World Bank Group

07/05/2024 | Press release | Archived content

Digitrans—Brakujący element cyfryzaji firm: Wnioski dla Europy

Przeprowadzenie podwójnej, cyfrowej i zielonej transformacji w Unii Europejskiej oraz podnoszenie produktywności unijnych przedsiębiorstw będą zależamy od szerokiego wdrożenia i produktywnego wykorzystania narzędzi cyfrowych przez przedsiębiorstwa. Pandemia COVID-19 przyspieszyła cyfryzację firm, ale jednocześnie spowodowała też pogłębienie przepaści pomiędzy firmami najmocniej i najmniej scyfryzowanymi. Z puntku widzenia całości gospodarki, stanowi to zagrożenie dla przeprowadzenia skutecznej transformacji. W środowisku, gdzie technologie cyfrowe stają się coraz bardziej dostępne, kluczem do skutecznej cyfryzacji jest umiejętność firm do efektywnego wykorzystania technologii.

Projekt DigiTrans chce odpowiedzieć na to wyzwanie poprzez zaprojektowanie, przeprowadzenie pilotażu oraz ewaluację skutecznego instrumentu do zwiększania produktywności firm. Wzrost ten opierałby się na wdrożeniu rozwiązań cyfrowych oraz wprwadzeniu odpowiednich praktych zarządczych i organizacyjnych.

Przyszła konkurencyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MMŚP) będzie zależała od ich zdolności do przyjmowania i wykorzystywania nowych technologii. Badania Banku Światowego wskazują na rosnące znaczenie zdolności firm do doboru odpowiednich technologii i ich skutecznego użycia. Wdrażanie technologii bez budowania odpowiedniego know-how powoduje płytką cyfryzację. To wyzwanie widać szczególnie jaskrawo w przypadku MMŚP. Z uwagi na ograniczone zasoby, firmy te często opóźniają przeprowadzenie cyfryzacji i nie korzystają w pełni z potencjału nowych technologii. Na przeszkodzie stoją wyzwania natury behawioralnej, organizacyjnej, a także te związane z niedoborem informacji.

O projekcie Digitrans

Projekt Digitrans koncentruje się na generowaniu wiedzy niezbędnej do zaprojektowania i wdrożenia efektywnych instrumentów polityki rozwoju, które wzmocnią zdolność firm do skutecznego wdrażania rozwiązań cyfrowych dostosowanych do ich potrzeb. Dostarcza on wkładu do opracowywania skutecznych strategii interwencji ukierunkowanych na promowanie cyfryzacji zrównoważonej i wspierającej konkurencyjność. Dzięki wykorzystaniu globalnej wiedzy, identyfikacji zjawisk charakterystycznych dla danego kraju oraz wykorzystaniu rygorystycznie przestrzeganej metodologii eksperymentalnej do identyfikacji barier dla skutecznego wdrażania rozwiązań cyfrowych, Bank Światowy wraz z partnerami z trzech krajów UE opracowują interwencje dostosowane do potrzeb danego rynku, ukierunkowane na głębszą integrację cyfrowych rozwiązań do funkcjonowania MMŚP.

We współpracy z Komisją Europejską (DG REGIO) oraz partnerami z Bułgarii (BSMEPA - Bułgarską Agencją Promocji MŚP), Polski (Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości - PARP) i Słowacji (MIRRI - Ministerstwem Inwestycji, Rozwoju Regionalnego i Informatyzacji), Digitrans opracowuje i pilotuje instrument wsparcia który łączy technologie i zdolności firm. W 2024 roku pilotaż zostanie przeprowadzony wśród niemal 600 MMŚP w tych trzech państwach. Zostanie on następnie poddany ocenie poprzez zastosowanie randomizowanej próby kontrolnej w celu sprawdzenia dowodów empirycznych na skuteczność opracowanych interwencji.

Metodologia oparta o dowody stanowi solidną podstawę dla rekomendacji polityk rozwojowych, które mogą wzmocnić cyfryzację MMŚP, w tym stworzenia skutecznego narzędzie, które będzie mogło zostać powielone w Unii Europejskiej w celu osiągnięcia do 2030 roku celu 90% firm, które osiągają co najmniej podstawową intensywność cyfrową. Dzięki wszechstronnym badaniom i podejściu empirycznemu, Digitrans wspiera przyszłość, w które MMŚP nie ograniczają się jedynie do dostosowywania się do ery cyfrowej, ale świetnie prosperują w gospodarce cyfrowej.