Ministry of Justice of the Republic of Poland

05/03/2024 | Press release | Distributed by Public on 05/03/2024 06:46

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar na obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar na obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja

03.05.2024

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar uczestniczył dziś w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja. Uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych odbyły się na Placu Zamkowym w Warszawie.

Prowadzone według ceremoniału wojskowego uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12.00. Zaproszeni goście odśpiewali Hymn Rzeczypospolitej Polskiej oraz wysłuchali preambuły Konstytucji 3 maja. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezydent RP Andrzej Duda. Uroczystość zwieńczył przemarsz kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Po zakończeniu ceremonii na Placu Zamkowym Minister Sprawiedliwości, na zaproszenie Pary Prezydenckiej, wziął udział w uroczystym spotkaniu z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, które odbyło się w Pałacu Prezydenckim. Uczestniczyli w nim także inni przedstawiciele Rady Ministrów, a także korpusu dyplomatycznego, organizacji społecznych, samorządów oraz wojska.

Uroczystości obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja odbyły się ponadto w wielu miejscach w całej Polsce. Ten dzień jest świętem niepodległości, demokracji i praworządności.

Święto Narodowe 3 Maja obchodzone jest w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji 3 maja. Była to ustawa rządowa, która uregulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja 3 maja zdefiniowała również nowoczesne pojęcie państwowości, wprowadziła reformy dotyczące swobód obywatelskich i stała się ważnym prekursorem idei praw człowieka w Europie. Ten przełomowy dokument stanowi jedno z kluczowych osiągnięć w zakresie polskiej i europejskiej myśli prawno-politycznej.

Konstytucja 3 maja wprowadziła także zasadę trójpodziału władzy. Zakłada ona równowagę pomiędzy władzą ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zasada trójpodziału władzy jest fundamentem ustroju demokratycznego i współczesnego społeczeństwa obywatelskiego.

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (4)