Ministry of Culture and National Heritage of the Republic of Poland

03/17/2023 | Press release | Distributed by Public on 03/17/2023 08:48

Wizyta wicepremiera Piotra Glińskiego w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie

Wizyta wicepremiera Piotra Glińskiego w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie

17.03.2023

"W ostatnim czasie udało nam się rozwiązać kwestie właścicielskie i wykupić pałac. W tej chwili sprawy roszczeniowe są uporządkowane i Skarb Państwa jest właścicielem zespołu pałacowo-parkowego w Śmiełowie" - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas wizyty w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Muzeum w Śmiełowie jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. W 2021 roku, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Narodowe w Poznaniu kupiło zespół pałacowo-parkowy w Śmiełowie, w którym mieści się Muzeum Adama Mickiewicza.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie jest poświęcone nie tylko wielkiemu wieszczowi, ale całej polskiej kulturze.

Podczas zwiedzania padały nazwiska przebywających tu osób - Paderewski, Sienkiewicz. W Muzeum są też m.in. meble matki Juliusza Słowackiego czy Cypriana Kamila Norwida. Bo to jest także muzeum polskiego dworu, który - zwłaszcza w XIX wieku - pełnił rolę ostoi polskiej kultury. Jego zasługi dla polskości, szczególnie w czasach zaborów, są nie do przecenienia. Nieprzypadkowo to właśnie tutaj zatrzymał się Mickiewicz, chcąc włączyć się w dzieło Powstania Listopadowego. I tutaj zastała go wiadomość o upadku Warszawy - przypomniał prof. Piotr Gliński.

Wicepremier dodał, że pałac w Śmiełowie jest miejscem historycznym, które służy jako muzeum, ale także jest ośrodkiem edukacji o polskiej tradycji i historii.

Prof. Piotr Gliński podkreślił, że dzięki wykupieniu zespołu pałacowo-parkowego w Śmiełowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu może się rozwijać i realizować swoje plany.

Muzeum Narodowe w Poznaniu, jak wiele dużych polskich muzeów, jest silne dzięki swoim oddziałom. Jednym z nich jest Śmiełów - historyczne miejsce przepięknie położone nad rzeką Lutynią, miejsce, które warto odwiedzać - podsumował minister kultury.

Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie

W Śmiełowie znajduje się jedyne w Polsce muzeum poświęcone Adamowi Mickiewiczowi - jednemu z czterech narodowych wieszczy. Muzeum, wybudowane przez wybitnego architekta Stanisława Zawadzkiego, jest usytuowane w klasycystycznym zespole pałacowo-parkowym z 1798 roku. Właścicielem pałacu był Andrzej Gorzeński, a po nim przejął go jego syn Hieronim, który prowadził tam działalność konspiracyjną w okresie powstania listopadowego. Pałac pełnił rolę punktu przemytu ochotników do Królestwa Polskiego. Adam Mickiewicz zatrzymał się w pałacu, przewożąc ze sobą pisma od Legacji Polskiej w Paryżu dla Rządu Narodowego i spędził tam trzy tygodnie pod fałszywym nazwiskiem - Adam Műhl. Chciał dostać się przez granicę nadgranicznej wsi Komorze, aby wziąć udział w powstaniu listopadowym, ale klęska powstania zmusiła go do powrotu. W Śmiełowie Mickiewicz usłyszał o upadku obrony Warszawy, co jest powiązane z opowieścią o dębie, który tego dnia został posadzony przez poetę w parku.

W 1886 roku majątek przeszedł w ręce Chełkowskich, którzy rozwinęli kult wieszcza, co doprowadziło do utworzenia muzeum poświęconego Mickiewiczowi. Muzeum było własnością Chełkowskich do II wojny światowej, a od 1970 roku opiekę nad nim sprawuje Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Zdjęcia (10)