Chancellery of the Prime Minister of the Republic of Poland

03/18/2025 | Press release | Distributed by Public on 03/18/2025 12:38

Wsparcie budownictwa społecznego – ważna decyzja Rady Ministrów

Wsparcie budownictwa społecznego - ważna decyzja Rady Ministrów

18.03.2025

Rząd przyjął dzisiaj szereg istotnych rozwiązań, które m.in. wzmocnią bezpieczeństwo państwa i przywrócą stabilne finansowanie budownictwa socjalnego. Rada Ministrów zdecydowała o zwiększeniu środków na budownictwo społeczne i komunalne - nawet do 45 miliardów złotych do 2030 roku. Ministrowie wstępnie przyjęli także, po uprzednim omówieniu, projekt tzw. ustawy wiatrakowej. Projekt zostanie ostatecznie rozpatrzony w trybie obiegowym z terminem zgłaszania uwag do najbliższego piątku, do godz. 12.00.

Gotowość obronna na nowych zasadach

Ministrowie przyjęli na dzisiejszym posiedzeniu projekt rozporządzenia dotyczący gotowości obronnej państwa. Nowe przepisy wprowadzają dwa jej poziomy - zamiast dotychczasowych trzech. Będą to: stan stałej gotowości obronnej oraz stan pełnej gotowości obronnej.

Dzięki temu rozwiązaniu administracja łatwiej dostosuje swoje działania do zagrożenia, już na etapie stałej gotowości obronnej. Ponadto rozszerzony zostanie system stałych dyżurów.

Wszystkie instytucje powinny być wyposażone w określone procedury i miejsca, z których w najtrudniejszych momentach dla państwa będą podejmowane decyzje. Usprawni to proces informowania, przekazywania, monitorowania, czuwania nad bezpieczeństwem. To jest główne zadanie dla Prezesa Rady Ministrów, poszczególnych ministrów, wojewodów, ale również marszałków, starostów, prezydentów, wójtów, burmistrzów. O wszystkim będzie informowany Prezydent Rzeczypospolitej

- powiedział Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w trakcie konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Więcej szczegów na stronie.

Rekomendacja wypowiedzenia Konwencji Ottawskiej

Władysław Kosiniak-Kamysz odniósł się również do oświadczenia, które podpisali ministrowie obrony Polski oraz Estonii, Łotwy, Litwy, w którym rekomendują wypowiedzenie Konwencji Ottawskiej. Dotyczy ona zakazu użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz ich zniszczenia. Polska podpisała ją w 1997 roku.

Musimy być silni i gotowi na każde rozwiązanie. Nie możemy być ograniczeni w żaden sposób, bo bronić Ojczyzny trzeba za wszelką cenę. Oczywiście deklarujemy przestrzeganie wszystkich zasad humanitarnych, ale Polska ani państwa bałtyckie nie mogą być związane gorsetem, który uniemożliwi ochronę własnych interesów. Dlatego decydujemy się na wypowiedzenie Konwencji Ottawskiej

- mówił Minister Obrony Narodowej W. Kosiniak-Kamysz.

Decyzja o wycofaniu się z Konwencji Ottawskiej wymaga zgodny Rady Ministrów, uchwały parlamentu oraz podpisu Prezydenta. Po zakończeniu wszystkich tych etapów decyzja trafi do ONZ. Proces potrwa kilka miesięcy.

Więcej na stronie.

Więcej środków na budownictwo społeczne

Kolejny projekt ustawy, który przyjęła Rada Ministrów, dotyczy społecznych form rozwoju mieszkalnictwa. Jego celem jest większe finansowe wsparcie dla samorządów i inwestorów w budownictwie socjalnym i komunalnym. Jeszcze w tym roku co najmniej 2,5 mld zł trafi do gmin, które będą budowały mieszkania komunalne i na tani wynajem. W 2024 roku był to 1 mld zł.

To pozwoli na wybudowanie i zagospodarowanie około 15 tys. mieszkań dostępnych na wynajem, po dużo niższych kosztach niż odbywa się to na wolnym rynku, w społecznych programach realizowanych przez gminy, TBS-y, przez spółdzielnie

- zauważył Wiceprezes Rady Ministrów.

Z Funduszu Dopłat finansowane będą mogła być także budowy i remonty akademików. Dzięki funduszowi możliwe będzie uzyskanie dofinansowania pokrywającego nawet 80% kosztów realizacji inwestycji.

Wsparcie budownictwa społecznego jest bardzo ważnym krokiem i realizacją umowy koalicyjnej.

Dyskutowaliśmy długo nad tym projektem w ramach koalicji. Wersja, która została przyjęta przez Radę Ministrów, wypełnia te działania, które są bardzo potrzebne. 120 tysięcy osób oczekuje na mieszkanie komunalne. Jeszcze więcej oczekuje na mieszkanie, które będzie w stanie wynająć, zasiedlić, mieć na użytek w przyzwoitych pieniądzach, niższych niż te ceny, z którymi mamy dzisiaj do czynienia

- tłumaczył W. Kosiniak-Kamysz.

Więcej szczegółów na stronie.

Więcej środków na rozwój społeczeństwa obywatelskiego

Wicepremier Władysław Kosinik-Kamysz poinformował również, że rząd planuje zwiększyć finansowanie programów wspierających rozwój społeczeństwa obywatelskiego. W latach 2025-2026 wzrosną limity budżetowe na ten cel. Nowe limity wyznaczono do 2036 roku. Więcej środków trafi m.in. na programy wspierające organizacje harcerskie i skautowe, organizacje obywatelskie oraz dotacje dla Narodowego Instytutu Wolności.

Współpraca z trzecim sektorem, stawianie na NGO-sy, danie im możliwości rozwoju było jednym z elementów, które połączyło naszą koalicję. Jesteśmy za społeczeństwem obywatelskim

- podkreślił Minister W. Kosiniak-Kamysz

Projekt przewiduje też możliwość zlecania Instytutowi dodatkowych zadań przez ministrów i Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego, wraz z zapewnieniem środków. Rozwiązanie zwiększy elastyczność w realizacji zadań publicznych.

Więcej szczegółów na stronie.

Rząd stawia na zieloną energię

Rada Ministrów omówiła dzisiaj także i wstępnie przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Według projektu m.in. minimalna odległość wiatraków od domów zmniejszy się z 700 do 500 metrów.

Państwo da możliwości, aby to społeczeństwo na poziomie lokalnym, wspólnoty samorządowej, decydowało, ile chce mieć wiatraków i jak mają być zlokalizowane. Po to są plany przestrzennego zagospodarowania i decyzje rady gminy. Po to są konsultacje, które w tych sprawach będą konieczne

- powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wprowadzone zostaną przepisy umożliwiające modernizację starszych elektrowni (tzw. repowering), a większe instalacje biometanowe (powyżej 1 MW) będą mogły liczyć na wsparcie w systemie aukcyjnym.

To jest przełomowa ustawa, która daje możliwość rozwoju inwestycji, budowy niezależności energetycznej i dywersyfikacji źródeł energii. (...) Stawianie na zieloną stronę mocy, stawianie na zieloną energię - jako jednego z elementów budowy miksu energetycznego w Polsce - jest dla nas priorytetem

- dodał Wicepremier.

Ostatecznie projekt zpstanie rozpatrzony przez Radę Ministrów w trybie obiegowym, a następnie zostanie skierowany do Sejmu.

Szybka reakcja Polski na zagrożenie pryszczycą

Rada Ministrów wysłuchała także informacji Ministra Rolinictwa i Rozwoju Wsi na temat działańw związku z przypadkami pryszczycy wśród zwierząt, m.in. bydła. Dziś wszystkie służby zaangażowane są w ochronę przed różnego rodzaju chorobami zakaźnymi dotyczącymi zwierząt.

Polska wystąpiła z różnego rodzaju wnioskami i decyzjami w sprawie zapobiegania przenoszeniu się pryszczycy wcześniej niż decyzję podjęła Komisja Europejska. Byliśmy dobrym przykładem dla Europy. Dzisiaj już te rozwiązania dotyczą całej Unii Europejskiej. Polska natychmiast, kiedy tylko to zagrożenie się pojawiło, podjąła wszystkie konieczne decyzje dotyczące działań, a tak naprawdę przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu się pryszczycy

- podkreślił Wicepremier.

Przypomnijmy, zarządzanie kryzysowe zostało wprowadzone 7 marca. Tego dnia stwierdzono ognisko pryszczycy w gospodarstwie na Węgrzech. Na mocy rozporządzenia od 8 marca obowiązywał zakaz przywozu do Polski zwierząt, produktów i przedmiotów, które mogłyby przenosić pryszczycę, a 12 marca opublikowano decyzję wykonawczą Komisji Europejskiej w tej sprawie. Działania MRiRW pozwoliło zminimalizować ryzyko wystąpienia pryszczycy w Polsce.

Wideo

Zdjęcia (1)