President of the Republic of Poland

08/14/2020 | Press release | Distributed by Public on 08/14/2020 14:17

Telefoniczna rozmowa Prezydentów Polski i Niemiec

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w piątek z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem na temat sytuacji na Białorusi.

- Prezydenci wyrazili oczekiwanie, że dzisiejsze spotkanie ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej da bardzo jasny komunikat, z czytelnym sygnałem zaangażowania Unii Europejskiej w rozwiązywanie problemów na Białorusi i jasną polityką europejską w sprawie konfliktu białoruskiego - powiedział Krzysztof Szczerski. Poinformował, że Prezydent RP zaznajomił Prezydenta Steinmeiera z inicjatywami regionalnymi dotyczącymi sytuacji na Białorusi.

Zobacz także:Apel Prezydentów Polski, Estonii, Łotwy i Litwy do władz Białorusi - Prezydent Niemiec odniósł się pozytywnie do wspólnego apelu prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii dotyczącego eskalacji konfliktu na Białorusi. Pozytywnie ocenił również inicjatywę prezydenta Andrzeja Dudy, aby podjąć temat Białorusi na forum Rady Praw Człowieka ONZ - powiedział Krzysztof Szczerski.

- Frank-Walter Steinmeier zwrócił uwagę, że warto w kontekście sytuacji na Białorusi uruchomić także OBWE, która jest kolejną organizacją regionalną - dodał prezydencki minister.

Zdaniem obu prezydentów potrzebny jest silny głos społeczności międzynarodowej w wielu formatach. Każdy głos, każde działanie jest potrzebne, żeby zatrzymać przemoc wobec obywateli na Białorusi.

Podkreślił, że obaj Prezydenci są przekonani, iż 'podstawą rozwiązania sytuacji na Białorusi jest dialog wewnętrzny'. - To jest kwestia podjęcia przez władze białoruskie dialogu z własnym społeczeństwem. Bez tej decyzji, bez tej gotowości nie będzie dobrego rozwiązania tej sytuacji na Białorusi.

Zdaniem Prezydentów prawdziwym przełomem byłoby podjęcie przez prezydenta Łukaszenkę dialogu z własnym społeczeństwem. Trzeba wykorzystać wszystkie możliwe metody nacisku, sugestii, pomocy, wparcia i stanowiska ma forum międzynarodowym.

Podkreślił, że zdaniem obu Prezydentów Polski i Niemiec to Białorusini określą przyszłość Białorusi. To w ich rękach jest przyszłość tego kraju. My, jako społeczność międzynarodowa możemy tylko i wyłącznie wspierać te wysiłki poprzez pozytywne odniesienie.

Krzysztof Szczerski zapowiedział, że w sobotę 15 sierpnia Prezydent Duda będzie rozmawiał na temat budowania koalicji dla dialogu na Białorusi z sekretarzem stanu USA, który odwiedzi Polskę.