Delegation of the European Union to Turkey

02/01/2023 | News release | Distributed by Public on 02/01/2023 06:52

Komisyon Müslüman Karşıtı Nefretle Mücadele için yeni bir Koordinatör atadı

Avrupa Komisyonu, Müslüman karşıtı nefretle mücadele için yeni Koordinatör olarak Marion Lalisse'i atadı. Lalisse, Müslüman karşıtı nefret alanında politika müdahalelerini güçlendirmek üzere Üye Devletler, Avrupa kurumları, sivil toplum ve akademi ile çalışacak. Koordinatör, yeni görevinde AB'de bu alanda çalışan kuruluşlar için ana irtibat noktası olacak.

Eşitlikten sorumlu Komisyon Üyesi Helena Dalli şunları söyledi: "Müslüman karşıtı nefretle mücadele konusunda yeni Koordinatör olarak atanan ve çalışmaları ile Müslümanlara yönelik yapısal ve bireysel ayrımcılığın yanı sıra Müslüman karşıtı nefrete de yanıt verilmesini sağlayacak olan Sn. Lalisse'e hoş geldiniz, diyorum. Eğitim, istihdam ve sosyal politika da dâhil olmak üzere hayatın her alanında Müslüman karşıtı nefretle mücadele etmeliyiz. Ayrıca Müslüman karşıtı nefret ve ayrımcılığın tüm örnekleri hakkında veri toplamalı, bunları izlemeli ve bunlara müdahale etmeliyiz."

Sn. Lalisse, Doğu ve Afrika Çalışmaları Okulu (School of Oriental and African Studies - Londra Üniversitesi), Avrupa Koleji ve Toulouse Le Mirail Üniversitesi'nden mezundur. Laisse daha öncesinde Yemen'de AB Büyükelçisi yardımcısı ve Maslahatgüzar olarak görev yapmış ve Gana, Moritanya ve Fas'taki AB Delegasyonlarında ve Kıbrıs Türk toplumuna yönelik AB Yardım Programı kapsamında farklı görevlerde bulunmuştur. Deneyimli bir AB kamu görevlisi olarak, AB içinde ve Müslüman dünyasında çok çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla yakın çalışma konusunda önemli deneyime sahiptir. Avrupa Komisyonunun Müslüman karşıtı nefretle mücadele koordinatörünün faaliyetleri hakkında daha fazla bilgiye ve web sitesine buradan ulaşabilirsiniz. (Daha fazla bilgi için: Christian Wigand - Tel. + 32 229 62253; Katarzyna Kolanko - Tel: + 32 229 63444, Cristina Torres-Castillo)