Netflix Inc.

11/30/2021 | Press release | Distributed by Public on 11/30/2021 11:30

2022'de Netflix'te Fantastik Dünyalardan Muhteşem Diziler Sizi Bekliyor →

Lanetiyle ürküten Tepedeki Ev'e ilk adım attığınız anı hatırlıyor musunuz? Ya Umbrella Academy'nin üyelerini ilk gördüğünüz anı? Peki Black Mirror'ın sizi ilk kez teknolojiden korkar hâle getirişini? Netflix'te geçirdiğim on yılda açık kalan ağızları, büyük harflerle yazılmış tweet'leri, gülünç internet esprilerini ve insanın hayatta bir kez karşılaşabileceği bu anlardan esinlenen tutkulu teorileri görmek heyecan vericiydi. Fantastik dünyalara ait hikâyelerin bizi Stranger Things'teki Baş Aşağı Dünya gibi yeni evrenlere götürme, The Witcher''daki gibi söz dağarcığımıza yeni sözcükler ekleme ve en önemlisi de bilim kurgudan korkuya, fanteziden animeye kadar tüm türlere duyduğumuz ortak sevgide birleştirme gücü vardır.

Bugün 2022'de yayına girecek fantastik dizilerimiz için ilk yayın tarihlerini duyurmaktan ve sizinle yeni ayrıntıları paylaşmaktan heyecan duyuyoruz. Dizi koleksiyonumuz çeşitlilik bakımından hiç bu kadar güçlü veya zengin olmamıştı. Koleksiyonumuzda yer alan içerikler arasında The Sandman ve Resident Evil gibi hayranların gözdesi niteliğindeki dünyaca sevilen yapımlar; Vikings: Valhalla ve The Witcher: Blood Origin gibi yüzlerce yıllık destanların derinlerine inen yeni öyküler; aralarında Stranger Things 4, The Umbrella Academy 3. Sezon, Alice in Borderland 2. Sezon, Locke & Key 3. Sezon ve Raising Dion 2. Sezon'un da bulunduğu ekranlara dönen gözde diziler; Cyberpunk: Edgerunners, Magic: The Gathering ve Zack Snyder imzalı Ölüler Ordusu'nun öncesini anlatan animasyon dizisi Army of the Dead: Lost Vegas gibi animasyon dizileri; Mike Flanagan imzalı, usta işi hikâye anlatımına örnek teşkil eden The Midnight Club ve farklı türlere göz kırpan bir gerilim olan Archive 81 var.

Vizyoner, iz bırakan yaratıcılar ile bildiğiniz ve sevdiğiniz yeteneklerin el ele vererek hayata geçirdiği fantastik dizi koleksiyonumuz pek çok evreni ve alt türü ekranlarınıza taşıyor. Hepsinde ön planda olan şey ise çeşitlilik.

O zaman hemen takvimlerinize bu tarihleri not edin ve en son haberler, özel içerikler ve sürpriz açıklamalar için fantastik dizilere ilişkin başvuru kaynağımız olan @NetflixGeeked kanallarımızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Ocak ve Şubat'ta Yayına Girecek Fantastik Dizilerin Yayın Tarihleri

ARCHIVE 81, 14 Ocak 2022'de yayına girecek

Archive 81, 1994 tarihli hasar görmüş video kasetlerden oluşan bir koleksiyonu eski hâline getirmekle görevlendirilen arşivci Dan Turner'ı (Mamoudou Athie) konu alıyor. Belgesel yönetmeni Melody Pendras'ın (Dina Shihabi) çalışmasını yeniden bir araya getiren Dan, kendini Pendras'ın Visser binasındaki tehlikeli bir tarikata ilişkin araştırmasına kaptırır. Sezondaki olaylar bu iki farklı zamanda gelişirken Dan kendini yavaş yavaş Melody'nin başına gelenleri ortaya çıkarmayı takıntı hâline getirmiş bir hâlde bulur. Bu iki karakter gizemli bir bağ kurunca Dan onu 25 yıl önce karşılaştığı korkunç sondan kurtarabileceğine inanır. Aynı adlı popüler pod yayınından esinlenen orijinal bir hikâye olan Archive 81 bir doğaüstü korku dizisi. Dizinin baş yapımcılığını dizi sorumlusu Rebecca Sonnenshine (The Boys, The Vampire Diaries), Atomic Monster'dan James Wan ve Michael Clear (Korku Seansı Evreni film serisi ve yakında yayınlanacak Habis), Rebecca Thomas (Stranger Things, Limetown), Antoine Douaihy (Panic, The Good Cop) ve Paul Harris Boardman (Bizi Kötüden Koru) üstleniyor.

IN FROM THE COLD 28 Ocak 2022'de yayına girecek

Amerikalı bekâr bir anne, kızıyla birlikte bir Avrupa tatiline çıkar. Bu tatil sırasında FBI tarafından, bir Rus casusu olarak çalıştığı ve uzun süre önce hasıraltı ettiği geçmişiyle yüzleşmeye zorlanan kadının hayatı altüst olur. Aslında o, kendisine "özel yetenekler" kazandırmış gizli bir KGB deneyinin ürünüdür. İşlenen bir dizi çılgın ve gizemli cinayetin onunla aynı yeteneklere sahip birinin masum insanları hedef aldığını işaret etmesinin ardından Jenny (Margarita Levieva), bu kötü karakteri durdurmak için saklandığı yerden çıkmak zorunda kalır. Aksi takdirde ailesini ve kurduğu yeni hayatı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacaktır. Adam Glass (Supernatural, Criminal Minds: Beyond Borders, The Chi) bu yapımda Dizi Görevlisi ve Baş Yapımcı olarak görev alıyor.

RAISING DION 1 Şubat 2022'de 2. sezonuyla ekranlara dönüyor

Raising Dion Nicole (Alisha Wainwright) ve gizemli birtakım süper kahraman yetenekleri sergilemeye başlayan oğlu Dion'un (Ja'Siah Young) öyküsünü anlatıyor. İkinci sezon, Yamuk Adam'ı (Jason Ritter) alt ettikten iki yıl sonra annesi ve Biona eğitmeni Tevin'ın (Rome Flynn) desteğiyle güçlerini geliştirmeye devam eden Dion'u konu alıyor. Dion'un eğitmeni, annesi Nicole'un de ilgisini çekmektedir. Kendisi gibi güçlere sahip bir çocuk olan yeni öğrenci Brayden (Griffin Robert Faulkner) ile arkadaş olduktan sonra bir dizi endişe verici olay yaşanır ve Dion tehlikenin hâlâ geçmediğini öğrenir. Şaşırtıcı gelişmelerle ve sürpriz ziyaretçilerle başa çıkmaya çalışan Dion ve Nicole sadece kendilerini değil, tüm Atlanta'yı kurtarmak için yeniden galip gelmelidir.

VIKINGS: VALHALLA 25 Şubat 2022'de başlayacak

Bin yılı aşkın bir süre önce, 11. yüzyılın ilk yıllarında geçen Vikings: Valhalla gelmiş geçmiş en ünlü Vikinglerden bazılarının kahramanca maceralarını konu alıyor. Bu isimler arasında efsanevi kâşif Leif Eriksson (Sam Corlett), onun cesur ve kafasının dikine giden kız kardeşi Freydis Eriksdotter (Frida Gustavsson) ve Kuzey'in hırslı prensi Harald Sigurdsson (Leo Suter) var. Hem Vikingler ve İngiliz asilleri arasındaki gerilimin kanlı bir kırılma noktasına ulaşması hem de Vikinglerin kendi içlerinde birbiriyle çatışan Hristiyan ve pagan inançları nedeniyle anlaşmazlığa düşmeleriyle bu üç Viking, destansı bir yolculuğa başlar. Hayatta kalmak ve zafer kazanmak için dövüşmek zorunda oldukları bu yolculuk, onları okyanuslar aşıp savaş meydanlarından geçerek Kattegat'tan İngiltere'ye ve ötesine taşıyacaktır. Orijinal VIKINGS dizisinin sonlandığı dönemden yüz yılı aşkın bir süre sonra geçen VIKINGS: Valhalla, tarihî özgünlüğü ve dramayı sert gerçekçi, sürükleyici aksiyonla harmanlayan yeni bir macera. Dizi sorumlusu ve baş yapımcı Jeb Stuart'ın imzasını taşıyan Valhalla'nın diğer baş yapımcıları arasında Morgan O'Sullivan, Michael Hirst, Sheila Hockin, Steve Stark, James Flynn, John Weber, Sherry Marsh ve Alan Gasmer, Paul Buccieri var. Dizinin oyuncu kadrosunda Bradley Freegard, Jóhannes Haukur Jóhannesson ve Caroline Henderson da yer alıyor.

2022'de Yayına Girecek Fantastik Dizilerden Öne Çıkanlar

* Yayın tarihine göre değil, alfabetik olarak sıralanmıştır*

ALICE IN BORDERLAND 2. SEZON

Haro Aso imzalı popüler manganın canlı çekim uyarlaması ikinci sezonuyla ekranlara dönüyor! Manga, Borderland'in gizemli dünyasında hayatta kalmak için oyunlara katılmak zorunda olan gençleri konu alıyor. Arisu, Usagi ve arkadaşları, Borderland'in gizemlerini çözüp dünyamıza dönmek için bir sonraki aşamaya katılmalıdır. Burada onları daha korkunç oyunlar beklemektedir. Sonunda Borderland'in gizemlerini aydınlığa kavuşturabilecekler mi? Sonu bilinmeyen macera devam ediyor… Alice in Borderland, Haro Aso'nun imzasını taşıyan aynı adlı orijinal çizgi romandan uyarlandı. Shinsuke Sato'nun yazıp yönettiği dizinin senaristleri arasında Yoshiki Watabe ve Yasuko Kuramitsu da var.

ALL OF US ARE DEAD

All of Us Are Dead, zombi virüsünün yayıldığı bir lisede mahsur kalan insanları ve sürprizlerle dolu olağanüstü durumlar yaşanırken onları kurtarmaya çalışanları konu alıyor.

ARMY OF THE DEAD: LOST VEGAS

Anime dizisi, Scott'ın (Dave Bautista) ve kurtarma ekibinin Vegas'ın ilk düşüşü sırasında zombi salgınının gizemli kaynağıyla karşı karşıya gelme hikâyesini konu alıyor. Dizinin baş yapımcılığını The Stone Quarry'den Deborah Snyder, Zack Snyder, Wesley Coller ile birlikte Jay Olivia ve Shay Hatten üstleniyor. Zack Snyder iki bölümde yönetmenlik yapacak. Jay Oliva (Batman: Kara Şövalye Dönüyor ve Trese) dizi sorumluluğunun yanı sıra 2 bölümün de yönetmenliğini üstlenecek. Dizinin animasyon stüdyosu ise Meduzarts Animation Studio.

THE CUPHEAD SHOW!

Karakter odaklı bu komedi, aklından çok içgüdülerine güvenen Cuphead ile temkinli ancak kolayca ikna edilebilir kardeşi Mugman'in eşsiz talihsizliklerini aktarıyor. Gerçeküstü bir adada yaşadıkları her türlü talihsizlikte bu iki kardeş, daima birbirlerinin arkasını kolluyor. Cuphead evrenini genişletip öyküye yeni karakterler ekleyecek olan bu yeni dizi, 1930'ların klasik Fleischer çizgi filmlerinden ilham alan bir animasyon tarzıyla ekranlara taşınacak. Dizinin yaratıcıları Chad ve Jared Moldenhauer. Baş yapımcılar King Features adına CJ Kettler ve Studio MDHR adına Chad ve Jared Moldenhauer. Dizinin yapımını Netflix Animasyon gerçekleştirecek. Diğer baş yapımcılar ise Emmy ve Annie ödüllü yapımcı Dave Wasson (kısa Mickey Mouse filmleri) ve ortak baş yapımcı Cosmo Segurson (Rocko'nun Modern Yaşamı: Değişime Karşı).

CYBERPUNK: EDGERUNNERS

Animasyon dizisi teknoloji ve vücut değiştirmenin takıntı hâline geldiği gelecekteki bir şehirde hayatta kalmaya çalışan bir sokak çocuğunu konu alan bağımsız, 10 bölümlük bir hikâye anlatıyor. Her şeyini kaybetme tehdidiyle karşı karşıya olan bu çocuk, bir edgerunner, yani siberpunk olarak da bilinen kanun kaçağı bir paralı asker olarak hayatta kalmayı tercih eder. Cyberpunk 2077 video oyununun ardındaki şirket olan CD PROJEKT RED, The Witcher 3: Wild Hunt ve Cyberpunk 2077 oyunlarında yer alan yeteneklerden oluşturulan yaratıcı bir ekiple dizinin yapımcılığını üstleniyor. Japonya merkezli beğenilen animasyon şirketi Studio Trigger, dizinin animasyon stüdyosu olarak görev alacak ve kendisine özgü enerjik tarzıyla Cyberpunk dünyasını hayata geçirecek.

FIRST KILL

Genç vampir Juliette'in (Sarah Catherine Hook) güçlü bir vampir ailesi içinde yer edinebilmek için ilk cinayetini işleme zamanı gelmiştir. Juliette gözüne kasabaya yeni gelen Calliope (Imani Lewis) adlı kızı kestirir. Ancak Calliope'nin bu alanda isim yapmış bir aileden gelen bir vampir avcısı çıkması Juliette'i şaşkınlığa uğratır. Her ikisi de karşısındaki kişiyi öldürmenin pek kolay olmayacağını anlar. Üstelik birbirlerine gönül kaptırmamaları da bir o kadar zor olacaktır. Felicia D. Henderson (The Punisher, Empire, Gossip Girl, Soul Food), First Kill'in senaristliğini, dizi sorumluluğunu ve baş yapımcılığını üstlenecek. Dizinin uyarlandığı kısa öykünün New York Times çok satanlar listesine girmeyi başaran yazarı Victoria "V. E." Schwab da dizinin senarist ve baş yapımcılarından. Belletrist Productions'tan Emma Roberts ve Karah Preiss da baş yapımcılar olarak görev alacak.

LOCKE & KEY 3. SEZON

Locke ailesi Anahtarlı Ev'de daha fazla sihri ortaya çıkarırken anahtarlar konusunda kendi planları olan yeni bir tehdit Matheson ufuklarında belirir. Üstelik bu, şimdiye kadarki en büyük tehlikedir. Locke & Key, Carlton Cuse (Lost, Bates Motel) ve Meredith Averill'in (The Haunting: Tepedeki Ev) imzasını taşıyan; aşk, kayıp ve aileyi tanımlayan sarsılmaz bağlar hakkında bir yetişkinlik gizemi. Dizi, Joe Hill ve Gabriel Rodriguez'in IDW Entertainment'tan çıkan çok satan çizgi roman serisinden uyarlandı.

MAGIC: THE GATHERING

Hasbro'nun küresel eğlence stüdyosu Entertainment One (eOne) imzası taşıyan Magic: The Gathering, 2022'de yayınlanacak. Magic: The Gathering'in ilgi çekici karakterleri, fantastik dünyaları ve derin stratejik oyun biçimi, oyunun hayranlarını 25 yılı aşkın bir süredir eğlendirmekte ve memnun etmektedir. Hayranları şu anda bilgisayarda ve mobil cihazlarda kart değiş tokuşu yapılan masa oyunu Magic: The GatheringArena ile, web sitelerinde ve çizgi romanlarda yayınlanan kurgu öykülerle ve New York Times çok satanlar listesine giren bir roman ile Magic deneyimini yaşayabilir. Bugüne kadar topladığı 50 milyondan fazla hayranla MAGIC, 70'i aşkın ülkede on bir dilde yayınlanan, dünya çapında bir fenomendir. Magic, Hasbro'nun yan kuruluşu Wizards of the Coast tarafından yayınlanmaktadır.

THE MIDNIGHT CLUB

Mike Flanagan ve Trevor Macy'den (The Haunting: Tepedeki Ev, Gece Yarısı Ayini) çok satan kitapların yazarı Christopher Pike'ın yaratıcı eserlerinden uyarlanan yeni bir korku dizisi geliyor. Dizinin oyuncu kadrosunda Iman Benson, Adia, Igby Rigney, Ruth Codd, Aya Furukawa, Annarah Cymone, William Chris Sumpter, Sauriyan Sapkota, Zach Gilford, Matt Biedel, Samantha Sloyan, Larsen Thompson, William B. Davis, Crystal Balint, Patricia Drake ve Heather Langenkamp gibi isimler var.

RESIDENT EVIL

Resident Evil Capcom'un efsanevi video oyunu serisini temel alan yepyeni bir öykü anlatan canlı çekim, senaryolu bir dizi. T virüsünün keşfedilmesinden neredeyse otuz yıl sonra yaşanan bir salgınla Umbrella Corporation'ın karanlık sırları ortaya çıkar. Başrolde Albert Wesker'ı canlandıran Lance Reddick'e Ella Balinska, Tamara Smart, Siena Agudong, Adeline Rudolph ve Paola Nuñez eşlik ediyor.

THE SANDMAN

Çağdaş kurgu, tarihî drama ve efsanenin kusursuzca iç içe geçtiği, modern mit ile karanlık fantezinin zengin bir harmanı olan The Sandman kadim varoluşu boyunca yaptığı kozmik ve insani hataları onaran Rüya Tanrısı Morpheus'tan etkilenen insanların ve yerlerin öyküsünü aktarıyor. The Sandman, Neil Gaiman (Good Omens, Coraline) tarafından DC için yaratılan çizgi roman serisinden uyarlanan yeni bir karanlık fantezi dizisi. Gaiman dizinin baş yapımcısı ve eş senaristi. Dizinin yapımını Warner Bros. Television üstleniyor. Allan Heinberg (Wonder Woman, Grey's Anatomy) baş yapımcı ve dizi sorumlusu olarak görev alıyor. David S. Goyer (Batman Başlıyor, Kara Şövalye, Terminatör: Kara Kader, Foundation) baş yapımcı. Goyer ve Heinberg aynı zamanda dizinin senaristlerinden. Neil Gaiman'ın oyuncu kadrosu/karakterlere ilişkin bloğuna ise BURADAN erişebilirsiniz.

STRANGER THINGS 4 (2022 YAZI)

1980'lerin bir nesli büyüleyen klasik tarzdaki filmlerine bir övgü niteliğindeki Stranger Things görünürde normal bir Orta Batı kasabası olan Hawkins'te geçen heyecan verici bir drama. Bir çocuğun sırra kadem basmasının ardından çocuğun birbirlerine sıkı sıkıya bağlı bir grup arkadaşı ve ailesi sorularına yanıt arar. Ancak kendilerini bir dizi tehlikeli ve ölümcül olayın içinde bulurlar. Kasabanın sıradan görüntüsünün altında sıra dışı, doğaüstü bir gizem yatmaktadır. Devlet tarafından yürütülen çok gizli deneyler ve dünyamızı güçlü ancak tekin olmayan bir âleme bağlayan tehlikeli bir geçit de cabasıdır. Keşfedilen şeyler Hawkins'i ve belki de dünyayı sonsuza dek değiştirirken arkadaşlıklar bir sınavdan geçecek ve hayatlar değişime uğrayacaktır.

THE UMBRELLA ACADEMY 3. SEZON

1989 yılında, aynı günde 43 bebek doğar. Üstelik söz konusu bebekler, bir gün öncesinde hiçbir gebelik belirtisi göstermeyen ve birbiriyle hiçbir alakası olmayan rastgele kadınlardan dünyaya gelmiştir. 2019'da babalarının gizemli bir şekilde öldüğü haberini alan birbirinden ayrı düşmüş bu aile, yeniden bir araya gelir. Fakat aile bağları, kardeşlerin farklı kişilikleri ve yetenekleri nedeniyle çatırdamaya başlar. Yaklaşmakta olan küresel bir kıyamet tehdidi ise işleri daha da zorlaştırmaktadır. Dünyayı kurtarmakta başarısız olan kardeşler, kaçmak için zamanda yolculuk ederek geçmişe gider. Ama ters giden zaman yolculuğu kardeşlerin 1960'ların Dallası'nda farklı zamanlara dağılmasına neden olur. Beş ise geçmişte diğerlerinin arasına katılan son kardeş olarak kendini nükleer bir kıyamet gününün ortasında bulur. Bu nükleer kıyametin yine grubun zaman çizgisini kesintiye uğratmasının sonucu olduğu ortaya çıkar. Şemsiye Akademisi sonunda yeniden bir araya gelip 1960'lardaki kıyameti durdurduktan sonra 2019'a döner. Çünkü zaman çizgisini düzelttiklerine ve böylelikle ilk kıyametin ortaya çıkmasını tamamıyla önlediklerine inanmaktadırlar. Ama kısa süren bir kutlamanın ardından hiçbir şeyin tam olarak bıraktıkları şekilde olmadığını fark ederler. Serçe Akademisi'ne hoş geldiniz.

THE WITCHER: BLOOD ORIGIN

The Witcher'daki olayların yaşandığı dünyadan 1200 yıl önce, elflerin dünyasında geçen Blood Origin; zamana yenik düşmüş bir hikâyeyi, ilk Witcher prototipinin yaratılmasını anlatıyor. Ayrıca canavarların, insanların ve elflerin dünyalarının birleşerek tek bir dünyaya dönüştüğü, dönüm noktası niteliğindeki "Kürelerin Birleşimi"ne yol açan olaylar da gözler önüne seriliyor.