ISA - Insurance Supervisory Agency of the Republic of Slovenia

03/29/2023 | Press release | Distributed by Public on 03/29/2023 00:15

Nadzorniki bodo pozorni na sistemska in kibernetska tveganja

Nadzorniki bodo pozorni na sistemska in kibernetska tveganja

29.03.2023

Mednarodna zveza zavarovalnih nadzornikov (IAIS) je potrdila načrt najpomembnejših aktivnosti za leto 2023. V ospredju bodo: spremljanje sistemskih in kibernetskih tveganj ter nova metodologija, s katero želi IAIS izboljšati primerjanje finančnih sektorjev. Pri naštetih aktivnostih v pomembni meri sodeluje tudi Agencija za zavarovalni nadzor.

V začetku marca 2023 so na sedežu IAIS v Baslu potekali sestanki delovnih skupin Mednarodne zveze zavarovalnih nadzornikov (IAIS), katere člani so predstavniki AZN. Glavni namen sestankov je bil predstavitev in potrditev glavnih aktivnosti, s katerimi se bodo delovne skupine IAIS ukvarjale v tem letu.

Posebna pozornost je bila namenjena pričetku vsakoletnega kvalitativnega in kvantitativnega spremljanja trendov in razvoja svetovnega zavarovalniškega trga. Namen je odkrivanje morebitnega kopičenja sistemskega tveganja v svetovnem zavarovalniškem sektorju (angl. Global Monitoring Exercise; v nadaljevanju: GME), kar je sicer del celostnega okvira IAIS za upravljanje s sistemskimi tveganji (angl. Holistic Framework for the assessment and mitigation of systemic risk, v nadeljevanju HF). V letošnji izvedbi GME bo prostovoljno sodelovala tudi Slovenija, s čimer bo AZN zagotovljena mednarodna primerljivost in ustreznost obravnave sistemskih tveganj za slovenski zavarovalniški trg, hkrati pa bo s tem prispevala k močni regionalni zastopanosti v tem projektu.

Glavna področja dela, s katerimi se v zadnjih letih ukvarjajo delovne skupine IAIS, so:

  1. Implementacija in ocena uspešnosti izvajanja celostnega okvira za upravljanje s sistemskimi tveganji (HF) ter ocena doslednosti uporabe nadzornega gradiva, ki vključuje temeljna načela zavarovalništva (angl. Insurance Core Principles, v nadaljevanju ICP) in skupni okvir za nadzor mednarodno aktivnih zavarovalnih skupin (angl. ComFrame, v nadaljevanju CF).
  2. IAIS je pripravil tudi smernice in metodologijo za presojo, ali rezultati alternativnih kapitalskih ureditev (npr. metoda agregiranja - angl. Aggregation Method, ki jo vzporedno razvijajo ZDA) dajejo primerljive rezultate kot globalni kapitalski standard, ki ga je v zadnjem desetletju razvila IAIS (angl. Insurance Capital Standard, ICS).
  3. Še eden od ključnih elementov upravljanja s sistemskimi tveganji je že omenjeno vsakoletno spremljanje trendov in razvoja zavarovalniškega trga ter morebitnega kopičenja sistemskega tveganja v svetovnem zavarovalniškem sektorju (GME). To vključuje spremljanje na ravni posamezne zavarovalnice (angl. Individual Insurer Monitoring, v nadaljevanju IIM) in celotnega sektorja (angl. Sector-wide monitoring, v nadaljevanju IIM) ter kolektivno razpravo v IAIS o oceni možnih sistemskih tveganj in ustreznih nadzornih odzivih. Izsledki spremljanja in obravnave sistemskega tveganja s strani pristojnih regulatorjev IAIS objavi v okviru letnega poročila IAIS (angl. Global Insurance Market Report, GIMAR).
  4. V poročilu GIMAR za leto 2023 bodo kot posebna tema obravnavana kibernetska tveganja, in sicer zaradi naraščajočih tovrstnih globalnih geopolitičnih tveganj ter naraščajoče digitalizacije poslovanja v zavarovalniškem sektorju.

Spremenjena metodologija za boljšo primerljivost rezultatov

V zvezi z ugotovitvami pri spremljanja sistemskih tveganj v okviru GME za leto 2022 so delovne skupine IAIS predstavile tudi spremenjeno metodologijo. So želijo izboljšati dosedanje rezultate in primerljivost rezultatov med finančnimi sektorji - odprava spremljanja sistemskih tveganj za podlagi statičnega nabora mednarodnih zavarovalniških skupin (Globally Systemically Important Insurers, G-SIIs), ki jih je do sedaj predlagal FSB, ter nadomestitev tega s kombinacijo spremljanja največjih 10 svetovnih zavarovalniških skupin (IIM) ter ključnih jurisdikcij (SWM). Predstavljeni in potrjeni so bili tudi predlogi dodatnih kazalnikov.

V GME je vključenih 60 največjih svetovnih mednarodno aktivnih zavarovalniških skupin ter 44 trgov držav članic, ki kumulativno zberejo večino globalne zavarovalne premije.

Nadzorniki bodo pozorni na sistemska in kibernetska tveganja