Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic

06/19/2021 | Press release | Distributed by Public on 06/19/2021 13:27

Čierna Hora - podmienky cestovania a opatrenia proti šireniu COVID-19

19.6.2021 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Čierna Hora

Podmienky vstupu do krajiny

Podmienky pre cestujúcich zo Slovenska

Slovenská republika je z pohľadu Čiernej Hory bezpečnou krajinou. Pokiaľ sa cestujúci pred vstupom do Čiernej Hory zdržiaval v bezpečnej krajine najmenej 15 dní, vstup je možný bez obmedzení.

Nie je potrebné preukazovať sa žiadnym testom ani potvrdením o očkovaní. Po vstupe do krajiny nie je potrebné absolvovať karanténu ani samoizoláciu.

Medzi bezpečné krajiny sú zaradené: všetky členské krajiny EÚ, Srbsko, Kosovo*, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Severné Macedónsko, Rusko, Bielorusko, Ukrajina, Izrael, Švajčiarsko, Moldavsko, Nórsko a Kazachstan.

Podmienky pre cestujúcich z ostatných (iných ako bezpečných krajín)

Pre cestujúcich prichádzajúcich z ostatných krajín je potrebné pri vstupe do Čiernej Hory preukázať sa:

  • negatívnym výsledkom PCR testu na COVID-19 nie starším ako 72 hodín;
  • alebo pozitívnym výsledkom serologického testu na protilátky na COVID-19 typu IgG nie starším ako 30 dní;
  • alebo negatívnym výsledkom antigénového testu na COVID-19, ktorý členské štáty EÚ medzi sebou vzájomne uznávajú a je zaradený na Spoločnom zozname rýchlych antigénových testov dostupných na stránke Európskej komisie, ktorý bol vydaný oprávneným laboratóriom, a nie je starší ako 48 hodín;
  • alebo potvrdením o absolvovaní kompletného očkovania proti COVID-19 predpísaným počtom dávok, pričom od kompletného očkovania pri vstupe do Čiernej Hory uplynulo už najmenej 14 dní;

  • alebo pozitívnym výsledkom PCR testu na COVID-19, ktorý je pred vstupom do Čiernej Hory starší ako 14 dní a nie je starší ako 90 dní, čím cestujúci preukáže, že COVID-19 prekonal.

Veľvyslanectvo SR v Podgorici odporúča cestujúcim zabezpečiť si papierovú formu potvrdení, resp. vyššie uvedených testov s originálnou pečiatkou zdravotníckeho zariadenia. Elektronická verzia nemusí byť zo strany čiernohorských orgánov akceptovaná.

Povinnosť preukázať sa testom sa nevzťahuje na deti do 5 rokov.

Hraničné priechody

Všetky hraničné priechody pre vstup do Čiernej Hory sú otvorené s výnimkou hraničných priechodov:

  • Metaljka-Metaljka (Bosna a Hercegovina - Čierna Hora) - možný len výstup z Čiernej Hory pre osobnú dopravu od 7.00 do 19.00 hod;

  • Vuča-Godovo (Srbsko - Čierna Hora) - možný len výstup z Čiernej Hory pre osobnú dopravu od 7.00 do 19.00 hod.

Pred začiatkom cesty odporúčame preveriť aktuálny hraničný režim vo všetkých štátoch tranzitu (t. j. či slovenskí občania môžu vstúpiť do týchto štátov, resp. za akých podmienok je možný tranzit).

Podmienky tranzitu a odchodu

Tranzit osobnej a nákladnej dopravy cez Čiernu Horu funguje bez obmedzení. Opustenie územia Čiernej Hory je bez obmedzení, odporúčame overiť si aktuálne podmienky vstupu/tranzitu cez susedné krajiny.

Cestovanie v rámci krajiny

Bez obmedzení.

Opatrenia v krajine

V Čiernej Hore je povinné nosenie rúška v interiéri, túto povinnosť majú aj deti od 5 rokov. V exteriéri je rúško povinné v prípade, že nie je možné dodržať rozostupy minimálne 2 metre. Otváracia doba stravovacích zariadení a kaviarní je bez obmedzení. O podmiekach vstupu do nočných klubov, diskoték a na koncerty je potrebné informovať sa v príslušnom zariadení, resp. u organizátora.

Podmienky návratu do SR

Cestovný semafor Slovenskej republiky: Čierna Hora je zaradená medzi červené krajiny.

Informácie o postupe pri návrate do SR

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať pohotovostné číslo mobilného telefónu Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Podgorici: +382 67 654 959 alebo Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky: +421 2 5978 5978.

Kontaktné údaje Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Podgorici
Crnogorskih Serdara 5, 81000, Podgorica, Čierna Hora; telefónne číslo: +382 20 601 440; e-mail: [email protected].

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Podgorici zároveň odporúča slovenským občanom v prípade cestovania do zahraničia využiť službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke ministerstva alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka