Ministry of Finance of the Republic of Slovenia

11/30/2021 | Press release | Distributed by Public on 11/30/2021 10:00

Udeležba dr. Rakovca na virtualnem dogodku o mednarodnem humanitarnem pravu

Evropska komisija, Francija, Nemčija, Mednarodni odbor Rdečega križa in Norveški odbor za begunce so 26. novembra organizirali virtualni dogodek o mednarodnem humanitarnem pravu (MHP).

Udeležba dr. Rakovca na virtualnem dogodku o mednarodnem humanitarnem pravu | Avtor Ministrstvo za zunanje zadeve

Dogodek je bil namenjen posvetovanjem in pripravam na evropski humanitarni forum, ki bo potekal v Bruslju od 24. do 26. januarja 2022. Štirje paneli so bili namenjeni krepitvi notranje koordinacije EU glede MHP, vprašanju izboljšanja obstoječih mehanizmov za spremljanje kršitev MHP, boju proti spolnemu nasilju in nasilju na podlagi spola v oboroženih spopadih ter varovanju humanitarnega osebja in izboljšanju dostopa do humanitarne pomoči. V prvem panelu je sodeloval tudi dr. Marko Rakovec, pravni svetovalec na Ministrstvu za zunanje zadeve in predsedujoči delovni skupini EU za mednarodno javno pravo (COJUR).

Dr. Rakovec je predstavil smernice EU o spodbujanju skladnosti ravnanj z MHP, ki vsebujejo glavna orodja, s katerimi EU tretje države opozarja na kršitve MHP (politični dialog, dialog o človekovih pravicah, demarše, izjave, sankcije, izobraževanja).

Poudaril je pomen humanitarne diplomacije, koristnost posvetovanj in izmenjave informacij med EU, Mednarodnim odborom Rdečega križa in mednarodnimi organizacijami. Kot primer dobro koordiniranih in usklajenih aktivnosti znotraj EU je izpostavil Etiopijo in Sahel kot primer odlično usklajenega delovanja EU, podobno mislečih držav in OZN. Panelisti so se strinjali, da le notranje in zunanje usklajene aktivnosti EU lahko prispevajo h krepitvi implementacije MHP na terenu in učinkovitemu odzivu na kompleksne humanitarne krize.

V drugem panelu je predstavnica Ženevske akademije za MHP in človekove pravice poudarila nujnost temeljite, neodvisne in strokovne analize zbranih podatkov, ki naj opredeli kršitve MHP in njihovo pojavnost glede na vrsto oboroženih spopadov. Glede morebitnega novega mehanizma za spremljanje kršitev MHP je predlagala tehten in premišljen pristop.

V zvezi s spolnim in na spolu temelječim nasiljem kot kršitvijo MHP je bilo poudarjeno, da je treba zaščititi žrtve, ki so največkrat ženske, ter jim zagotoviti potrebno pomoč. Nujno je, da se obstoječ pravni okvir v praksi tudi implementira, pomoč pa ne prekine zaradi pandemije. Enako velja za zagotavljanje varnosti humanitarnega in zdravstvenega osebja ter izboljšanja dostopa do humanitarne pomoči, saj je to osebje na terenu prepogosto tarča napadov.

Spletni dogodek je naslovil ključne elemente sodelovanja med EU in mednarodno humanitarno skupnostjo, ki bodo predmet poglobljene razprave na Evropskem humanitarnem forumu januarja prihodnje leto.