansi lahingugrupp on vajadusel valmis kaitsma koos Kaitseväe ja Kaitseliiduga Eestit sõjalise rünnaku vastu,' sõnas peaminister ja lisas, et koos heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamisega on NATO avatud poliitiliseks dialoogiks Venemaaga, eesmärgiga vältida võimalikke valearvestusi ja tagada Alliansi tegevuse läbipaistvus.

Peaminister Ratas rõhutas, et lahingugrupi kohalolu Eestis ei tähenda, et nüüd võib jalad seinale visata. 'Jätkame oma riigi julgeoleku tugevdamisega, olgu selleks tugevamad liitlassuhted või meie oma kaitseväe arendamine.'

Eestisse saabunud NATO lahingugrupi juhtriigiks on Ühendkuningriik, lisaks panustavad Prantsusmaa ja Taani. Eestit seovad brittide, prantslaste ja taanlastega pikaajalised kaitsealased sidemed ning relvavendlus välisoperatsioonidelt.

Peaministri sõnul jääb NATO lahingugrupp Eestisse seni, kuni seda on vaja, sõltuvalt julgeolekuolukorrast.