Government of the Republic of Estonia

02/03/2023 | Press release | Distributed by Public on 02/03/2023 07:34

Peaminister Kaja Kallase pressiavaldus pärast kolme Balti peaministri kohtumist Tallinnas, 03.02.2023

Alustan Ukraina toetamisest. Mõistagi on see endiselt meile kõigile oluline teema. Abis Ukrainale oleme astunud edasi suured sammud. On võtmetähtsusega, et näeksime tulemusi võimalikult ruttu ka lahinguväljal. Abi Ukrainale ei tohi tulla liiga hilja ja liiga killustatult. Venemaa valmistub uueks suureks pealetungiks ja meie abi Ukrainale peab olema piisav sellele vastu astumiseks. Aga mitte ainult - see abi peab aitama Ukrainal Vene väed oma territooriumilt välja lüüa.

Eesti, Läti ja Leedu on andnud Ukrainale ajaloolises ulatuses abi. Mõelda vaid, kui palju elusid oleks päästetud, kui rohkem riike teeks sama. Me kõik vaatame läbi oma ladusid ja varusid, aga see pole enam piisav. Ka meie kaitsetööstused peavad tootma rohkem.

Vene sõjakuritoed peavad saama karistuse. Oleme sellel teemal tulnud pika tee - valitseb laialdane üksmeel, et agressioonikuriteo eest tuleb vastutada ja riigid otsivad parimat lahendust selle tagamiseks. Võib öelda, et poliitiline ja diplomaatiline protsess on saanud hoo sisse ja varem või hiljem peab see päädima kohtumenetlusega. Kui ei oleks agressiooni Ukraina vastu, oleks olemata ka teised Venemaa massilised sõjakuriteod. Kõik, kes on agressioonikuriteo taga, peavad kandma vastutust - keegi ei ole puutumatu. Selleks toetab Eesti agressioonikuritegude uurimiseks rahvusvahelise erikohtu loomist.

Arutasime ka külmutatud Vene varade kasutamist. Euroopa Liit peab tulema välja konkreetse lahendusega - selle sõnumiga läheme järgmisel nädalal Ülemkogule. Näeme, et ka väljaspool Euroopa Liitu on riike, kes on sel teemal lahendusi otsimas ja juba neid ka leidnud - näiteks Kanada. Olen palunud sellesse küsimusse sisse vaadata ka Justiitsministeeriumi - loodame, et meie järeldused aitavad kaasa kiire ühise lahenduse leidmisele Euroopa Liidus.

Head sõbrad!

Olen äärmiselt pettunud Rahvusvahelise Olümpiakomitee ettepanekus lubada Venemaa ja Valgevene sportlased Olümpiamängudele. Venemaa on aasta aega hävitanud Ukraina riiki ja maad. Venemaa on tapnud sadu Ukraina sportlasi, nende seas olümpiavõitjaid, maailmameistreid. Lubada nüüd Venemaa sportlased ukrainlaste vere hinnaga olümpiaareenile - kas see on ikkagi aus mäng?

Seda enam, et Venemaa kasutab sporti propagandatööriistana ning nende sportlased on Vene sõdurid selle sõna otseses mõttes. Tokyo olümpiamedalistidest 45 kuulusid Vene armeesse. Pekingi taliolümpial oli iga kolmas Venemaa koondislane ühtlasi Vene armees. On alatu panna Ukraina sportlased olukorda, kus nad peavad astuma spordiareenil vastamisi venelastega. Olümpialiikumine ei peaks panema ka kõigi teiste riikide sportlasi olukorda, kus nad peavad valima oma südametunnistuse ning oma elutöö ehk võistlemise vahel.

Rõhun olümpialiikumise ideele. Millest räägib Venemaa ja Valgevene sportlaste lubamine olümpiamängudele kogu maailma lastele ja noortele? Loodan, et olümpia- ja spordiliikumine vaatab otsa oma väärtustele ning teeb õiged otsused.

Head kolleegid!

Arutasime täna ka NATO kaitsevõime tugevdamist. Meie siht NATO tippkohtumiseks Vilniuses on selge: NATO regionaalplaanid peavad saama kinnitatud, NATO heidutus- ja kaitsehoiak idatiival tugevdatud. Muutunud julgeolekuolukorras peame vaatama üle ka NATO kaitseinvesteeringute kokkuleppe: 2% kaitsekuludeks pole enam piisav - see on miinimum.

Peale sõjalise julgeoleku on ülioluline ka meie piirkonna energiajulgeolek ja varustuskindlus. See tagab meie inimestele ja ettevõtetele turvatunde ja taskukohased hinnad. Avamere tuuleenergia koostöö on kliimaneutraalsuse saavutamise võti. Eesti-Läti ühine avamerevõrgu projekt on meie jaoks väga oluline. Loodetavasti juba sel aastal saame Euroopa Liidu rahastuse uuringute teostamiseks. Hea, et Marienborgis kokku lepitud tuuleenergia eesmärgid on nüüd Euroopa Liidus ametlikult vormistatud. Peame tegema Euroopa Liidus koostööd, et suurendada taastuvenergia ja võrgutaristu rahastamist.

Rääkides meie ühistest taristuprojektidest ei saa üle ega ümber Rail Balticust. Eelmisel nädalal leppisid meie transpordi eest vastutavad ministrid kokku muudatustes, mis loodetavasti aitavad ehituse tempot tõsta. See on tulevase rahastamise jaoks väga oluline.

Suur aitäh ja loodan, et järgmised Eesti eesistumise kohtumised tulevad sama konstruktiivsed kui täna.