Chancellery of the Prime Minister of the Republic of Poland

04/19/2024 | Press release | Distributed by Public on 04/19/2024 03:11

Prezes Rady Ministrów uczestniczył w Brukseli w nieformalnym szczycie Rady Europejskiej, który poświęcony był m.in. kwestiom bezpieczeństwa w kontekście wojny w Ukrainie. W[...]

Premier: wszyscy powinniśmy się skupić na bezpieczeństwie

19.04.2024

Prezes Rady Ministrów uczestniczył w Brukseli w nieformalnym szczycie Rady Europejskiej, który poświęcony był m.in. kwestiom bezpieczeństwa w kontekście wojny w Ukrainie. W konkluzjach unijnego szczytu pojawił się zapis, który zobowiązuje Unię Europejską do podjęcia działań na rzecz bezpieczeństwa ukraińskiego nieba. Liderzy państw UE połączyli się także on-line z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Obrona ukraińskiego nieba

Jak relacjonował Premier Donald Tusk, Prezydent Zełenski podkreślił natychmiastową, być może rozstrzygającą wojnę, potrzebę dostarczenia Ukrainie systemów, które mogłyby zwalczać rosyjskie rakiety i drony.

- Sytuacja na froncie jest krytyczna, a najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny. (…) W konkluzjach Rady Europejskiej znalazł się zapis, że UE będzie wspierała i podejmie działania na rzecz bezpieczeństwa nieba nad Ukrainą. Decyzja w tej sprawie będzie należała do państw narodowych - poinformował Prezes Rady Ministrów.

Jak wyjaśnił, nikt nie oczekuje od Polski, jako państwa przyfrontowego, aby to jednak nasz kraj przekazał własne baterie Patriot Ukrainie. - Wszyscy wiedzą, ile daliśmy i wszyscy wiedzą, że potrzebujemy chronić swoje niebo ze względu na incydenty z rosyjskimi rakietami - zaznaczył Donald Tusk.

Cały czas czekamy na decyzję USA w sprawie 60 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy.

Możliwość rosyjskiej ingerencji w wybory do PE

Podczas spotkania w Brukseli unijni przywódcy dyskutowali także o rosyjskim zagrożeniu dezinformacją i agresją cybernetyczną w czasie najbliższych wyborów europejskich.

- Wszyscy mamy powody obawiać się prób ingerowania w nasze wybory ze strony Rosji, np. poprzez sieci internetowe i dezinformację - podkreślił szef polskiego rządu. Jak wyjaśnił, Czechy przywołały przykład portalu Voice of Europe oraz udziału niektórych prawicowych polityków europejskich, w tym polskich, w przedsięwzięciach finansowanych i kontrolowanych przez Rosję.

- Dziś nabiera to szczególnego znaczenia, w kontekście informacji o aresztowaniu Polaka, który był w trakcie przygotowań zamachu na Prezydenta Zełenskiego. Wiadomo o jego próbach kontaktu z rosyjskim wywiadem, jego aresztowanie było jak najbardziej zasadne - ocenił szef polskiego rządu.

Apel o nieblokowanie granic z Ukrainą

Prezes Rady Ministrów zwrócił się do Polaków z apelem, aby nie robić nic, co mogłoby dziś osłabić Ukrainę.

- Niezależnie od uzasadnienia dla protestów, przejścia graniczne nie mogą być dłużej blokowane. Nie możemy w żaden sposób szkodzić Ukrainie, kiedy rozstrzygają się losy wojny - tłumaczył Donald Tusk. - Blokowanie przejść jest po prostu wykluczone - dodał.

Premier zapewnił jednocześnie, że rząd jest przygotowany "do kolejnych form pomocy dla tych, którzy nie z własnej winy stracili na wojnie Rosji z Ukrainą". Zapowiedział dalsze negocjacje w sprawie ochrony interesów polskich rolników.

Wideo