Ministry of Interior of the Czech Republic

05/24/2024 | Press release | Distributed by Public on 05/24/2024 01:08

Již 20 let si připomínáme „Pomněnkový den“

Již 20 let si připomínáme "Pomněnkový den"

Zítra, 25. května, je Mezinárodní den pohřešovaných dětí, tzv. "Pomněnkový den". Ten si u nás letos připomínáme již po dvacáté. Pro rychlé a úspěšné nalezení pohřešovaných dětí funguje v Česku systém pátrání, který Ministerstvo vnitra a Policie ČR plánuje nově rozšířit i o skupinu seniorů. Resort vnitra a Policie ČR také připravily informativní videa pro oběti trestných činů, kde jsou přehledně vysvětlena jejich práva a povinnosti.

Ve světě si lidé Pomněnkový den připomínají již od roku 1983, v České republice vešel do povědomí veřejnosti v roce 2004. Mezi pohřešované děti patří přitom nejčastěji ty, které utečou z domova nebo ze zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy. Vyskytují se ale i rizikové situace, kdy se pátrá po dítěti, které se ocitne v ohrožení života a zdraví ať už z důvodu podezření na únos cizí osobou, nebo například velmi nízkého věku. Pak se jedná o pátrání v režimu "dítě v ohrožení".

Při pátrání je velice důležitý rychlý přenos informací mezi jednotlivými subjekty pátrání, ale i směrem k veřejnosti, která může bezprostředně po zmizení dítěte poskytnout relevantní informace. Z důvodu zvýšení rychlosti a efektivity pátrání spustilo Ministerstvo vnitra v roce 2010 projekt Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech. Jedná se o systém včasného varování v případech, kdy je život nebo zdraví pohřešovaného dítěte v ohrožení. O aktivaci mechanismu a zařazení dítěte do něj rozhoduje Policie ČR. Systém je založen na rychlém přenosu informací o pohřešovaném dítěti od policie k veřejnosti, zejména prostřednictvím médií. Rodinám pohřešovaných dětí je ze strany policejních psychologů poskytována profesionální psychologická pomoc, obrátit se mohou rovněž na linky důvěry a neziskové organizace poskytující pomoc v obtížných životních situacích.

Policie ČR a Ministerstvo vnitra připravují v letošním roce rozšíření tohoto mechanismu o další skupinu podobně zranitelných osob, a to o seniory. Navíc se připravuje i zapojení dalších subjektů, které mohou při pátrání pomoci. "Podobně jako u dětí v ohrožení jde při pátráních po pohřešovaných seniorech o čas. Tito senioři mohou například potřebovat léky nebo být dezorientovaní. Čím více občanů se tedy o pátrání dozví, tím větší je šance seniora v ohrožení včas najít," říká ministr vnitra Vít Rakušan.

Za rok 2023 bylo celkem vyhlášeno 3 045 pátrání po pohřešovaných osobách, z toho bylo 2 987 osob vypátráno. Z 1 397 vyhlášených pohřešovaných dětí se jednalo o 732 dětí do 15 let a 665 dětí od 15 do 18 let. "K pátrání po každém pohřešovaném přistupujeme velmi zodpovědně s maximálním možným nasazením sil a prostředků. Z uvedených statistických přehledů bylo za uplynulý rok 29 dětí do 15 let vyhlášeno jako dítě v ohrožení a ve všech případech se podařilo děti najít," doplňuje plk. David Janda, vedoucí odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR.

Pomoci při pátrání po pohřešovaném dítěti či seniorovi může opravdu každý. Stačí se přihlásit k odběru upozornění o vyhlášeném pátrání po osobě v ohrožení. Velkou pomůckou je pro každého též mobilní aplikace, která vznikla díky programu Nadace Vodafone s názvem aplikace ECHO. Je přímo napojena na policejní databázi pohřešovaných osob v ohrožení a v okamžiku, kdy Policie ČR vloží do databáze nový případ, obdrží všichni uživatelé notifikaci. První hodiny od zmizení jsou totiž zásadní a s každou další minutou šance na nalezení dítěte či seniora výrazně klesá. V aplikaci ECHO jsou k dispozici vždy aktuální informace. Uživatelé mohou jedním stisknutím zavolat Policii ČR a předat relevantní informace.

"Rozšíření Národního koordinačního mechanismu o pátrání po ohrožených seniorech včetně rozšíření záběru aplikace ECHO nás nesmírně těší. Po dětech jsou totiž právě senioři tou nejohroženější skupinou, aplikace ECHO tak najde ještě větší využití," vysvětluje Jan Fencl, programový manažer Nadace Vodafone. A dodává: "Jako partner, který doprovází aplikaci od jejího zrodu, jsme hrdí, že se vyvíjí tímto směrem. Chceme vzdát velké díky i všem těm, kteří se do samotného pátrání zapojují ať už profesionálně, či dobrovolně skrz aplikaci."

Protože veřejnost již v minulosti několikrát přispěla k úspěšnému pátrání, realizuje Policie ČR společně s pojišťovnou Slavia projekt "Ztracená pomněnka". Cílem projektu je motivovat lidi ke vzájemné pomoci, empatii a všímavosti. Ocenění i hodnotnou cenu v něm získají ti, kterým nejsou lhostejné problémy ostatních. Ztracenou pomněnku dostanou za pomoc při nalezení pohřešovaného člověka. Bez ohledu na to, zda jde o dítě, dospělého nebo seniora.

Bohužel se někdy prokáže, že pohřešovaná osoba se stala obětí trestného činu. Policie ČR společně s Ministerstvem vnitra připravila informativní videa pro veřejnost, která jednoduše a systematicky ukáží, jaká práva mají oběti podle zákona o obětech trestných činů v ČR, s důrazem na skupinu zvlášť zranitelných osob, kterými jsou právě děti a senioři.

Adam Rözler
odbor komunikace Ministerstva vnitra
24. 5. 2024

Videa se budou automaticky přehrávat ve vloženém okně. Playlist je dostupný i na tomto odkazu.

vytisknout e-mailem X Corp. Facebook