Office of the President of the Slovak Republic

05/22/2024 | Press release | Distributed by Public on 05/22/2024 06:35

Prezidentka spolu so zvoleným prezidentom rokovali s predstaviteľmi cirkví

Prezidentka Zuzana Čaputová spolu so zvoleným prezidentom Petrom Pellegrinim v stredu 22. mája 2024 v Prezidentskom paláci privítali na rokovaní zástupcov cirkví a náboženských spoločenstiev.

Keď sa prezidentka naposledy stretla s predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločenstiev na novoročnom prijatí, hovorili spolu o nádeji. O tom, ako veľmi ju potrebujeme a kde ju hľadať. "Dnes sme sa opäť rozprávali o nádeji, nádeji na zmierenie v spoločnosti. Cirkvi a náboženské komunity zohrávajú pri formovaní hodnôt a verejného diskurzu mimoriadne dôležitú úlohu a môžu ju zohrávať aj pri zmierňovaní napätia v spoločnosti.

"Sú chvíle v živote ľudí, spoločnosti, kedy sa, obrazne povedané, na chvíľu akoby zastaví čas. Kedy sila, tragédia, šok danej udalosti akoby vyrazí dych." Takouto udalosťou bol podľa prezidentky aj hrozný a odsúdeniahodný útok na premiéra Roberta Fica. "V takejto chvíli sa každý jeden z nás musí pýtať sám seba, čo a prečo sa to stalo. Ale nie preto, aby znovu štartoval špirálu útokov na druhých. Ale aby každý z nás pochopil svoju úlohu v tom celom. A na tom základe mohol stavať každú ďalšiu novú myšlienku, slovo a skutok. Aby sme v sebe mohli prehĺbiť svoj súcit, teraz predovšetkým so zraneným premiérom."

Prezidentka počas spoločného mediálneho vyhlásenia ocenila prítomnosť novozvoleného prezidenta Petra Pellegriniho na stretnutí s cirkvami a náboženskými spoločnosťami. "Som rada, že tu dnes opäť stojíme spolu s mojím nástupcom, zvoleným prezidentom Petrom Pellegrinim, ako symbol toho, že hoci máme rôzne politické východiská, dokážeme v tejto ťažkej chvíli povýšiť to, čo nás spája nad to, čo nás rozdeľuje. Tak, ako to dokážu aj zástupcovia rôznych cirkví a náboženských spoločenstiev vo svojej činnosti a na našich spoločných stretnutiach. Nech je to spoločná cesta aj pre celú našu spoločnosť."