Ministry of Culture of the Czech Republic

08/03/2020 | Press release | Distributed by Public on 08/03/2020 05:24

Výstava o romském holocaustu v Památníku Terezín

Památník Terezín tak pomáhá splatit morální dluh, který česká společnost vůči připomínání, či spíše nepřipomínání, genocidy českých Romů má. Symbolicky se tak stane v den, kdy nad branami Památníku vlaje romská vlajka. Včerejšek totiž byl Památným dnem romského holocaustu.

V noci z 2. na 3. srpna 1944 zavraždili nacisté v plynových komorách v nacistickém vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau během likvidace tzv. Cikánského tábora takřka 4 300 romských mužů, žen a dětí. Tuto tragickou událost si Památník Terezín každoročně připomíná vyvěšením romských vlajek na svých budovách. Nejinak tomu bylo i letos, přesto, jak uvádí ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek, 'návštěvník Památníku Terezín neměl možnost informovat se o bezpráví a genocidě, kterou zažívali Romové a Sinti v době nacistické okupace'. Po dohodě s vedením Muzea romské kultury v Brně byla zapůjčena původní dokumentární výstava s názvem Genocida Romů v době 2. světové války. 'Jsem osobně moc rád, že tak pomůžeme přispět k zesílení povědomí o tragédii, jež Romy v období druhé světové války postihla', doplňuje Roubínek.

Dnešní vernisáže se zúčastní řada významných hostů. Do Terezína přijede velvyslanec Státu Izrael Daniel Meron s chotí, velvyslankyně Kanady paní Ayesha Patricie Rekhi, velvyslanec Spolkové republiky Německo Christoph Israng, velvyslanec Španělska Angel Lossada, zástupce velvyslance Nizozemského království David Rölling, tajemník Federace židovských obcí v ČR Tomáš Kraus a zástupci ambasád Německa, Estonska a USA. Úvodní slovo k výstavě, která bude dnes ve 14 hodin zahájena, přednese historička Muzea romské kultury Anna Míšková. Během akce budou znít tóny romské hudby v podání teplické hudební skupiny Galiani Gypsy Jazz.

Výstava měla být původně zahájena již 9. dubna, pandemie COVID-19 a nucené uzavření všech objektů Památníku Terezín však plány změnily a termín musel být posunut. Dnešní vernisáž, jelikož se bude odehrávat v interiéru, bude probíhat za dodržení všech platných protiepidemických opatření.

Kontakt:
Mgr. Tomáš Rieger

T: 606 333 900
E:[email protected]