Ministry of Culture and National Heritage of the Republic of Poland

03/08/2024 | Press release | Distributed by Public on 03/08/2024 08:51

Otwarcie Muzeum Palace – oddziału Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Otwarcie Muzeum Palace - oddziału Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

08.03.2024

Willa Palace - miejsce pamięci, w którym podczas II wojny światowej mieściła się siedziba gestapo zwana Katownią Podhala - od dziś jest dostępna dla zwiedzających. Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz współfinansowaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwo Małopolskie, budynek został odrestaurowany. Mieści się w nim siedziba Muzeum Palace, które dzisiaj zostało uroczyście otwarte. Wystawa stała, prezentująca opowieść o skomplikowanych losach mieszkańców Podtatrza w trakcie niemieckiej okupacji, zostanie otwarta 27 marca.

W liście skierowanym do uczestników uroczystości otwarcia Muzeum Palace - oddziału Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił, że wyjątkowe znaczenie willi Palace jako symbolu wspólnej pamięci o tragicznych wydarzeniach okupacji lat 1939-1945.

Siedziba Gestapo, która tu się mieściła, jej cele więzienne, pomieszczenia biur i pokoi przesłuchań stały się świadkami okrucieństw tu dokonanych. Zakopiańska willa Palace jest historycznym miejscem Podtatrza, przepełnionym pamięcią o wszystkich wydarzeniach II wojny światowej, które rozgrywały się w tym budynku, i które obrazują jak wyglądała rzeczywistość na Podhalu - napisał szef resortu kultury.

Minister podkreślił, że dzięki zaangażowaniu społecznemu, w szczególności Wincentego Galicy - więźnia Palace, udało się utworzyć w dawnych celach niewielką izbę pamięci, która funkcjonowała od lat 90. XX wieku z przerwami i trudnościami do 2022 roku.

Szef resortu kultury przekazał również podziękowania pracownikom Muzeum Tatrzańskiego za zaangażowanie w realizację tego ważnego przedsięwzięcia, wyrażając przekonanie, że nowo otwarty Oddział Muzeum Tatrzańskiego będzie opowiadał szerokiej publiczności zachowaną w jego murach historię.

O muzeum

Realizacja projektu pn. Utworzenie Muzeum Palace została zainicjowana w 2020 roku. W miejscu, które na Podhalu zasłynęło jako "Katownia Podhala", zostało utworzone muzeum, które przybliża historię regionu zarówno środowisku lokalnemu, ale też przyjeżdżającym pod Tatry turystom.

Nowy oddział Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego, umożliwi mieszańcom podjęcie rozmów na temat historii regionu i nie tylko dzięki stworzeniu w przestrzeni budynku Sali audytoryjnej. Dzięki temu oprócz wystawy stałej i stworzonego miejsca pamięci będzie możliwość organizacji konferencji, zajęć edukacyjnych oraz innych wydarzeń pozwalających zapoznać się z różnymi spojrzeniami na naszą historię. Muzeum ma również stanowić miejsce dialogu i dyskusji, a budowana wokół tego miejsca kadra specjalistów badać i zgłębiać tematy związane z historią XX wieku.

W historii opowiadanej w Muzeum Palace najważniejszą rolę ogrywają ludzie, których życie przypadło na bezlitosny czas 1939-1945. Hasło przewodnim towarzyszące projektowi to "nigdy więcej wojny", a jego brzmienie podkreśla nowa ekspozycja.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało Muzeum Tatrzańskiemu dotację celową z budżetu państwa na zakup budynku. Projekt pn. "Utworzenie Muzeum Palace" był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 przy współpracy i finasowaniu Województwa Małopolskiego.

Zdjęcia (5)