President of the Republic of Poland

08/05/2021 | Press release | Distributed by Public on 08/05/2021 00:56

Pierwszy rok II kadencji Prezydenta Andrzeja Dudy

-Będę Prezydentem polskich spraw. To przewodnia myśl mojej prezydentury - podkreślił Andrzej Duda w orędziu przed Zgromadzeniem Narodowym. - Wierzę w dobrą przyszłość naszej Ojczyzny. Wychodzimy ku niej naprzeciw z radością i nadzieją - bo już nie jeden raz przekonaliśmy się, że razem, wspólnie i solidarnie potrafimy dokonać rzeczy niezwykłych - akcentował.

6 sierpnia 2020 r. Andrzej Duda rozpoczął drugą, pięcioletnią kadencję prezydencką. GALERIA »>

DZIAŁANIA WOBEC PANDEMII COVID-19

Prezydent Andrzej Duda angażował się w wypracowywanie rozwiązań systemowej obrony przed wirusem COVID-19. Był w stałym kontakcie z przedstawicielami służb zaangażowanych w walkę z pandemią. Zainaugurował cykl spotkań w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami organizacji społecznych biorących udział w walce z COVID-19. Do tej pory o swoich doświadczeniach opowiadali m.in: harcerze, medycy, strażacy i przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, a także przedstawiciele środowisk polonijnych.

Promocja szczepień przeciwko COVID-19. Andrzej Duda zorganizował wideokonferencję z ekspertami, którzy odpowiadali na pytania od internautów i jednogłośnie zachęcali do szczepień.

Powołując Radę do spraw Ochrony Zdrowia, Prezydent podkreślał konieczność realizacji Narodowego Programu Szczepień, by jak najszybciej pokonać pandemię. Narodowa strategia szczepień była również tematem spotkania w BBN, na które Prezydent Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli rządu z Premierem oraz szefem GIS.

Rada ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP, na której czele stoi prof. Piotr Czauderna, debatowała do tej pory m.in. na temat cukrzycy, zdrowia psychicznego Polaków, a także skutków pandemii w zakresie układu krążenia oraz układu oddechowego.

Prezydent prowadził konsultacje z kierownictwem Agencji Rezerw Materiałowych na temat reformy systemu rezerw strategicznych; 5 lutego 2021 r. podpisał ustawę o utworzeniu Agencji Rezerw Strategicznych. Budowa Agencji była realizacją jednego z pierwszych systemowych wniosków z pandemii COVID-19.

Prezydent odwiedzał szpitale i centra medyczne zaangażowane w pomoc chorym i walkę z pandemią. Złożył wizytę w Centrum Badawczo-Rozwojowym Celon Pharma S.A. w Kazuniu Nowym, gdzie prowadzone są badania nad polskim preparatem przeciwko koronawirusowi. W obecności Prezydenta zaprezentowano również nowatorskie urządzenie firmy ML System do wykrywania koronawirusa z oddechu w ciągu mniej niż 10 sekund.

Andrzej Duda wizytował stadion PGE Narodowy, gdzie powstawał wówczas szpital tymczasowy, a także ośrodki, w których prowadzona jest rehabilitacja dla osób po COVID-19: Szpital MSWiA w Głuchołazach oraz Uzdrowisko Kopalnię Soli 'Wieliczka'.

Podczas wizyty w Rzymie Prezydent RP odwiedził z kolei Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych im. Lazzaro Spallanzaniego, gdzie doszło do podpisania porozumienia między tą instytucją a Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładem Higieny.

W Tarchomińskich Zakładach Farmaceutycznych 'Polfa' w obecności Prezydenta wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych w TZF 'Polfa' S.A.

Z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia i Światowego Dnia Zdrowia Prezydent przeprowadził rozmowy z przedstawicielami zawodów medycznych: położną, anestezjologiem, diagnostami i ratownikiem medycznym. Wysłuchał relacji z pracy medyków podczas pandemii i przekazał wyrazy wdzięczności za służbę.Również z tej okazji Prezydent Duda oddał hołd medykom i pracownikom innych branż, którzy oddali życie, walcząc z pandemią COVID-19. By uczcić ich pamięć, na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego do połowy masztu została opuszczona biało-czerwona flaga, a sygnalista odegrał sygnał 'Cisza'.

Osoby zasłużone w działalności na rzecz zwalczania epidemii SARS-CoV-2 zostały uhonorowane przez Prezydenta odznaczeniami państwowymi. Andrzej Duda wyróżnił też zaangażowanych w misję medyczną w Lombardii.

Wsparcie psychologiczne i psychiatryczne młodych ludzi, szczególnie w dobie pandemii COVID-19, było tematem licznych spotkań Prezydenta Dudy - m.in. z przedstawicielami Niezależnego Zrzeszenia Studentów, podczas Szczytu Młodzieżowego oraz z Rzecznikiem Praw Pacjenta i Rzecznikiem Praw Dziecka.

O sytuacji polskiej kardiochirurgii w obliczu pandemii koronawirusa Prezydent RP rozmawiał z przedstawicielami środowiska kardiochirurgicznego.

Prezydent RP przewodniczył Radom Gabinetowym poświęconym dalszej strategii działań państwa w walce z COVID-19: przed sezonem jesienno-zimowym - debatowano wówczas m.in. o przygotowaniach do rozpoczęcia roku szkolnego - oraz w kwietniu - spotkanie odbyło się w formule zdalnej.

Z inicjatywy Prezydenta Polska wsparła przy pomocy BBN transporty z pomocą humanitarną i środkami ochronnymi; trafiły one m.in. do Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Jordanii, Libanu, Macedonii Północnej i Iraku.

Walka z pandemią COVID-19 była także tematem licznych rozmów z przywódcami innych państw, m.in. z Prezydentem Litwy, Prezydentami krajów V4 i Inicjatywy Trójmorza, czy z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Ponadto, Prezydent RP uczestniczył w pracach nad rozwiązaniami prawnymi wspierającymi przedsiębiorców, chroniącymi miejsca pracy i łagodzącymi skutki ekonomiczne epidemii. Wielokrotnie interweniował w sprawie poszczególnych grup zawodowych, które ucierpiały w wyniku wprowadzanych obostrzeń. Tak było m.in. z branżą przewoźników autokarowych, właścicielami dużych sieci handlowych czy z artystami. Rozmawiał też z szefami organizacji pracodawców skupionych wokół Rady Przedsiębiorczości, do Pałacu Prezydenckiego zaprosił przedstawicieli branż zamkniętych z powodu pandemii.

Podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim < /a>Prezydent zapoznał się z propozycjami założeń rządowego programu Nowy Ład, który zawiera plany inwestycyjne oraz propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego oraz gospodarczego na czas po pandemii. Andrzej Duda ratyfikował decyzję Rady (UE, Euratom) w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej umożliwiającą wypłaty m.in. z Funduszu Odbudowy.

W czerwcu Prezydent podpisał ustawę o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19, a także ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID­-19. Swój podpis Andrzej Duda złożył również pod ustawą o Funduszu Medycznym, powstałą z inicjatywy Prezydenta RP. Rozwiązania zawarte w nowych przepisach ułatwią uzyskiwanie przez dzieci oraz starszych pacjentów, cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe, odpowiednich świadczeń w nowoczesnych szpitalach, a w razie potrzeby także za granicą.

DZIAŁALNOŚĆ MIĘDZYNARODOWA

Prezydent złożył 13 wizyt zagranicznych. W Polsce odbyło się 8 wizyt głów państw i szefów rządów. Ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią obostrzenia Prezydent uczestniczył także w wielu wydarzeniach międzynarodowych odbywających się w formule zdalnej. Andrzej Duda przyjmował listy uwierzytelniające od ambasadorów akredytowanych w RP i wręczał ambasadorom RP. Odbył też 23 rozmowy telefoniczne z partnerami zagranicznymi. Tematem licznych rozmów z przywódcami innych państw była walka z pandemią COVID-19.

Z pierwszą wizytą zagraniczną w II kadencji Prezydent z Małżonką udali się do Włoch i Watykanu.Andrzej Duda spotkał się m.in. z Prezydentem Sergio Mattarellą i Premierem Giuseppe Contem. Rozmowy dotyczyły przyszłości gospodarki europejskiej po kryzysie wywołanym pandemią Covid-19 oraz sytuacji na Białorusi. Odwiedził też Instytut Spallanzaniego. Para Prezydencka została również przyjęta na audiencji u Papieża Franciszka.

Szczyt NATO w Brukseli. Głównym tematem rozmów była inicjatywa 'NATO 2030', mająca wzmocnić jedność Sojuszu i przygotować go na wyzwania przyszłości. - Można spodziewać się większej obecności NATO w naszej części Europy. Dotyczy to także wzrostu nakładów państw członkowskich na obronność i nowej strategii Sojuszu - mówił Andrzej Duda po zakończeniu szczytu. Prezydent spotkał się podczas szczytu m.in. z przywódcami USA i Francji.

Część wydarzeń, ze względu na trwającą pandemię COVID-19 odbywała się w formule wideokonferencji lub w formie hybrydowej. W Bukareszcie odbyło się spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki. Wzięli w nim też udział Prezydent USA Joe Biden oraz Szef NATO Jens Stoltenberg. Spotkanie miało charakter hybrydowy - Prezydenci Polski i Rumunii uczestniczyli w nim osobiście, pozostali przywódcy wzięli udział w formule telekonferencji.

W październiku 2020 r. Prezydent uczestniczył w 5. Szczycie Inicjatywy Trójmorza w Estonii. A w lipcu tego roku szczyt Inicjatywy Trójmorza odbył się w stolicy Bułgarii. W Bratysławie Andrzej Duda wziął udział w konferencji GLOBSEC.

On-line Prezydent uczestniczył w IX Szczycie Przywódców Europy Środkowowschodniej i Chin oraz w szczycie klimatycznym.

75. Sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ - Polska zaprasza wszystkich członków ONZ do działania na rzecz solidarnej walki z dotykającymi nas obecnie kryzysami- mówił Prezydent RP podczas debaty generalnej. Andrzej Duda wypowiadał się ponadto podczas debaty poświęconej 75. rocznicy powstania ONZoraz na sesji plenarnej ONZ ws. różnorodności biologicznej.

- Czasy, w których żyjemy, są pełne wyzwań. Sytuacja w zakresie praw człowieka nie ulega poprawie. Wręcz przeciwnie: jest jeszcze wiele do zrobienia - ocenił Prezydent w wystąpieniu podczas 46. sesji Rady Praw Człowieka ONZ.

Prezydent złożył wizyty na Ukrainie, gdzie na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni odbyły się obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski podpisali wspólną deklarację, podkreślając znaczenie polsko-ukraińskich stosunków dwustronnych, które mają charakter partnerstwa strategicznego. W Odessie Prezydent uczestniczył w polsko-ukraińskim forum biznesowym.

W ramach wizyty Pary Prezydenckiej w Turcji odbyły się m.in. rozmowy Prezydentów Andrzeja Dudy i Tayyıpa Erdogana, spotkanie z Polonią i z Patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I. W ambasadzie polskiej w Ankarze Prezydent wziął udział w prezentacji Archiwum i Biblioteki Sokolnickiego, ostatniego Ambasadora II Rzeczypospolitej w Turcji.

W Gruzji Para Prezydencka uczestniczyła w obchodach Dnia Niepodległości. Prezydent Andrzej Duda był jedynym prezydentem innego kraju, który wziął w nich udział. Jako honorowy gość zagraniczny wygłosił swoje wystąpienie. Andrzej Duda rozmawiał m.in. z Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili i Premierem Iraklim Garibaszwilim, a także odwiedził linię rozgraniczenia między Gruzją a tzw. Osetią Płd.

Prezydent złożył też wizytę na Litwie, podczas której Przywódcy obu krajów podpisali deklarację o ustanowieniu polsko-litewskiej Rady Prezydenckiej. Andrzej Duda odwiedził również Czechy.

Podczas wizyty w Japonii Andrzej Duda został przyjęty na audiencji u Jego Cesarskiej Mości Cesarza Naruhito, spotkał się też z Premierem Yoshihide Sugą.

W Rezydencji Prezydenta RP na Mierzei Helskiej odbył się jubileuszowy szczyt Grupy Wyszehradzkiej z okazji 30. rocznicy powstania V4. Andrzej Duda gościł Prezydentów: Słowacji Zuzanę Čaputovą, Węgier Jánosa Ádera i Czech Miloša Zemana.

- Najważniejsze jest to, aby ludziom w naszych krajach żyło się lepiej i naszym wielkim zadaniem jest tworzyć ku temu warunki z odpowiedzialnością wobec przyszłych pokoleń - mówił Andrzej Duda.

W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Warszawie spotkali się Prezydenci Polski, Litwy, Estonii, Łotwy i Ukrainy. Na Zamku Królewskim podpisali wspólną deklarację, podkreślając historyczne znaczenie konstytucji z 1791 r.

Z okazji 30. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy w Warszawie gościł Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Sytuacja na Białorusi

Prezydent podejmował działania międzynarodowe w związku z sytuacją na Białorusi. Andrzej Duda z Prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą wydali oświadczenie, w którym jako sąsiedzi Białorusi zaapelowali do władz białoruskich o pełne uznanie i przestrzeganie podstawowych standardów demokratycznych. Kolejny wspólny apel do władz Białorusi wystosowali Prezydenci Polski, Estonii, Łotwy i Litwy. Wspólne stanowisko wypracowali także przed spotkaniem Rady Europejskiej Prezydenci Grupy Wyszehradzkiej. - UE powinna rozszerzyć pakiet pomocy dla demokratycznej transformacji gospodarczej Białorusi - oświadczyli również wspólnie Prezydenci Polski, Litwy i Rumunii we wspólnym stanowisku.

O sytuacji bezpieczeństwa w regionie w kontekście wydarzeń na Białorusi Prezydent rozmawiał też z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Ponadto, Prezydent zaangażował się obronę polskiej mniejszości represjonowanej na Białorusi, m.in. zatrzymanych prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys i członka zarządu ZPB Andrzeja Poczobuta. - Jest bezprecedensowe, że obecne władze Białorusi aresztują przedstawicieli legalnie działających, polskich organizacji. Będziemy podejmowali kolejne kroki na arenie międzynarodowej. Nie zostawimy naszych rodaków samych - oświadczył Andrzej Duda po spotkaniu w BBN z Ambasadorem RP na Białorusi oraz szefami służb specjalnych. Przeprowadził też rozmowy telefoniczne z zagranicznymi partnerami w związku z represjami wymierzonymi w polską mniejszość na Białorusi.

Andrzej Duda spotkał się też z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską, jak również z przedstawicielkami polskiej mniejszości narodowej na Białorusi. Prezydent odwiedził też Podlasie, gdzie rozmawiałz przedstawicielami mniejszości białoruskiej w Polsce.

Warszawę odwiedziła Prezydent Mołdawii Maia Sandu; w Krakowie Pary Prezydenckie Polski i Litwy wzięły udział w uroczystościach z okazji 500-lecia zawieszenia Dzwonu Zygmunt.

W kwietniu Prezydent zainaugurował prace Biura Polityki Międzynarodowej. - Polityka międzynarodowa to bardzo wiele obszarów obejmujących m. in. współpracę gospodarczą, kulturalną, kwestie bezpieczeństwa i Polonii. Tworzymy to biuro także z myślą o kolejnych prezydentach, którzy powinni mieć dobrze funkcjonujące narzędzie w tym zakresie - podkreślał Andrzej Duda.

BEZPIECZEŃSTWO

Prezydent Andrzej Duda nadał 46 stopni generalskich: 28 w Siłach Zbrojnych RP, 5 w Państwowej Straży Pożarnej, 2 w Służbie Więziennej, 3 w Straży Granicznej, 7 w Policji i 1 w Służbie Celno-Skarbowej.

25 razy Andrzej Duda spotkał się z wojskiem oraz służbami mundurowymi.

Szczyt NATO. Prezydent RP wziął udział w szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Było to piąte spotkanie przywódców z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy. Podczas szczytu przyjęty został raport NATO 2030 - będący planem działań dostosowującym Sojusz do nowych wyzwań. Jego założenia są zbieżne z polskimi oczekiwaniami dotyczącymi wzmacniania obrony kolektywnej oraz bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.

Podczas szczytu Prezydent rozmawiał m.in. z Prezydentami USA i Francji, a także z Premierami: Wielkiej Brytanii, Danii i Macedonii Płn.

Czwarte spotkanie przywódców bukaresztańskiej dziewiątki. W ramach przygotowań do Szczytu NATO w Bukareszcie odbyło się spotkanie Bukaresztańskiej dziewiątki. W tegorocznym wydarzeniu na zaproszenie Prezydentów Polski i Rumunii udział wziął Prezydent USA Joe Biden oraz Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg. Spotkanie 'dziewiątki' zbiegło się także z inauguracją udziału Polski w odbywających się m.in. na terytorium Rumunii amerykańskich ćwiczeniach wojskowych Defender Europe 21.

Ratyfikacja polsko-amerykańskiej Umowy o wzmocnionej współpracy obronnej. Efektem zacieśniania w ostatnich latach współpracy wojskowej między Polską a Stanami Zjednoczonymi było wynegocjowanie oraz zawarcie polsko-amerykańskiej Umowy o wzmocnionej współpracy obronnej. Umowa zastąpiła poprzednie porozumienie ratyfikowane przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2010 r. i jest odpowiedzią na zwiększoną obecność wojsk USA na terytorium Polski. Na podstawie zapisów umowy Polska zobowiązała się m.in. do przygotowania infrastruktury wojskowej dla zwiększenia obecności wojsk USA na terytorium Polski, a także na potrzeby Sojuszu.

- Militarna obecność amerykańska z całą pewnością wzmacnia bezpieczeństwo naszej części Europy, wzmacnia bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego i stanowi gwarancję tego, że art. 5 umowy euroatlantyckiej będzie przestrzegany
- mówił Prezydent Andrzej Duda.

Zakończenie operacji w Afganistanie oraz powołanie nowych kontyngentów wojskowych. Prezydent Andrzej Duda, odbierając z rąk dowódcy PKW Afganistan ostatnią polską f lagę wiszącą w bazie wojskowej Bagram w Afganistanie, symbolicznie zakończył udział Polski w najdłuższej i najbardziej wymagającej zagranicznej operacji Wojska Polskiego po II Wojnie Światowej. Oficjalnie polski udział zakończył się z końcem czerwca 2021 r. wraz z wygaśnięciem prezydenckiego postanowienia i było efektem decyzji NATO o zakończeniu operacji Resolute Support.

Jednocześnie, w ramach budowania sojuszniczej solidarności oraz międzynarodowej pozycji Polski, w mijającym roku prezydentury Andrzej Duda wydał postanowienia w sprawie uruchomienia dwóch nowych kontyngentów wojskowych w Turcji oraz na Isla ndii. O wadze, jaką Polska przykłada do kontyngentów, świadczyła wizyta Prezydenta RP w kontyngencie PKW Turcja w Bazie Lotniczej w Incirlik. Była to jednocześnie siódma wizyta Prezydenta Dudy w Polskich Kontyngentach Wojskowych; dotychczas odwiedził: Kuwejt, Afganistan, Łotwę, Bośnie i Hercegowinę, Sycylię i dwukrotnie Rumunię.

Mianowanie 'Pierwszego Żołnierza'. Prezydent RP mianował Generała Rajmunda Andrzejczaka na drugą, 3-letnią kadencję na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To najważniejsza prezydencka nominacja w Siłach Zbrojnych. Szef Sztabu dowodzący siłami zbrojnymi, przygotowuje się jednocześnie do objęcia stanowiska bezpośrednio podlegającego Prezydentowi Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych. Nominacja Generała Andrzejczaka wiązała się z bardzo dobrą oceną przez Prezydenta jego działań w czasie pierwszej kadencji - dotyczących zarówno wzmacniania Sił Zbrojnych, jak i zacieśniania współpracy sojuszniczej.

Marynarka Wojenna. Wzmocnienie Marynarki Wojennej było jednym z priorytetów Prezydenta Andrzeja Dudy w czasie pierwszej kadencji. Z inicjatywy Prezydenta Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przygotowało Strategiczną Koncepcję Bezpieczeństwa Morskiego. Kwestia sił morskich została także po raz pierwszy wpisana do Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP. Efektem prezydenckich zabiegów było podpisanie 25 lipca br. umowy na pozyskanie dla polskiej Marynarki Wojennej trzech wielozadaniowych fregat rakietowych.

Największe ćwiczenia wojskowe. Prezydent wziął udział w zakończeniu oraz podsumowaniu największych w ostatnich latach ćwiczeń wojskowych ZIMA-20 oraz DRAGON-21. W czasie ćwiczeń sztabowych ZIMA, opierających się na komputerowych symulacjach konfliktu zbrojnego, ćwiczono m.in. obecne struktury kierowania oraz dowodzenia obroną państwa w czasie wojny. Ćwiczenie DRAGON służyło m.in. zatwierdzeniu gotowości do działania dowództwa nowo powołanej 18 Dywizji Zmechanizowanej. W obu przypadkach dodatkowym wyzwaniem było przeprowadzenie ćwiczeń w warunkach pandemicznych.

Order Krzyża Wojskowego. Podczas uroczystości z okazji Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa Prezydent po raz pierwszy przyznał najwyższe przyznawane obecnie odznaczenie wojskowe. Ordery Krzyża Wojskowego otrzymało dwóch żołnierzy z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu za bohaterską akcję ratowania spod ostrzału afgańskiego policjanta podczas operacji pojmania terrorystów. Dołączyli oni do grona 170 kawalerów Orderu, ustanowionego w 2006 r. przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Konferencja GLOBSEC. W Bratysławie Prezydent Andrzej Duda wziął udział w konferencji GLOBSEC. W debacie, obok Prezydenta RP, głos zabrali także m.in.: Prezydent Słowacji Zuzana Čaputova, Prezydent Chorwacji Zoran Milanović, a także Papież Franciszek.

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego Prezydent RP zwołał odprawę z udziałem Ministra Obrony Narodowej, dowódców wojskowych oraz szefów służb, związaną z sytuacją bezpieczeństwa na wschodniej granicy Polski. Prezydent Andrzej Duda podjął też szereg działań w związku z sytuacją na Białorusi. [WIĘCEJ w rozdziale DZIAŁALNOŚĆ MIĘDZYNARODOWA]

GOSPODARKA

Wsparcie i rozwój polskiej przedsiębiorczości to jeden z fundamentów prezydentury Andrzeja Dudy. Wielokrotnie w ostatnim roku spotykała się Rada ds. Przedsiębiorczości, której zadaniem jest inicjowanie zmian w polskim systemie prawnym ułatwiających funkcjonowanie polskiemu biznesowi i tworzących lepsze warunki do jego rozwoju.

- Musimy szukać nowych i dobrych rozwiązań, a dziś największym wyzwaniem jest znalezienie takich, które pomogą przetrwać polskim firmom i przedsiębiorcom - mówił Prezydent RP w lutym podczas spotkania z członkami Rady Przedsiębiorczości.

Andrzej Duda uczestniczył w pracach nad rozwiązaniami prawnymi wspierającymi przedsiębiorców chroniących miejsca pracy i łagodzącymi skutki ekonomiczne epidemii. [WIĘCEJ w rozdziale DZIAŁANIA WOBEC PANDEMII COVID-19]

Podczas serii spotkań z Premierem Mateuszem Morawieckim i przedstawicielami rządu Prezydent dyskutował na temat programu 'Nowy Ład', zawierającego plany inwestycyjne oraz propozycje dotyczące wielu dziedzin życia, także w kontekście wychodzenia z kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19.

W Pałacu Prezydenckim odbyła się gala XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Andrzej Duda wręczył nagrody za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej gospodarki oraz przedsiębiorczości. - Jesteście Państwo dumą Rzeczpospolitej. Bardzo dziękuję za to, że budujecie polską markę poza granicami kraju. Mam nadzieję, że dzisiejsza nagroda będzie jeszcze większą mobilizacją - mówił Prezydent Andrzej Duda chwilę po wręczeniu statuetek Laureatom.

Andrzej Duda wziął udział w uroczystości inaugurującej obchody jubileuszu XXX-lecia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W przesłaniu z okazji 30. rocznicy utworze nia GPW Prezydent podkreślał, że Warszawską Giełdę można wręcz uznać za ikonę odbudowanego w niepodległej Rzeczypospolitej wolnego rynku.

Andrzej Duda otworzył V edycję Kongresu 590 pn. 'Polska/Świat Startujemy'. Wydarzenie, nawiązujące nazwą do liczby oznaczającej w kodzie kreskowym produktu pochodzenie z Polski, objęte zostało Honorowym Patronatem Prezydenta RP. Prezydent był też gościem X Kongresu Polska Wielki Projekt - Nowe Pokolenie, a także Forum Ekonomicznego Młodych Liderów. Podczas spotkania z zarządem spółki InPost Andrzej Duda złożył gratulacje z okazji przejęcia przez InPost spółki Mondial Relay - to największa akwizycja dokonana przez polski podmiot z sektora prywatnego poza granicami Polski. O jedynym w Europie systemie do koordynacji lotów dronów, jego wpływie na bezpieczeństwo oraz przełożenie na gospodarkę Prezydent rozmawiał z przedstawicielami Polskiej Agencji Żeglugi Powietrzne

Gospodarka była też tematem licznych rozmów Prezydenta podczas spotkań z politykami wielu krajów, także w ramach Inicjatywy Trójmorza.

SPOTKANIA I WIZYTY KRAJOWE

Prezydent odbył 40 wizyt krajowych.

Spotkania z Rodakami. 28 czerwca Prezydent przebywał w województwie lubelskim, gdzie spotkał się z mieszkańcami Zalesia, Chrzanowa, a także odwiedził tereny dotknięte przez nawałnice.

Podczas wizyty w województwie małopolskim Prezydent w Lipnicy Murowanej odsłonił tablicę upamiętniającą Marię i Lecha Kaczyńskich. Odwiedził także Trzcianę.

- Bardzo się cieszę, że sytuacja na tyle się poprawia, że można realizować wizyty krajowe po długiej przerwie, gdy z uwagi na pandemię koronawirusa było to niemożliwe - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent odwiedzał instytucje i firmy w kraju zaangażowane w walkę z koronawirusem. W styczniu Andrzej Duda odwiedził Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach, w którym prowadzona jest rehabilitacja dla osób po COVID-19. - To pierwsza taka placówka i pierwszy taki oddział w Europie. Jesteśmy w tym zakresie absolutnie pionierami i muszę powiedzieć, że z całą pewnością jest to powód do dumy - mówił Prezydent. Terapią osób po COVID-19 zajmuje się także uzdrowisko w Wieliczce, które Prezydent odwiedził w maju.

- To jest naprawdę rewolucja, chcę wyrazić ogromną radość, że ona dzisiaj dzieje się w Polsce - podkreślił Andrzej Duda podczas prezentacji urządzenia firmy ML System do wykrywania koronawirusa z oddechu w ciągu mniej niż 10 sekund. Prezydent odwiedził także Centrum Badawczo-Rozwojowe Celon Pharma S.A. w Kazuniu Nowym.

Andrzej Duda wizytował też inwestycje infrastrukturalne: Północną Obwodnicę Krakowa; przebudowę Mostu na Dunajcu; Przekop Mierzei Wiślanej.

- To inwestycja, która wzmacnia suwerenność Rzeczypospolitej; to najważniejsza jej rola, żebyśmy nie musieli pytać sąsiadów, czy możemy wpłynąć na wody Zalewu Wiślanego i do portu w Elblągu - mówił Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty na terenie inwestycji jaką jest przekop Mierzei Wiślanej.

Prezydent odwiedzał także polskie przedsiębiorstwa: Firmę DEFRO, która jest największym producentem urządzeń grzewczych na paliwo stałe w Polsce; Zakłady Produkcyjne Bruk-Bet; Stocznię Remontową HOLDING S.A. w Gdańsku. - Patrzę z dumą na polski przemysł stoczniowy, który tutaj jest reprezentowany, i który tutaj wspaniale się rozwija - mówił Prezydent. W Siemiatyczach na Podlasiu Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w zakładzie Pronar sp. z. o.o., który jest liderem w produkcji maszyn rolniczych, komunalnych i recyklingowych. Andrzej Duda wziął też udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych TZF 'Polfa' S.A.

PRAWO

Prezydent podpisał 141 ustaw; zawetował jedną; zgłosił 5 inicjatyw ustawodawczych. Podpisał 52 umowy międzynarodowe i ratyfikacje. Wydał 15 postanowień w sprawach obronności i porządku publicznego; 15 rozporządzeń; 12 zarządzeń. (stan na 4.08.2021)

Inicjatywy ustawodawcze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej:

Prezydent RP zawetował jedną ustawę - nowelizację ustawy o działach administracji rządowej.

Konferencja 'Skarga nadzwyczajna - dotychczasowe doświadczenia i pespektywy'.

- Bardzo mi zależy, żeby instytucja skargi nadzwyczajnej była istotnym elementem uzdrawiania polskiego wymiaru sprawiedliwości; liczba takich skarg wzrasta, co potwierdza diagnozę, że jest ogromne poczucie niesprawiedliwości - mówił Prezydent RP.

Zespół ds. sędziów pokoju. 12 marca Szef KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych wręczyła akty powołania członkom Zespołu do opracowania projektu regulacji wprowadzającej instytucję sędziów pokoju. Przewodniczącym Zespołu został prof. dr hab. Piotr Kruszyński.

- Dwoma największymi bolączkami wymiaru sprawiedliwości są brak zaufania w stopniu, w jakim byśmy tego oczekiwali, i opieszałość postępowań. Jedną z dróg ku przyspieszeniu prowadzonych spraw jest przekazanie ich części sędziom pok oju - mówił Prezydent podczas pierwszego posiedzenia zespołu.

Z Prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysławem Rosatim Prezydent rozmawiał na temat kluczowych kwestii dla dostępu obywateli do wymiaru sprawiedliwości. Z przedstawicielami samorządu radców prawnych Andrzej Duda rozmawiał m.in. temat dostępu do usług prawnych oraz wyzwań jakie stoją przed samorządem radcowskim, ale także całym systemem wymiaru sprawiedliwości w związku z pandemią COVID-19.

RODZINA I POLITYKA SPOŁECZNA

W marcu Prezydent podpisał ustawę o tzw. 14. emeryturze. - To radosna chwila, że mogłem podpisać ustawę, która służy emerytom i rencistom - zaznaczył.

Prezydent Andrzej Duda powołał Radę do spraw Społecznych. Działania nowej Rady obejmują całość kwestii dotyczących polityki społecznej, w tym problematykę osób wykluczonych społecznie, starszych, samotnych, z niepełnosprawnościami.

W Pałacu Prezydenckim odbyło się Forum Deinstytucjonalizacji, w którym wzięło udział ponad 100 przedstawicieli organizacji społecznych współpracujących na co dzień z seniorami oraz prezydenccy doradcy ds. społecznych. Przesłaniem spotkania był rozwój wszelkich form wsparcia i usług dla seniorów w lokalnych środowiskach i szeroko pojęta deinstytucjonalizacja.

Dzięki inicjatywie ustawodawczej Prezydenta RP Andrzeja Dudy od 1 stycznia 2020 r. na poziomie lokalnym można tworzyć Centra Usług Społecznych koordynujące i integrujące na terenie gmin usługi społeczne dostępne dla mieszkańców. Na koniec trwającego obecnie pilotażowego etapu realizacji projektu Centrów Usług Społecznych Prezydent chce przedłożyć projekt nowelizacji ustawy w tym zakresie. Andrzej Duda zapowiedział także projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami.

Konkurs 'Lider Dostępności 2020' - to konkurs architektoniczno-urbanistyczny Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich, organizowany pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

V edycja Nagrody Prezydenta RP 'Dla Dobra Wspólnego'. - To wyróżnienia dla tych, którzy mają serce, poświęcają się dla innych, myślą o drugim czło wieku - podkreślił Prezydent.

Prezydent podejmował działania i wspierał inicjatywy związane z rodziną.

- Wspólnie brońmy rodziny - pod takim hasłem odbył się we wrześniu 2020 r. Marsz dla Życia i Rodzin. Do maszerujących dołączył też Andrzej Duda.

- Trwanie małżeństw jest bardzo ważne dla polskiego państwa; małżeństwo to rozwój; to kolejne pokolenia, które wychodzą z rodziny, które uczestniczą w budowaniu Rzeczypospolitej - mówił Prezydent, wręczając w Lipnicy Murowanej Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin Para Prezydencka złożyła życzenia polskim rodzinom, wskazując, że szczęśliwa, dobrze funkcjonująca rodzina jest naszym oparciem i bezpieczną przystanią - oraz pierwszą szkołą relacji międzyludzkich.

PAMIĘĆ I HISTORIA

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania Warszawskiego oraz osobom pielęgnującym pamięć o tamtych wydarzeniach. W przeddzień rocznicy zrywu oddał hołd Bohaterom podczas Apelu Pamięci na Placu Krasińskich a 1 sierpnia na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach razem z weteranami, warszawiakami i przedstawicielami władz państwowych uczcił minutą ciszy pamięć Bohaterów Walczącej Warszawy. Wzorem lat ubiegłych Prezydent uczestniczył również w koncercie 'Warszawiacy Śpiewają (nie)zakazane piosenki'.

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

- To miejsce jest symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, a dla całego świata przestrogą przed tym, co oznacza brutalna polityka prowadząca do wojny; ostrzeżeniem, aby takie wydarzenia nigdy się nie powtórzyły - mówił Prezydent Andrzej Duda na Westerplatte. Prezydent RP wręczył też noty identyfikacyjne rodzinom pięciu z odnalezionych w czasie prac archeologicznych żołnierzy.

W Wytycznie Prezydent z Małżonką wzięli udział w obchodach 81. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę.

- 81 lat temu zniszczona została wolna i niepodległa Polska, 81 lat temu najeźdźcy niemieccy i sowieccy zniszczyli byt państwa polskiego - wyśnionego i wywalczonego przez pokolenie Powstańców Styczniowych, a później ich dzieci, wnuków, którzy tę niepodległą Polskę, brocząc własną krwią zdołali odzyskać - mówił Andrzej Duda.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, obchodzonego w rocznicę wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau, Prezydent wystosował specjalne przesłanie.

Andrzej Duda z Małżonką uczestniczyli w uroczystościach z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką Prezydent wręczył ordery osobom zasłużonym w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej oraz pielęgnującym pamięć o tamtych wydarzeniach.

Narodowe Święto Niepodległości

Święto Wojska Polskiego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

- Setna rocznica wielkiej wiktorii warszawskiej i Święto Wojska Polskiego - jakże ważny to dzień, w którym dziękujemy za służbę naszym żołnierzom, oddajemy hołd wszystkim poległym za Ojczyznę, ale także wspominamy tamten trudny, dramatyczny czas - wielki i znaczący w historii naszego kraju, a także w jakimś sensie piękny - podkreślił Prezydent.

W przeddzień 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej uroczyście otwarto Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Z okazji rocznicy dla zwiedzających otwarta została Rezydencji Belweder, w której zaprezentowane zostały m.in. wybrane oryginalne dokumenty polskiego radiowywiadu z 1920 roku wpisane na Światową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata.

Narodowy Dzień Pamięci 'Żołnierzy Wyklętych'

Z udziałem Prezydenta odbyły się w Gdyni i w Gdańsku obchody 50. rocznicy tragicznych wydarzeń Grudnia'70 r. Andrzej Duda wziął też udział w uroczystościach z okazji 40. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca.

100-lecie Powstań Śląskich. 2 maja na Górze św. Anny (woj. opolskie) Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach z okazji setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. W czerwcu w Koszęcinie Prezydent z Małżonką obejrzeli koncert z okazji 100-lecia Pows tań Śląskich w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca 'Śląsk' im. Stanisława Hadyny. W Pyrzowicach odbyła się uroczystość nadania Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu Katowice w Pyrzowicach imienia Wojciecha Korfantego.

Prezydent wziął też udział w uroczystościach okazji 100. rocznicy zakończenia III Powstania Śląskiego.

- Pochylam dzisiaj nisko głowę, po raz kolejny, przed wszystkimi bohaterami wszystkich Powstań Śląskich - mówił Prezydent w Katowicach, dziękując śląskim rodzinom, w których pamięci są te wielkie akty patriotyzmu i odwagi. Prezydent RP przekazał na ręce rodziny Order Orła Białego nadany pośmiertnie Alfonsowi Zgrzebniokowi, Dowódcy i uczestnikowi Powstań Śląskich.

W Michniowie w gminie Suchedniów (woj. świętokrzyskie) - w 78. rocznicę pacyfikacji - Prezydent Andrzej Duda otworzył Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.

Restytucja Pałacu Saskiego. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę Prezydent RP podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie. W lipcu tego roku na ręce Marszałek Sejmu RP przekazał projekt Ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w tym zakresie.

Z okazji ważnych rocznic historycznych na fasadzie Pałacu Prezydenckiego były wyświetlane liczne iluminacje okolicznościowe.

ROLNICTWO

Z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy powołana została Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, której przewodniczącym został Jan Krzysztof Ardanowski.

Do tej pory eksperci debatowali m.in. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej, systemie emerytalnym rolników, projekcie Krajowego Planu Odbudowy, programach finansowania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, perspektywach rozwoju rolnictwa ekologicznego, problemach dotyczących zadłużenia polskich gospodarstw rolnych oraz kwestii związanych z potrzebą wsparcia rolników w związku z epidemią COVID-19.

Podczas gali AgroLigi 2020Prezydent RP nagrodził najlepszych rolników oraz przedstawicieli agrobiznesu.

- Przyczyniacie się Państwo do budowy potencjału polskiego rolnictwa, czynicie polskie rolnictwo nowocześniejszym. To Państwo pokazujecie innym, że można. Jesteście dla nich wzorcem, a co najważniejsze przyczyniacie się do zapewnienia Polakom bezpieczeństwa żywnościowego - podkreślał Andrzej Duda podczas uroczystości w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.

Para Prezydencka wzięła udział również w corocznym święcie rolników - Dożynkach Prezydenckich - które zorganizowano tym razem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Za trud, ciężką pracę i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego Prezydent Andrzej Duda dziękował rolnikom również podczas Dożynek Jasnogórskich.

Prezydent RP był gospodarzem spotkań dotyczących procedowanej w parlamencie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Andrzej Duda rozmawiał z przedstawicielami Porozumienia Rolniczego, a także z delegacją Komitetu Protestacyjnego Rolników.

W sprawie wsparcia dla rolników, których gospodarstwa zostały poszkodowane w lipcowych nawałnicach Prezydent Andrzej Duda interweniował podczas spotkania z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą.

KLIMAT I EKOLOGIA

Prezydent RP powołał Radę ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych, do której zadań należy w szczególności: wsparcie działań Prezydenta w kontekście analizy aktualnych problemów w zakresie środowiska, energii i zasobów naturalnych; przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych w tych tematach; tworzenie forum debaty i dialogu w tym zakresie, a także edukacja oraz promocja działań i inicjatyw służących ochronie środowiska naturalnego.

Na zaproszenie Prezydenta USA Prezydent Andrzej Duda wziął udział w szczycie przywódców największych światowych gospodarek, poświęconym ochronie klimatu. W spotkaniu, które odbyło się w formule zdalnej, wzięli udział przywódcy 40 krajów, a także szefowie rządów lub państw z Chin, Rosji, Indii, krajów Zatoki Perskiej, Europy oraz azjatyccy sojusznicy USA.

Przed Szczytem Prezydent RP zaprosił do rozmów na temat klimatu przedstawicieli Młodzieżowej Rady Klimatycznej, ekspertów i dziennikarzy.

Akcja #sadziMY. Z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów Prezydent Andrzej Duda, sadząc drzewa w Leśnictwie Bączki (Nadleśnictwo Garwolin), zainaugurował ogólnopolską akcję 'Łączą nas drzewa'.

Akcja #sprzątaMY. Pamiętajmy też, kiedy idziemy do lasu, by wypocząć, pospacerować, czy zbierać jagody czy grzyby, postarajmy się zostawić las w co najmniej tak samo dobrym stanie, w jakim go zastaliśmy - apelował Prezydent podczas akcji #sprzątaMY w Nadleśnictwie Jabłonna (woj. mazowieckie), gdzie Para razem z uczniami i wolontariuszami oczyszczała fragment lasu w szkółce leśnej Skierdy.

Po raz kolejny Kancelaria Prezydenta RP włączyła się w akcję 'Godzina dla Ziemi', w Polsce obchodzoną pod hasłem 'Godzina dla Bałtyku'.

POMOC NAJSŁABSZYM

Prezydent z Małżonką angażowali się w liczne akcje charytatywne. Po raz kolejny wsparli akcję 'Szlachetna Paczka'. Para Prezydencka zachęcała do pomagania, a także złożyła życzenia wolontariuszom z okazji obchodzonego 5 grudnia Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

Prezydent, jak co roku, zainaugurował charytatywne zawody w narciarstwie alpejskim '12H Slalom Maraton Zakopane'. Podczas imprezy pozyskiwane są fundusze na rehabilitację i integrację przez sport dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami.

24. Świąteczna Zbiórka Żywności została wsparta przez Parę Prezydencką. Prezydent z Małżonką tradycyjnie już zachęcali też do udziału w akcji Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Zaangażowali się również w akcję 'Tornister pełen uśmiechów'.

Z okazji święta dzieci Para Prezydencka odwiedziła podopiecznych Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego à Paulo w Pęcherach-Łbiskach.

Stypendia dla podopiecznych Fundacji 'Dorastaj z Nami'. W ramach realizowanego pod patronatem Prezydenta programu dzieci funkcjonariuszy służb publicznych, którzy polegli lub zostali ranni na służbie, otrzymały wsparcie.

EDUKACJA

Prezydent towarzyszył kadrze kierowniczej i studentom w uroczystych inauguracjach roku - na Politechnice Warszawskiej i Uniwersytecie Warszawskim.

Zasłużonym pracownikom naukowo-dydaktycznym wręczył odznaczenia państwowe.

W pierwszym roku drugiej kadencji Prezydent RP wręczył łącznie 981 nominacji profesor skich nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki.

'Bezpieczne wakacje'. Tuż przed letnim wypoczynkiem kilkaset dzieci odwiedziło ogrody Pałacu Prezydenckiego, by wspólnie z Parą Prezydencką wziąć udział w dorocznej edukacyjnej akcji 'Bezpieczne wakacje'. Andrzej Duda uhonorował przy tej okazji także Małych Wielkich Bohaterów.

Z udziałem Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim odbył się finał Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich, podczas którego zmierzyli się ze sobą wybitni młodzi mówcy. W Pałacu Prezydenckim odbyła się także debata rewanżowa finalistów VIII Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich.

Andrzej Duda nadaje charakter państwowy wydarzeniom lokalnym poprzez objęcie ich patronatami Prezydenta RP. W pierwszym roku drugiej kadencji Prezydent objął Patronatem Honorowym 109 wydarzeń, Narodowym - 146.


Z okazji 80-lecia Leszka Długosza Prezydent RP wziął udział w jubileuszowym koncercie legendarnego artysty Piwnicy pod Baranami.

Już po raz szósty na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Andrzej Duda wraz z przedstawicielami organizacji harcerskich obchodził Dzień Myśli Braterskiej.

W okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia Para Prezydencka zachęcała do udziału w akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką otrzymali od harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego Betlejemskie Światło Pokoju.

W Pałacu Prezydenckim odbyła się tradycyjna uroczystość zapalenia świec chanukowych, podczas której Andrzej Duda przekazał życzenia dla społeczności żydowskiej w Polsce.

'Niech towarzyszy nam wszystkim radość z tego dobra, które otrzymujemy i z tego, którym dzielimy się z innymi'

- życzyła Para Prezydencka w świątecznym nagraniu skierowanym do Rodaków.

Para Prezydencka od lat wspiera ideę Orszaku Trzech Króli. W minionym roku, w związku z pandemią, ta wyjątkowa inicjatywa przybrała w całej Polsce inną formułę. Prezydent z Małżonką przygotowali na tę okazję specjalne nagranie.

Prezydent RP złożył wizytę w Klasztorze Prawosławnym Świętych Marty i Marii na Świętej Górze Grabarce, gdzie rozmawiał z Jego Eminencją Ks. Metropolitą Sawą.

POLONIA

- Dzień Polonii i Polaków za Granicą ma wymiar szczególnej łączności. Z jednej strony - tęsknoty, a z drugiej strony - pamięci, a nade wszystko wielkiego związku, czegoś, co nazywam wspólnotą Polaków na całym świecie, wspólnotą myśli, mentalności i sposobu patrzenia na świat, a czasem wspólnotą trosk - podkreślał Prezydent podczas uroczystości 2 maja.

Prezydent wręczył akty nadania obywatelstwa polskiego rodzinie Jacyniaków - 'repatriantów' z Ukrainy.

- Do tej pory byliście posiadaczami Karty Polaka, od dziś jesteście dumnymi obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej. Kochani, witajcie w domu - mówiła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Akcja Pomoc Polakom na Wschodzie. Przed Wielkanocą pod patronatem Pary Prezydenckiej odbyła się kolej na edycja Akcji. Tym razem transport z artykułami codziennego użytku trafił do naszych Rodaków w Mołdawii. Świąteczna pomoc dla naszych Rodaków jest wyrazem pamięci i podziękowań za ich trwanie w polskości, kultywowanie polskich tradycji i zwyczajów.

Podczas wizyty w Turcji Prezydent z Małżonką odwiedzili historyczną polską osadę Adampol (po turecku Polonezköy). Para Prezydencka spotkała się z mieszkającymi tam Polakami.

- Jestem wdzięczny za podtrzymywanie polskości, za kultywowanie tradycji, mowy dziadków i ojców, za bycie dumnym z tego, że jest się Polakiem. Z całego serca dziękuję Państwu, którzy poprzez swoją działalność tę polskość podtrzymujecie - mówił Andrzej Duda. Podczas wizyty Prezydent wręczył odznaczenia państwowe działaczom polonijnym.

SPORT

Prezydent kibicował olimpijczykom w Tokio rywalizującym podczas Igrzysk Olimpijskich. Na trybunach wspierał koszykarzy, tenisistów i siatkarzy. Uczestniczył też w ceremonii otwarcia igrzysk.

Andrzej Duda doceniał także osiągniecia biało-czerwonych. Robertowi Lewandowskiemu, kapitanowi piłkarskiej reprezentacji Polski, Prezydent nadał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia sportowe, za promowanie Polski na arenie międzynarodowej. Uhonorował również Jakuba Błaszczykowskiego za wybitne osiągnięcia sportowe, za działalność społeczną i charytatywną oraz upowszechnianie i rozwój sportu wśród dzieci i młodzieży.

Andrzej Duda odznaczył również tenisistkę, zwyciężczynię turnieju French Open Igę Świątek oraz jej ojca Tomasza Świątka.

Prezydent uhonorował Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie Ryszarda Szurkowskiego, najbardziej utytułowanego polskiego kolarza w historii.

Prezydent wziął udział w zorganizowanym online noworocznym spotkaniu Polskiej Rodziny Olimpijskiej. Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda Pogratulował piłkarzom MKS Cracovia i władzom klubu zdobycia Pucharu Polski w piłce nożnej mężczyzn 2019/2020.

DZIAŁALNOŚĆ KANCELARII PREZYDENTA RP

W październiku 2020 r. Prezydent dokonał zmian w składzie kierownictwa Kancelarii. Na stanowisko Szefa Kancelarii Prezydenta RP powołał Grażynę Ignaczak-Bandych, dotychczasową Dyrektor Generalną KPRP.

Prezydent na stanowiska Sekretarzy Stanu w Kancelarii Prezydenta RP powołał Małgorzatę Paprocką oraz Piotra Ćwika, który później objął funkcję Zastępcy Szefa KPRP. Andrzej Duda powołał też nowego Szefa swojego gabinetu - Pawła Szrota - oraz nowych ministrów: Bognę Janke i Jakuba Kumocha. Nową Dyrektor Generalną jest Barbara Brodowska-Mączka.

SKŁAD KIEROWNICTWA KPRP »
DORADCY PREZYDENTA »

Ministrowie i Doradcy Prezydenta RP wspierali działalność głowy państwa, koordynowali i przygotowywali liczne przedsięwzięcia z zakresu działalności Prezydenta. Towarzyszyli Andrzejowi Dudzie podczas większości wydarzeń, reprezentowali na licznych uroczystościach, odczytywali okolicznościowe listy, wręczali nadawane przez Prezydenta odznaczenia.

Powołane zostały nowe gremia doradcze w ramach Narodowej Rady Rozwoju, w pracach których biorą też udział Ministrowie i Doradcy: Rada do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, Rada do spraw Ochrony Zdrowia, Rada do spraw Samorządu Terytorialnego; Rada do spraw Społecznych oraz Rada do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych.

Z inicjatywy doradców zorganizowane zostało Forum Deinstytucjonalizacji. Uspołecznienie - Upodmiotowienie - Personalizacja, Doradca Łukasz Rzepecki koordynował nowy projekt 'Młodzi w Pałacu' - cykl spotkań i konsultacji z przedstawicielami młodego pokolenia służący poznaniu ich problemów oraz wspólnemu znalezieniu pomysłów na ich rozwiązanie.

W ramach wsparcia przeciwdziałania i rozprzestrzeniania się zakażeniom wirusem SARS-CoV-2 w okresie 16.11.2020 r. - 09.03.2021 r. Kancelaria Prezydenta RP zaangażowała się we wsparcie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Pracownicy KPRP jako wolontariusze wykonywali czynności wspomagające działania Stacji.

W Kancelarii Prezydenta RP został wdrożony projekt ekokancelarii, w ramach którego m.in. zamontowano instalację fotowoltaiczną na dachu Agregatorni w ogrodzie Pałacu Prezydenckiego oraz rozpoczęto wymianę źródeł światła na LED.

Przeprowadzona została rewitalizacji Pałacu Prezydenckiego, w tym renowacja pomnika księcia Józefa Poniatowskiego, remont tarasów, oranżerii oraz rewitalizacja ogrodów. Podczas prac konserwatorskich pomnika księcia Józefa Poniatowskiego w cokole monumentu umieszczono okoli cznościową kapsułę zawierającą informację o prowadzonym remoncie skierowaną do przyszłych pokoleń.