Office of the President of the Republic of Estonia

01/27/2023 | Press release | Distributed by Public on 01/28/2023 00:37

President Karis idufirmade tunnustamisel: teadust ja ettevõtlust saaks palju tugevamalt siduda

President Alar Karis ütles parimate idufirmade tunnustamisüritusel Tallinna Lauluväljaku klaassaalis, et senised edulood, kogemused ja teadmised on hea pinnas uutele võrsetele, mis pakuvad lahendusi ühiskonna ees seisvatele probleemidele ja aitavad ülikoolides arendatud teadust ettevõtlusesse tuua.

"Peame töötama selle nimel, et olla jätkuvalt atraktiivne riik alustavatele ettevõtetele, kuid nägema ka seda, kuidas teadust ja ettevõtlust saaks palju tugevamalt siduda," ütles riigipea, kelle sõnul tuleb luua keskkond, et Eestis oleks võimalik asutada veelgi rohkem ükssarvikuid ja võimestada globaalseid ükssarvikuid, aga ka, et Eesti saaks ülemaailmse nutikuse kaubamärgi.

President Karis kutsus edukaid idufirmasid üles jagama oma õppetunde ja kogemusi teistega ning asutama uusi iduettevõtteid. Tema sõnul on Eesti hea koht, kus alustada ettevõtlusega ja kuhu tuua mujalt parimad eksperdid, kuid riigi suurus piirab kasvu.

"Suuremahuliseks äritegevuseks tuleb seda teha kõikjal maailmas. Loodan, et üha rohkem inimesi mõistab, et iga Eestist välismaale tehtud investeering ei ole meie kaotatud investeering, vaid edulugu," rääkis riigipea. "Mida paremini meie ettevõtted end välismaal sisse seavad ja mida tuntumad on nad maailmas, seda lihtsam on järgmistel jalg ukse vahele saada. Eesti majanduslik mõjukus sõltub üha enam sellest, kui suur on nende ettevõtete turuosa maailmas, kelle tootearendus, teadmised ja intellektuaalne omand asuvad Eestis."

Riigipea märkis, et viimase aasta jooksul teisi riike külastades on ta korduvalt rääkinud Eestist kui ükssarvikute maast ja Eestist kui startup-rahvast. "Eesti on maailmas tuntud kui majandusvabaduse ja liberaalse ärikeskkonnaga riik," ütles president Karis. "Meie majandusareng sai alguse taasiseseisvumise ajal õigesti valitud teest ning ettevõtluses kroonivad seda edukad kiiresti arenevad firmad."

Riigipea tänas idufirmade kogukonda Ukraina tugeva ja ühtse toetamise eest, millega nad on ka paljusid teisi inspireerinud. "Parim majanduspoliitika on see, mis lõpetab sõja Ukraina võiduga," sõnas president Karis.

Estonian Startup Awards on kogukonna algatus, mis võtab kokku möödunud aasta tipphetked. 2018. aastal käivatatud algatust veavad LIFT99, Estonian Founders Society ja Startup Estonia.