Results

Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic

09/18/2021 | Press release | Archived content

Ingrid Brocková: Okrem európskych tém nás s Írskom a Španielskom spája nielen početná slovenská komunita, ale aj jednotná mena, ktorá je predpokladom rozvoja hospodárskych vzťahov.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková prijala dnes (17. septembra 2021) veľvyslankyňu Španielskeho kráľovstva Loreau Arribalzaca Ceballos a veľvyslanca Írska Dermota McGaurana.

V Írsku žije početná komunita slovenských občanov. Krajanské organizácie pôsobiace v Írsku odhadujú počet Slovákov na približne 20-tisíc a v Severnom Írsku na 5 až 7-tisíc. V oblasti obchodnej výmeny medzi našimi krajinami prevládajú komodity strojárskeho, chemického a elektrotechnického priemyslu. Potenciál je v oblasti potravinárstva, stavebníctva či vodného hospodárstva. Priame zahraničné investície z Írska sa na Slovensku zameriavajú predovšetkým na oblasť stavebníctva a developerské projekty. Najznámejšou írskou spoločnosťou pôsobiacou na Slovensku je letecká spoločnosť Ryanair.

'Írsko je jedným z európskych lídrov digitálnych inovácií a je pre nás inšpiráciou aj pri komunikácii so zahraničnou diaspórou. Žiaľ, pandémia zmarila naše plány na organizáciu obchodnej misie írskych podnikateľov na Slovensku. Verím však, že sa nám v dohľadnej dobe spoločne podarí zorganizovať kooperačné podujatie pre slovenské a írske firmy,' informovala štátna tajomníčka. I. Brocková.

Vo vzájomnom rozhovore s novou španielskou veľvyslankyňou Loreau Arribalzaca Ceballos štátna tajomníčka pozitívne zhodnotila kvalitu bilaterálnych vzťahov, čo tiež potvrdzujú uskutočnené návštevy najvyšších predstaviteľov oboch krajín, ako aj pravidelné kontakty na všetkých úrovniach. Slovensko a Španielsko zdieľajú vo výraznej miere blízke názory na otázky európskej a medzinárodnej agendy. 'So Španielskom máme dlhodobo korektné, bezproblémové a vyvážené bilaterálne vzťahy. Prispievajú k tomu kontakty našich najvyšších predstaviteľov, ako aj na všetkých úrovniach. Pre obe naše krajiny je typická silná proeurópska orientácia a zdieľame tiež blízke názory na kľúčové európske a zahranično-politické témy. S naším významným obchodným partnerom a významným investorom chceme naďalej posilňovať hospodársku spoluprácu.' Veľvyslankyňa taktiež vysoko ocenila iniciatívu Týždeň žien v diplomacii a ponúkla bohatú španielsku expertízu v problematike rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí. Spomenuli tiež prípravu Španielska na Summit NATO, ktorý sa bude konať v Madride v roku 2022, kedy si Španielsko pripomenie 40. výročie svojho vstupu do Atlantickej aliancie. So španielskou veľvyslankyňou počas rozhovoru ocenili aj úspešnú spoluprácu v oblasti školstva a turizmu. Na Slovensku pôsobí s podporou španielskej vlády 7 bilingválnych slovensko-španielskych gymnázií. Španielsko patrí k najobľúbenejším destináciám slovenských turistov.

'Veľvyslanci majú kľúčovú úlohu pri rozvoji bilaterálnej spolupráce medzi krajinami, nad rámec toho čo nás spája členstvom v EÚ či NATO. S oboma veľvyslancami chceme pokračovať v prehlbovaní vzajomnej spolupráce v politickej, ekonomickej, kultúrnej a akademickej oblasti,' potvrdila Ingrid Brocková.