Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic

08/02/2021 | Press release | Distributed by Public on 08/02/2021 03:38

Cestovné odporúčanie – Turecko

Stupeň odporúčania: 2. stupeň - Zvážiť nevyhnutnosť cestovania (zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí)

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí Turecka z dôvodu vysokej pravdepodobnosti pretrvávania lesných požiarov v prvej dekáde augusta.

V posledných dňoch júla sa v niektorých častiach Turecka rozšírili lesné požiare, pri ktorých prišlo niekoľko ľudí o život a ktoré spôsobili značné materiálne škody. Bolo zasiahnutých 21 provincií, vrátane niektorých turisticky atraktívnych oblastí. Najviac postihnutými provinciami sú Antalya, Mersin, Osmaniye, Adana, Kahramanmaras, Mugla, Kirikkale a Kayseri.

V prvej dekáde augusta sa očakáva zvýšenie denných teplôt, ktoré v niektorých, najmä južných častiach Turecka môžu presiahnuť 40 stupňov Celzia. Je pravdepodobné, že bude dochádzať k ďalším požiarom lesných porastov a k ohrozeniu obydlí. Odporúčame občanom, ktorí sa predsa len rozhodnú cestovať najmä do provincií na brehu Stredozemného mora, aby svoje aktivity prispôsobili poveternostným podmienkam, vyhýbali sa oblastiam, kde môžu vzniknúť požiare a riadili sa pokynmi miestnych orgánov a delegátov cestovných kancelárií, ktorí sú zodpovední za turistov a podmienky zájazdu.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR takisto pripomína, že z dôvodu pandémie COVID-19 pre všetky krajiny sveta platí všeobecné cestovné odporúčanie -necestovať do zahraničia.

V prípade núdze je možné kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ankare na pohotovostnej linke +90 5337600384 a odporúčame taktiež registráciu pred cestou do zahraničia a inštaláciu aplikácie Svetobežka.