Comunità di S. Egidio

07/22/2021 | News release | Archived content

Namiot przyjaźni pośród uchodźców na Lesbos / Lato solidarności

news

#santegidiosummerLesbosrefugees

Tysiące uchodźców żyją wciąż na greckiej wyspie Lesbos. Wspólnota Sant'Egidio po raz trzeci spędza razem z nimi lato solidarności. Pierwsze grupy, pochodzące z różnych europejskich krajów, m.in. z Włoch, Polski, Węgier, Belgii i Holandii, dotarły na wyspę w połowie lipca, tuż przed muzułmańskim świętem Eid al-Adha, w czasie którego wspomina się ofiarę Abrahama.

W nowym obozie uchodźców, nazywanym Moria 2.0 i zbudowanym nad samym brzegiem morskim po pożarze, który we wrześniu ubiegłego roku zniszczył poprzedni obóz Moria, przebywa dziś około 4500 osób. Tuż obok niego Sant'Egidio postawiło wielki czerwono-żółty namiot, nazwany Namiotem przyjaźni.

Inauguracja namiotu i dystrybucji żywności zbiegła się ze świętem muzułmańskim, na które - z zachowaniem norm anty-Covid - zostały zaproszone przede wszystkim rodziny z Afganistanu i Afrykańczycy z Kongo, Burundi i Somalii. Każda rodzina otrzymała paczkę z trwałą żywnością a także świąteczne słodycze i niewielkie prezenty dla dzieci.

W akcji #santegidiosummer, która potrwa do końca sierpnia, weźmie udział około 250 członków wspólnoty z różnych europejskich krajów. Prócz wparcia żywnościowego, będą także organizowane zajęcia dla dzieci z obozu, lekcje języka angielskiego dla młodzieży i dorosłych oraz wycieczki dla mieszkańców obozu.

Jeżeli chcesz wesprzeć nasze działania na Lesbos, możesz to zrobić w następujący sposób:

  • Przekaż swój datek przelewem: Fundacja Sant'Egidio Polska, 43 1750 0012 0000 0000 3519 5197, z dopiskiem Lesbos-uchodźcy

Za wszelkie wsparcie ogromnie dziękujemy!