AGH University of Science and Technology

01/09/2025 | News release | Distributed by Public on 01/09/2025 08:11

Hakerzy na z wojnie Zachodem – AGH NAUKA spotkania (nr 31)

Hakerzy na z wojnie Zachodem - AGH NAUKA spotkania (nr 31)
09/01/2025

Częstotliwość cyberataków na infrastrukturę krytyczną w państwach zachodnich, które testują odporność kluczowych systemów na wrogie działania, wzrosła wraz z intensyfikacją napięcia międzynarodowego. Uderzenia przeprowadzane przez hakerów mogą pozbawić prądu rzesze odbiorców, spowodować chaos komunikacyjny czy sparaliżować systemy niezbędne do działania administracji publicznej - przynajmniej jeśli wierzyć doniesieniom medialnym. Czy tego typu katastroficzne scenariusze mogą się kiedyś spełnić, jak zapobiegać atakom cybernetycznym oraz w jaki sposób odpowiadać w sytuacji, gdy już do nich dojdzie porozmawiamy osobami specjalizującymi się w tematyce cyberbezpieczeństwa. Zapraszamy 16 stycznia, o godz. 18.00, do bud. U-2 (sala audytoryjna, ul. Reymonta 7) oraz online na kanale YouTube AGH.

Program wydarzenia:

18.00-19.00 - dyskusja: "Cyberataki na infrastrukturę krytyczną: czy paraliż kraju to realny scenariusz?"
19.00-19.30 - pytania do panelistów od publiczności

Paneliści:

Dr Dominika Dziwisz

Adiunkt w Katedrze Bezpieczeństwa Narodowego UJ. Doktorat z wyróżnieniem na temat polityki cyberbezpieczeństwa USA uzyskała na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ w 2014 roku. Jej badania koncentrują się na analizie strategii i polityki cyberbezpieczeństwa państw, cyberwojnie i szarej strefie działań wojennych, a także związkami Big Data z prawami człowieka. Od 2022 r. kieruje anglojęzycznymi programami studiów licencjackich, International Relations and Area Studies (IRAS) oraz Global and Development Studies (GLAD), na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Andrzej Sidor

Kierownik Referatu ds. Cyberbezpieczeństwa w Urzędzie m. Krakowa. Koordynuje i sprawuje ogólny nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem miejskich systemów informatycznych. Jest odpowiedzialny za monitoring oraz ochronę cybernetyczną kluczowej infrastruktury miasta. Absolwent WAT, ATR i AGH. Ekspert w zakresie cyberbezpieczeństwa, który doświadczenie zawodowe zdobywał współuczestnicząc w budowie systemów teleinformatycznych na potrzeby NATO. Posiada liczne certyfikaty.

Płk. rez. Piotr Januszewicz

Absolwent Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz Studiów Podyplomowych na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. Rzeczoznawca w zakresie Technicznej Ochrony Mienia. Współtwórca i pierwszy szef Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego Sił Zbrojnych. Były dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji odpowiedzialny za opracowanie Strategii Cyberbezpieczeństwa Państwa oraz Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Wykładowca akademicki z zakresu cyberbezpieczeństwa.