Ministry of Finance of the Republic of Latvia

12/02/2019 | Press release | Distributed by Public on 12/02/2019 01:00

FM: Mazumtirdzniecības dati pilnībā neatspoguļo iedzīvotāju ienākumu kāpumu

Mazumtirdzniecības apgrozījums salīdzināmās cenās šā gada oktobrī samazinājies par 0,4%, salīdzinot ar attiecīgo mēnesi pirms gada, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Tas ir jau otrais mēnesis pēc kārtas, kad mazumtirdzniecības apjomi bijuši mazāki nekā pirms gada, jo arī septembrī mazumtirdzniecības apgrozījums bija samazinājies par 0,8%, salīdzinot ar pērnā gada attiecīgo mēnesi. Gada pirmajos desmit mēnešos kopā mazumtirdzniecības apgrozījums ir palielinājies par 2,3%, pateicoties straujākiem pieauguma tempiem gada pirmajā pusē.

Mazumtirdzniecības lejupslīdi pēdējos mēnešos ietekmē gan stagnācija pārtikas preču tirdzniecībā, gan ļoti niecīgais kāpums nepārtikas preču tirdzniecībā, kamēr degvielas tirdzniecībā ir neliels samazinājums. Oktobrī pārtikas preču mazumtirdzniecības apjomi saglabājās pagājušā gada līmenī, bet nepārtikas preču tirdzniecība, atskaitot degvielu, pieauga tikai par 0,3%. Savukārt degvielas tirdzniecības apjomi, salīdzinot ar pagājušā gada oktobri, samazinājās par 3,2%.

Pārtikas preču mazumtirdzniecības pieaugumu jau kopš gada vidus ierobežo tirdzniecības vājināšanās ar alkoholiskajiem dzērieniem pierobežas reģionos, savukārt nepārtikas preču tirdzniecību būtiski ietekmē kritumi metālizstrādājumu, instrumentu, būvmateriālu un santehnikas mazumtirdzniecībā, kā arī informācijas un komunikāciju tehnoloģiju iekārtu mazumtirdzniecībā. Oktobrī, salīdzinot ar pagājušā gada oktobrī, mazumtirdzniecības apjomi šajās preču grupās kritušies attiecīgi par 10,6% un 9,2%. Nepārtikas preču tirdzniecībā arī vairs nav vērojama Zviedrijas mājokļa labiekārtošanas preču tirgotāja IKEA veikala atklāšanas labvēlīgā ietekme, kad kopš pagājušā gada septembra šo preču grupā tirdzniecības apjomi bija auguši vidēji par 30% mēnesī, bet pēc gada šis efekts ir izzudis. Vienlaikus strauji pieauguma tempi oktobrī bijuši kultūras preču un atpūtai paredzēto preču mazumtirdzniecībā - 14,8% un apģērbu un apavu mazumtirdzniecībā - par 13,7%.

Kopumā mazumtirdzniecības attīstības tempi Latvijā šogad, īpaši pēdējos mēnešos ir bijuši zemāki, nekā varētu sagaidīt, ņemot vērā visa gada laikā vērojamo spēcīgo algu pieaugumu, kas gada pirmajā pusē bijis tikai nedaudz zem 8%. Ņemot vērā patēriņa cenu un algas nodokļu izmaiņas, strādājošo iedzīvotāju reālie ienākumi šogad palielinājušies aptuveni par 4,5%, bet mazumtirdzniecības pieaugumā tas līdz šim pilnā mērā nav atspoguļojies. Jāatzīmē, ka oktobrī mazumtirdzniecības pieaugumu nav veicinājusi arī pēdējos gados straujākā pensiju indeksācija no šā gada 1.oktobra, un arī laika posmā līdz oktobrim vidējā vecuma pensija bija vairāk nekā par 8% pārsniegusi iepriekšējā gada līmeni. Turpina augt arī nodarbinātība un visai strauji samazinās bezdarba līmenis, un visi šie priekšnosacījumi arī turpmāk saglabāsies mazumtirdzniecības attīstībai labvēlīgi. Arī patērētāju un mazumtirgotāju konfidences rādītāji pēdējos mēnešos Latvijā ir saglabājušies visai stabili, bet kopējais uzņēmēju un patērētāju konfidences indekss (ESI indekss) novembrī atkal ir nedaudz paaugstinājies.

Pieteikties jaunumu saņemšanai e-pastā