Parlament Ceske Republiky - Poslanecká Snæmovna

04/30/2024 | News release | Distributed by Public on 04/30/2024 03:24

Poslankyně Lucie Potůčková se zúčastnila zasedání Byra Parlamentního shromáždění OBSE v Kodani

Poslankyně Lucie Potůčková se zúčastnila zasedání Byra Parlamentního shromáždění OBSE v Kodani

30. 4. 2024

Ve dnech 28.- 29. dubna 2024 se v Kodani konalo zasedání Byra Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (PS OBSE). Za Stálou delegaci Parlamentu ČR do PS OBSE se ho zúčastnila poslankyně Lucie Potůčková.

Lucie Potůčková je zároveň předsedkyní Hlavního výboru pro demokracii, lidská práva a humanitární otázky PS OBSE.

Samotnému jednání Byra předcházela neformální porada nejužšího vedení, která se zaměřila na prioritní oblasti PS OBSE a další směřování této meziparlamentní organizace v budoucnu. Projednávalo se mimo jiné případné prodloužení mandátu předsedy Shromáždění na 2 roky, eskalace násilí na Blízkém Východě a s tím související větší interakce PS OBSE s Partnerskými zeměmi pro spolupráci z tohoto regionu, a také zvážení možnosti zapojení Parlamentního shromáždění do mírových mediací v konfliktních situacích.

V rámci debaty poslankyně Lucie Potůčková upozornila na nezbytnost vytvoření mechanismu impeachmentu v jednacím řádu organizace, pokud by došlo k prodloužení prezidentského mandátu. V souvislosti s konfliktem na Blízkém Východě zdůraznila, že je potřeba mu v rámci PS OBSE věnovat rovněž pozornost a otevřeně diskutovat a naslouchat všem stranám bez ohledu na to, které strany konfliktu se zastávají.

Následující den Byro projednávalo návrh rozpočtu na rok 2024/2025, možnosti dorovnání výpadků finančních zdrojů, které byly způsobeny neuhrazením členských příspěvků Ruskou federací, a také otázku znovuzvolení současného generálního tajemníka Roberta Montelly na další pětileté období. Zpravodajové politického, ekonomického a lidskoprávního výboru představili své zprávy a návrhy rezolucí pro nadcházející Výroční zasedání PS OBSE v Bukurešti, které se bude konat na přelomu června a července letošního roku.

Lucie Potůčková v návazné debatě reagovala na návrh textu lidskoprávní rezoluce. Ocenila, že rezoluce zmiňuje konkrétní jména zabitých politických vězňů, snaží se o vyvážený pohled na situaci v pásmu Gazy, a mimo jiné zmiňuje i Migrační pakt, jenž je výsledkem velmi těžko dosaženého konsenzu mezi 27 zeměmi EU. V této souvislosti poděkovala Ad hoc výboru PS OBSE pro migraci za záslužnou práci a organizaci polních misí, které pomáhají parlamentářům vytvořit si velmi dobrý vhled do migrační problematiky.

Velmi také ocenila odstavec rezoluce týkající se zákona o zahraničních agentech, který byl zaveden v několika zemích OBSE, což je dle názoru L. Potůčkové velmi znepokojivé.

Pokud jde o svobodu médií, Lucie Potůčková zpravodaji doporučila upozornit v rezoluci na rostoucí nebezpečí spojené s nenávistnými projevy a slovními i fyzickými útoky na ženy-novinářky. Vyslovila se také pro zařazení odstavce jasně formulujícího potřebu dodržování zásad právního státu a posilování důvěry v demokratické instituce občanské společnosti v regionu OBSE.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) je největší regionální organizací, která se zabývá problematikou mezinárodní bezpečnosti. Sdružuje 57 členských států z Evropy, střední Asie a Severní Ameriky. Kromě politicko-bezpečnostní dimenze se, v rámci komplexního přístupu k bezpečnosti, věnuje také ekonomicko-environmentálním tématům a lidským právům. Historie OBSE sahá do roku 1975, kdy byl podepsán Helsinský závěrečný akt, hlavní pilíř této organizace. V roce 1992 pak bylo založeno Parlamentní shromáždění OBSE.



[Link][Link]
171456.png (Dokument, 193 KB)