Ministry of Culture and National Heritage of the Republic of Poland

04/15/2024 | Press release | Distributed by Public on 04/15/2024 07:57

Ostatnie pożegnanie Zofii Kucówny

Ostatnie pożegnanie Zofii Kucówny

15.04.2024

"Żegnamy dziś wybitną artystkę, aktorkę teatralną i filmową, pisarkę, a przede wszystkim niezwykłą osobę. Zofia Kucówna pozostanie w naszej pamięci nie tylko jako aktorka o niezwykłym talencie, lecz także jako człowiek o głębokim zrozumieniu życia i ludzkiej natury" - napisał w liście pożegnalnym minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Zofia Kucówna zmarła 6 kwietnia w wieku 90 lat. Spoczęła w Kwaterze Artystów ZASP na Cmentarzu Parafialnym w Skolimowie.

List ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza

Żegnamy dziś wybitną artystkę, aktorkę teatralną i filmową, pisarkę, a przede wszystkim niezwykłą osobę - Zofię Kucównę. Jej odejście wzbudza smutek w sercach wszystkich tych, którzy mieli możliwość poznać Jej wyjątkowy talent i osobowość.

Zofia Kucówna pozostanie w naszej pamięci nie tylko jako aktorka o niezwykłym talencie, lecz także jako człowiek o głębokim zrozumieniu życia i ludzkiej natury. Jej kreacje na scenie i ekranie zawsze emanowały prawdą, uczuciem i autentycznością, sprawiając, że my, jako widzowie mogliśmy utożsamić się i przenieść w świat bohaterów.

Przez blisko siedemdziesiąt lat Zofia Kucówna była nieodłączną częścią polskiej sceny teatralnej i filmowej, należała do grona najznamienitszych osobowości teatralnych. Inspirowała kolejne pokolenia artystów swoją pasją, zaangażowaniem i niezwykłą charyzmą, przekazując wiedzę i zamiłowanie do zawodu aktora. Pozostając autorytetem całego środowiska teatralnego.

Wrażliwość, niebanalny sposób postrzegania świata i olbrzymia klasa zasłużenie nadały Pani Zofii przydomek damy polskiej sceny teatralnej. Żegnamy osobę, która pozostawiła niezatarte piętno w polskiej kulturze, a jej wybitne kreacje pozostaną z nami na zawsze.

Cześć Jej pamięci!

Zofia Kucówna

Zofia Kucówna urodziła się 12 maja 1933 r. w Warszawie. W 1955 r. ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Debiutowała w krakowskim Teatrze Młodego Widza w widowisku "Ballady i romanse" wg Adama Mickiewicza w reżyserii Haliny Gallowej.

W 1957 r. dołączyła do zespołu Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. W kolejnych latach występowała na scenach warszawskich: w Teatrze Powszechnym (1959-1964, 1966-1968), Teatrze Ateneum (1964-1965, 1982-1986), Teatrze Narodowym (1968-1982) oraz Teatrze Współczesnym (1986-2006).

Wśród jej wielu wybitnych kreacji są m.in. takie jak: Nora w "Domu lalki" Henrika Ibsena w reżyserii Jerzego Golińskiego (1958), Anulka w "Porwaniu Sabinek" Juliana Tuwima w inscenizacji Jerzego Uklei (1958) czy Marta Lipkową w "Rozbitym dzbanie" Heinricha von Kleista w inscenizacji Macieja Englerta (1992). Najczęściej jednak występowała w spektaklach Adama Hanuszkiewicza.

Zofia Kucówna znana jest także z ról filmowych. Zagrała m.in. w filmie "Wiano" Jana Łomnickiego, "Spirala" Krzysztofa Zanussiego i "Deszczowy lipiec" Leonarda Buczkowskiego, a także w serialach.

Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieliła się jako pedagog ze studentami Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Wydała również kilka książek biograficzno-wspomnieniowych: "Zatrzymać czas" (1990), "Zdarzenia potoczne" (1993), "Zapach szminki" (2000), "Szara godzina" (2012) oraz zbiór felietonów "Opowieści moje" (2000).

W 2008 r. została uhonorowana Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Zdjęcia (2)