Results

Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic

03/07/2021 | Press release | Distributed by Public on 03/07/2021 01:50

MZVEZ SR pri príležitosti Medzinárodného dňa žien odštartuje sériu podujatí pod názvom Týždeň žien v diplomacii

Z iniciatívy ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka a štátnej tajomníčky Ingrid Brockovej uvedie rezort diplomacie pri príležitosti Medzinárodného dňa žien (8. marca) sériu podujatí venovaným ženám v medzinárodnej politike pod názvom Týždeň žien v diplomacii.

Podujatia, ktoré budú prebiehať celý týždeň, sa zamerajú na ocenenie práce a zviditeľnenie zastúpenia žien v slovenskej diplomacii, v medzinárodných organizáciách, ako aj v rámci rozvojových a humanitárnych projektoch vo svete.

Pri tejto príležitosti minister Ivan Korčok v úvode týždňa, v pondelok (8. marca), odovzdá ocenenia rezortu diplomacie piatim výnimočným ženám za ich významný prínos k budovaniu zahraničnej služby SR, pôsobenie v medzinárodných inštitúciách a rozvojových projektoch, ako aj šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí.

Utorok (9. marca) bude venovaný ženám a rozvojovej spolupráci, a v rámci neho bude premietnutý film Woman (Žena) a prezentovaná online výstava Príbehy žien pod značkou SlovakAid, ako aj projekt Mamas (Mamy).

V stredu (10. marca) budú o ženách v medzinárodnej politike diskutovať štátna tajomníčka Ingrid Brocková s ďalšími hosťami v mimoriadnom vydaní HlbokáOnline.

Štvrtok (11. marca) bude venovaný pôsobeniu žien v kultúrnej diplomacii a v piatok (12. marca) podujatia zdôraznia potrebu posilňovania postavenia žien v ekonomike a podnikaní. V tento deň sa v rámci programu predstavia zástupkyne Slovenska v Svetovej banke a v Európskej banke pre obnovu a rozvoj, ako aj viaceré ženy pôsobiace v ekonomickej diplomacii.

Medzinárodný deň žien je od roku 1977 medzinárodne uznávaným sviatkom pripomínaný ako deň solidarity a podpory úsilia žien za rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj. Bol ustanovený Organizáciou Spojených národov pri príležitosti výročia štrajku newyorských krajčírok kvôli zlým pracovným podmienkam a protestov za volebné právo žien v roku 1908.

Detailnejší program Týždňa žien v diplomacii si môžete pozrieť v prílohe a je dostupný na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ako aj na sociálnych sieťach rezortu diplomacie.