President of the Republic of Poland

09/19/2020 | Press release | Distributed by Public on 09/19/2020 15:08

Wieńce dożynkowe na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego

W sobotnie popołudnie na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. O nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej walczyli reprezentanci jedenastu województw. W wydarzeniu uczestniczyła Pierwsza Dama. - Chciałabym życzyć nam, wszystkim Polakom, byśmy potrafili, idąc z duchem czasu jednocześnie zachowywać nasze wspaniałe dziedzictwo i tożsamość - mówiła.

W przeddzień głównych uroczystości osiemnastej edycji Dożynek Prezydenckich odbył się konkurs na najładniejszy wieniec. Celem konkursu jest kultywowanie i popularyzacja najbardziej wartościowych kulturowych tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej. Zmaganiom przyglądała się Agata Kornhauser-Duda. - Uważam, że tradycje dożynkowe należą do najpiękniejszych polskich zwyczajów ludowych. Wyrastają one z wielowiekowej kultury wsi polskiej, której mieszkańcy od zawsze łączyli trud pracy rolników i hodowców z rozwijaniem różnych form twórczości ludowej - podkreśliła Małżonka Prezydenta.

W tym roku Dożynki Prezydenckie, które tradycyjnie odbywają się w Spale, z uwagi na sytuację epidemiczną, mają miejsce na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Agata Kornhauser-Duda, w swoim wystąpieniu towarzyszącemu ogłoszeniu wyników konkursu, zapewniła, że możliwość uczestniczenia w wydarzeniu, obserwowania cech i stylów regionalnych, ale przede wszystkim efektów wielomiesięcznej pracy artystów ludowych jest niezwykłym przywilejem i przyjemnością. Zwycięski wieniec przywiozła grupa z województwa małopolskiego, z gminy Tarnów. Drugie miejsce zdobyła gmina Żyrzyn reprezentująca województwo lubelskie, a wieniec przygotowany przez gminę Jarocin z województwa wielkopolskiego otrzymał trzecie miejsce na podium. Pracom komisji konkursowej przewodniczyła dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Doradca Prezydenta RP, etnograf i socjolog.

- Nie potrafiłabym wybrać zwycięskiego wieńca, wszystkie są swoistymi dziełami sztuki - stwierdziła Pierwsza Dama, gratulując wszystkim uczestnikom. - Bardzo dziękuję za przepiękną oprawę muzyczną, za wspaniałe stroje ludowe, za bardzo ciekawe tańce i przyśpiewki - dodała. Małżonka Prezydenta wyraziła uznanie i szacunek dla kultywowania tradycji ludowych Zobacz także:Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy rozstrzygnięty przez dzisiejszych gości Pałacu Prezydenckiego. Podziękowała także za przekazywanie regionalnych tajników wyplatania wieńców przedstawicielom młodego pokolenia. - Ogromnie ważne we współczesnym świecie, w codziennym pośpiechu i w pogoni za szybko postępującym rozwojem technicznym jest, byśmy potrafili znajdować czas i chęć na kultywowanie tradycji, na kształcenie się w tradycyjnych rzemiosłach i w tradycyjnej sztuce. Chciałabym życzyć nam, wszystkim Polakom, byśmy potrafili, idąc z duchem czasu jednocześnie zachowywać nasze wspaniałe dziedzictwo i tożsamość - podkreśliła Małżonka Prezydenta.

W wydarzeniu Pierwszej Damie towarzyszył Sekretarz Stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski.