Parlament Ceske Republiky - Poslanecká Snæmovna

04/22/2024 | News release | Distributed by Public on 04/22/2024 08:00

Projev šéfky Poslanecké sněmovny na Konferenci předsedů parlamentů zemí EU

Projev šéfky Poslanecké sněmovny na Konferenci předsedů parlamentů zemí EU

22. 4. 2024

Vážené paní předsedkyně, vážení páni předsedové, vážené kolegyně a kolegové. Je mi velkou ctí, že Vás mohu dnes oslovit v Palmě na poslední a nejdůležitější akci parlamentní dimenze úspěšného španělského předsednictví v Radě EU.

Tematické zaměření prvního bloku konference pokrývá několik zcela zásadních výzev, které mají potenciál ohrozit bezpečnost, svobodu a prosperitu Evropy. Stejně tak ohrožují její aspiraci stát se respektovaným globálním hráčem.

Zaměřím se pouze na vybrané oblasti, které vnímáme v České republice a celém našem regionu obzvláště citlivě.

Milé kolegyně, milí kolegové, když dnes vyslovím výraz "ruská agrese proti Ukrajině", je mi jasné, že nevzbudím takovou pozornost, jako před dvěma roky. Současná fáze nevyprovokované ruské agrese trvá již 789 dní a situace je možná nejvážnější od jara 2022.

Jakkoliv zůstáváme jednotní a odhodlaní, sílí i hlasy, které se tuto jednotu snaží narušit. Velmi často slyšíme i zcela nelogické výroky, které je nutné vyvracet. Alarmující je, že se za pomoci ruské propagandy podařilo zcela otočit význam slova "mír". Je nám podsouváno, že ti, kteří podporují Ukrajinu si nepřejí mír, na rozdíl od Kremlu. Této lži bohužel věří mnoho obyvatel i politiků v Evropě i mimo ni. Je proto zásadní, abychom se shodli na tom, jak se skutečně věci mají: Putin, který válku rozpoutal, nenabízí mír, ale kapitulaci. Jediná cesta, jak míru dosáhnout, je další podpora Ukrajincům, a to zejména vojenská a ekonomická.

Jsem potěšena, že se tolik zemí připojilo k tzv. České iniciativě na nákup munice pro ukrajinskou armádu.

V každém případě platí, že jednotné společenství demokratických zemí nemůže Putin nikdy porazit. Evropa jako taková má nyní skvělou příležitost ukázat, že debata o strategické autonomii je myšlena vážně. Jak jinak se má strategická autonomie projevit, než zajištěním bezpečnosti na samotných hranicích demokratické Evropy?

Dosažení otevřené strategické autonomie je samo o sobě zdravou ambicí. Její nedílnou součástí však musí být úzká spolupráce se spojenci. Naším nejdůležitějším spojenectvím je nepochybně transatlantická vazba. V tomto roce ostatně slavíme 75 let existence Severoatlantické aliance. Je třeba si otevřeně přiznat, že zejména ve Spojených státech klesá nadšení pro spolupráci s Evropou a pozornost se obrací k Indo-Pacifiku. Probíhající předvolební kampaň do této debaty vnáší novou dynamiku, jedná se však o dlouhodobý trend. Evropa v této situaci nesmí zůstat pasivní a do transatlantických vztahů aktivně investovat. Nesmí nás odradit ani negativní rétorika některých amerických představitelů. Poslední týdny a měsíce ukazují, že Evropa a Severní Amerika se vzájemně potřebují. Váhání Kongresu s pomocí Ukrajině se projevuje na bojišti a Evropa sama nedokáže tento výpadek kompenzovat. Platí to o to více, že situace se dramatizuje i na Blízkém východě. I zde ostatně musí obě strany Atlantiku spolupracovat. Společná pomoc při odvrácení íránského útoku na Izrael byla dobrým příkladem.

Kolegyně a kolegové, závěrem mi ještě dovolte alespoň zmínit otázku rozšíření. Evropská perspektiva pro země západního Balkánu, jižního Kavkazu, Moldavsko a Ukrajinu již není ani tak věcí naší volby. Jsem přesvědčena, že se jedná o strategickou nutnost. I pro Českou republiku byl v 90. letech vstup do EU vzdáleným snem, kterému mnozí odmítali věřit. Letos si připomínáme 20 let od vstupu a naše země je plnohodnotným členem společenství a přispívá k jeho bezpečnosti a prosperitě. Věřím, že stejnou šanci dostanou i všechny další země, které o to upřímně stojí.

Své vystoupení se pokusím uzavřít optimisticky citátem jednoho z otců evropské integrace Jeana Monneta z dob nejhlubší studené války: "Evropa se bude utvářet v krizích a bude souhrnem řešení přijatých v těchto krizích." Věřím, že i ze současné krize, která rozhodně není první, ani poslední, vzejde Evropa posílena.

Na konec bych ráda poděkovala našim španělským kolegům za pohostinnost a skvělou organizaci této konference. Děkuji Vám všem děkuji za pozornost a přeji úspěšný den.



[Link]