Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic

05/19/2022 | Press release | Distributed by Public on 05/19/2022 12:49

Libanon - cestovné odporúčanie

Stupeň odporúčania: 2. stupeň - zvážiť nevyhnutnosť cestovania (zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí)

3. stupeň odporúčania (necestovať) sa mení na 2. stupeň - zvážiť nevyhnutnosť cestovania. V krajine je potrebné naďalej počítať s prítomnosťou extrémistických a teroristických skupín. Zložitá sociálno-ekonomická situácia negatívne ovplyvňuje pobyt v krajine.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) upozorňuje občanov, že vzhľadom na nestabilnú vnútropolitickú, bezpečnostnú a ekonomickú situáciu v krajine je potrebné zvážiť nevyhnutnosť cestovania do Libanonu. Narušená úroveň bezpečnosti v krajine je spôsobená zložitou socio-ekonomickou situáciou a negatívne ovplyvňuje pobyt v krajine. K nestabilite, ktorá sa prejavuje sociálnym napätím, prispieva aj vysoký počet utečencov, z ktorých je takmer 1,5 milióna sýrskych a pol milióna palestínskych utečencov.

V krajine je potrebné naďalej počítať s prítomnosťou extrémistických a teroristických skupín, ktoré sa nachádzajú na severe a severovýchode krajiny v prihraničných oblastiach so Sýriou, ako aj v palestínskych utečeneckých táboroch, do ktorých nie je povolený vstup bez úradného povolenia. Po ozbrojených konfliktoch ostali najmä v južných oblastiach krajiny, mimo zastavaných území, v horskom teréne a na poliach nastražené nášľapné míny a nevybuchnutá munícia.

Libanon je formálne vo vojnovom stave s Izraelom, ich de facto hranicu tvorí demarkačná čiara (tzv. Modrá línia), ktorá je pod dohľadom misie OSN (UNIFIL). Osoby s cestovnými dokladmi (pasom), v ktorých sa nachádza pečiatka alebo iný záznam izraelských orgánov, nebudú do Libanonu vpustené. Počas pobytu v Libanone sa tiež treba vyvarovať akéhokoľvek konania, ktoré by signalizovalo, že sa jeho návštevník predtým zdržiaval v Izraeli.

Ministerstvo upozorňuje na oblasti so zvýšenou bezpečnostnou hrozbou:

  • južné predmestia Bejrútu: oblasť Dahyie a mestské štvrte v okolí medzinárodného letiska,
  • palestínske utečenecké tábory (vstup cudzincov do palestínskych táborov je zakázaný, neodporúča sa ani zdržiavať v ich okolí),
  • tábory a neformálne stanové usadlosti obývané sýrskymi utečencami,
  • pohraničné oblasti na severe a východe krajiny v blízkosti hraníc so Sýriou, osobitne horské oblasti v provincii Akkar a severná časť údolia Bekaa (okolia miest Nahlé, Arsal, Ras Baalbek, Hermel).

Ďalšie oblasti so zvýšenou bezpečnostnou hrozbou:

  • okrajové štvrte mesta Tripolis, kde sa bezpečnostná situácia zhoršuje v dôsledku ekonomickej krízy.
  • južná časť Libanonu (južne od rieky Litani, s výnimkou pobrežnej diaľnice a pásu pobrežia západne od nej, až po mesto Tyr/Súr) - na vstup do niektorých lokalít v tejto oblasti môže byť potrebné povolenie libanonských úradov, je vhodné sa o tom vopred informovať.

Vzhľadom na pretrvávajúcu hrozbu teroristických útokov a napätú situáciu spojenú s nestabilnou situáciou v susednej Sýrii, MZVEZ SR odporúča občanom Slovenskej republiky, ktorí sú aktuálne v Libanone vyhýbať sa zhromaždeniam, demonštráciám a všeobecne zvýšiť opatrnosť na miestach s vysokou koncentráciou ľudí. Za istých okolností (najmä počas bohoslužieb a iných organizovaných podujatí) je vhodné zvážiť pohyb v blízkosti mešít a kostolov. Je potrebné vyhýbať sa bezprostrednému okoliu vojenských a policajných zariadení, ako aj označeným štátnym a vládnym objektom, a tieto bez dovolenia fotografovať.

Pri prejazde autom cez početné kontrolné stanovištia libanonskej armády je nevyhnutné spomaliť (až na rýchlosť chôdze) a v prípade potreby aj zastaviť. Pokračovať možno až po pokyne príslušníka na stanovišti.

Vo všeobecnosti je potrebné dodržiavať základné pravidlá osobnej bezpečnosti, vyhýbať sa konfliktným situáciám a rešpektovať miestne zvyky a kultúrne a náboženské tradície (oblečenie, správanie, konzumácia alkoholu). Neustále treba mať na pamäti, že Libanon je krajina kontrastov, liberálne a konzervatívne oblasti (aj mestské štvrte) navzájom často bezprostredne susedia. Je nevyhnutné dodržiavať usmernenia a pokyny miestnych bezpečnostných zložiek.

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať pohotovostné číslo mobilného telefónu Zastupiteľského úradu Slovenskej republiky v Bejrúte: +961 81 313 423 alebo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky: +421 2 5978 5978.

Zároveň odporúčame, aby slovenskí občania v prípade cestovania do zahraničia využili službu dobrovoľnej registrácie na webovej stránke ministerstva alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.