Ministry of Culture of the Czech Republic

05/12/2024 | Press release | Distributed by Public on 05/12/2024 13:28

V Obecním domě byl zahájen hudební festival Pražské jaro

"Mezinárodní festival Pražské jaro je neodmyslitelnou součástí kulturního kalendáře všech milovníků klasické hudby, stejně jako mladých nadějných umělců, kteří zde měří své síly a schopnosti v odborníky uznávané soutěži. Festival si svým pestrým programem i velmi kvalitním obsazením získal trvalou posluchačskou a diváckou přízeň a v rámci české kultury má jedinečné postavení. Letošní ročník slibuje mnoho zajímavých uměleckých zážitků, proto si ho nenechme ujít." Martin Baxa

Devětasedmdesátý ročník začal tradičně Mou vlastí Bedřicha Smetany, tentokrát se do Prahy po deseti letech vrátil významným symfonickým orchestr Berlínská filharmonie. Erbovní dílo festivalu zahrála pod vedením svého šéfdirigenta Kirilla Petrenka. Berlínští filharmonikové jsou pravidelným hostem Pražského jara od šedesátých let minulého století. Na festivalu vystoupili pod vedením všech svých šéfdirigentů - Herberta von Karajana, Claudia Abbada i sira Simona Rattla.

Posluchači vážné hudby se mohou těšit na návrat dirigentské legendy Ricccarda Chaillyho s Filharmonickým orchestrem milánské opery La Scala a tři dirigentská vystoupení Jakuba Hrůši, který je ambasadorem letošního Roku české hudby. Do Česka přijede také poprvé jedna z nejlepších mozartovských a straussovských pěvkyň současnosti, švédská sopranistka Miah Persson. Na Pražském jaru přednese 16. května s klavíristou Malcolmem Martineau program nazvaný Láska a život ženy. V Rudolfinu zazní nejen slavný Schumannův písňový cyklus, ale i písně skandinávských autorů, které Miah Persson spojila se Schumannovým cyklem do jednoho celku.

Dirigent Jakub Hrůša na koncertu 18. května povede orchestr Národní akademie Svaté Cecílie, jehož je od roku 2021 hlavním hostujícím dirigentem. Také bude stát v čele koncertního provedení Smetanovy opery Libuše. Na dvou slavnostních večerech 28. a 30. května povede soubor špičkových sólistů v čele s Kateřinou Kněžíkovou a Adamem Plachetkou, Pražským filharmonickým sborem a Českou filharmonii.

Novému projektu SpringTEEN bude patřit sobota 19. května, která přinese nevšední koncerty i workshopy v prostorách Anežského kláštera a jeho zahrad. Při příležitosti zahájení festivalu se uskuteční slavnostní zahájení výstavy Pražské jaro Art Salon. Díla budou vystavena na koncertech v Rudolfinu a Obecním domě.Již potřetí se stane Klangforum Vídeň rezidenčním ansámblem projektu Prague Offspring, který během jednoho víkendu přinese novinky ze světa současné hudby. Pod vedením dirigenta a skladatele Enna Poppeho uvede ve světové premiéře šest nových děl, která čeští a slovenští skladatelé a skladatelky napsali na objednávku Pražského jara. Na závěrečném koncertu 3. června zazní v provedení České filharmonie vedené Davidem Robertsonem také skladba Superorganisms, kterou zkomponoval Miroslav Srnka.

Kirill Petrenko stojí v čele orchestru od roku 2019. Kritika i posluchači oceňují jeho strhující charisma, pronikavý cit pro vnitřní smysl hudby, práci se zvukem i výběr repertoáru, který zahrnuje velká klasicko-romantická díla, opomíjené autory i soudobou hudbu. Není tajemstvím, že rodák ze sibiřského Omsku má vřelý vztah k české hudbě. Žádný jiný zahraniční dirigent neučinil pro povědomí o symfonické tvorbě Josefa Suka tolik co on. S Berlínskými filharmoniky postupně uvádí všechna velká díla rodáka ze středočeských Křečovic, žáka a zetě Antonína Dvořáka. Když v roce 2020 na abonentních koncertech v německé metropoli provedli Sukovu smuteční symfonii Asrael, jednalo se o hudební událost prvního řádu.