Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiebiorczosci SA

05/07/2024 | Press release | Distributed by Public on 05/08/2024 05:41

Europejska multidebata na wiele głosów – rozpoczął się XVI Europejski Kongres Gospodarczy. Wszystkie oczy zwrócone na Katowice

Ponad 180 sesji z udziałem 1200 panelistów i panelistek, blisko 12 tys. zarejestrowanych uczestników stacjonarnych - tak w głównych liczbach rysuje się 16. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (7-9 maja 2024 r., Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach).

- Ostatnie lata były trudne, ale dzisiaj Polska powraca. Nie chodzi tylko o powrót do zasad. Polska powraca także jako lider Europy, napędza gospodarkę i zwraca uwagę na różne zagrożenia - mówiła podczas inauguracji XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego Ursula von der Leyen, kandydatka Europejskiej Partii Ludowej na stanowisko Przewodniczącej Komisji Europejskiej ­- jeden z gości specjalnych tegorocznej edycji wydarzenia.

Ważny temat sesji inauguracyjnej EEC stanowiła 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

- Korzyści z naszej obecności w Unii Europejskiej są oczywiste. Świętujemy, ale nie czas na beztroskę. Stoimy wobec nowych wyzwań wymagających energii i współpracy. Stąd hasło tegorocznego kongresu "Transformacja dla przyszłości". Musimy się zmieniać, aby kolejne 20 lat obecności Polski w UE było jeszcze lepsze - tymi słowami Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego, otworzył XVI edycję wydarzenia.

- 74 lata temu powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Zapewne nieprzypadkowo w 20-lecie naszej obecności w UE spotykamy się w regionie, który budował się na węglu i stali. Europa zjednoczyła się. Oddychamy dwoma płucami. To dowód, że trzeba mieć odważne i daleko idące marzenia, a mamy przed sobą trudny czas - dodał Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, przewodniczący Rady Programowej EEC.

Nigdy w historii UE politycy nie byli tak jednomyślni

Ursula von der Leyen, podczas inauguracji zauważyła, że Katowice są miastem, które "symbolizuje tak wiele z teraźniejszości i przeszłości Polski".

- Stoimy na terenie jednej z najstarszej kopalni węgla w Katowicach. Kiedyś była ośrodkiem gospodarczym i społecznym, który tworzył miejsca pracy. Kiedy kopalnie zostały zamknięte, cały region ucierpiał i musiał zainwestować w nową przyszłość. Dzisiaj jest znowu tętniącym życiem ośrodkiem gospodarczym. Od regionu, w którym dominowały kopalnie, przeszliśmy do miejsca, w którym organizujemy konferencje klimatyczne i takie kongresy, jak ten - mówiła Ursula von der Leyen.

Zaznaczyła także, że cała Polska, Europa i świat przekonuje się teraz, że jesteśmy gotowi walczyć o wolność i demokrację. Przypomniała jednak, że po drugiej stronie granicy z Ukrainą widzimy teraz, jak wyglądałaby nasza przyszłość, gdybyśmy nie zadziałali w odpowiedni sposób. Wskazywała, że Polska zagrożenie Rosją zna lepiej od innych krajów i że już wcześniej Europa powinna była wsłuchać się w głos naszego kraju.

- Polska jest dzisiaj liderem w sprawach, które dotyczą przyszłości Europy - począwszy od bezpieczeństwa, a skończywszy na podejściu do instytucji i procedur europejskich - kontynuował myśl Ursuli von der Leyen Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów.

- Nigdy w historii Unii Europejskiej główne siły polityczne, instytucje, liderzy polityczni nie byli tak jednomyślni, jeśli chodzi o priorytety, o to, co najważniejsze, o to, co trzeba zrobić w Europie, w Polsce, w każdym innym kraju tu i teraz, bez chwili wahania - mówił.

Podczas swojego wystąpienia Donald Tusk wskazywał na potrzebę ochrony granic Unii Europejskiej.

- Chciałbym, żeby z Polski popłynęły jeszcze mocniej i wyraźniej te słowa: Dzisiaj to wrogie Europie państwa i reżimy, ręka w ręka, czy to jest Mińsk, Moskwa czy Iran, wspólnie organizują hybrydową agresję wykorzystując nieszczęście ludzi, wykorzystując słabość naszej granicy. Przedsiębiorcy muszą czuć się bezpiecznie. UE jest od wspierania swoich firm i nie może być ciężarem. Jako Europejczycy nie możemy być ofiarami nierównych warunków konkurencji - powiedział Prezes Rady Ministrów.

Z perspektywy dobrych 20 lat i w obliczu nowych wyzwań - wnioski i komentarze

- Pochodzę z kraju, który wchodził do UE w tym samym czasie, co Polska. Tak, Europa była i dla nas biletem do lepszej przyszłości - przypomniała komisarz UE ds. energii, Kadri Simson. Komisarz zwróciła również uwagę na aktualne i realne rosyjskie zagrożenie dezinformacją i manipulacją, a do niedawna także szantażem paliwowo-energetycznym.

Władysław Kosiniak-Kamysz, Wiceprezes Rady Ministrów i minister obrony narodowej podkreślił wagę zmiany, jaka dokonała się w niezwykle krótkim czasie w europejskiej świadomości dotyczącej bezpieczeństwa i wysiłku koniecznego, by je zapewnić.

- Te głosy słychać w całej Europie, ta zmiana dokonała się w ostatnich miesiącach - zaznaczył polski wicepremier. - Tu ważna jest rola Polski, która pierwsza stanęła zdecydowanie po stronie Ukrainy. Teraz robi to Europa.

Minister stwierdził jednak, że brakuje w Europie czynów, zdecydowania, stanowczości.

- Tego oczekujemy od KE i nowego Parlamentu, by przemysł zbrojeniowy się mógł odrodzić - podsumował.

W sprawach zrównoważonej transformacji, zdaniem Kosiniaka-Kamysza, Polska jest po tej samej stronie, co cała Unia Europejska.

- Rozproszona energetyka jest odporniejsza i bezpieczniejsza niż dziesięć węglowych elektrowni. Widzimy to na przykładzie Ukrainy - zauważył.

Debatę zakończyły refleksje nad wagą nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego.

- Przyszły Parlament i Komisja Europejska będą miały poczucie obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa i wspierania Ukrainy - przewidywała Kadri Simson w konkluzjach debaty. - Obywatele dają mandat, by nowe władze UE przeciwstawiały się szantażowi i manipulacji.

- Odrzućmy skrajności i postawmy na tych, którzy wiedzą, jak ma wyglądać Europa - zaapelował Władysław Kosiniak-Kamysz. - A ma być ona strefą bezpieczeństwa i rozwoju oraz rozumienia nawzajem swoich potrzeb. Różnorodność to prawdziwa siła Europy - podsumował.

Należy działać tak, aby kapitał został w domu

Czysta dostępna energia, finansowanie transformacji gospodarki, wsparcie innowacji i czempionów. To rekomendacje wielkiego biznesu dla europejskiej gospodarki, które wybrzmiały podczas sesji inauguracyjnej.

Anna Pruska, prezeska Comarchu, jednego z potentatów polskiego sektora informatycznego, zwróciła uwagę na koniec możliwości konkurowania kosztami pracy.

- W branży IT konkurujemy z całym światem - z firmami z USA i z Azji Południowo-Wschodniej. Nowych przewag szukamy w dobrym wykształceniu i innowacyjności - podkreśliła Anna Pruska.

Natomiast zdaniem Rafała Brzoski, założyciela i CEO InPostu, gospodarka wymaga wspierania firm podejmujących odważne decyzje o inwestowaniu w wynalazki i innowacje.

- A chodzi także o inwestycje na nowych rynkach. Historie najlepszych europejskich marek to rozsądne inwestowanie w liderów innowacji. Państwo nie zostawia swoich czempionów - podkreślił CEO InPostu.

Według Brzoski, założyciela firmy realizującej spektakularną ekspansję w Europie, takie wsparcie jest warunkiem komercjalizowania innowacji na własnym rynku i zapobiegania "wypływowi kapitału".

- Cieszę się, że pan Rafał Brzoska mówi o wspieraniu czempionów - odpowiedział Dariusz Marzec, prezes PGE, przypominając, że bez pewnych dostaw energii nie będą pracowały ani paczkomaty InPostu, ani serwery Comarchu.

- Trzeba wiele inwencji i wysiłku, by przestawić na nowe tory tak duży organizm jak PGE. A jesteśmy gwarantem stabilnych dostaw energii i rozwoju nowej energetyki, przyjaznej klimatowi i ludziom. Mierzymy się z tym zadaniem, nikt za nas tego nie zrobi. Ważna jest współpraca z rządem i współpraca Polski z UE, by polski sektor energii był w nurcie europejskiej transformacji - zaznaczył prezes energetycznego giganta.

- Przełom się dokonuje, a dwa ostatnie lata nauczyły nas, by troszczyć się o bezpieczeństwo i o finansowanie transformacji - podzielił się refleksją Andrew Bester, Member Management Board Banking, Head of Wholesale Banking, ING. - W bankowości też dokonują się zmiany. Finansujemy poszukiwania nowych źródeł energii - podkreślił.

Podczas pierwszego dnia Kongresu uczestnicy mogli wziąć udział również w sesjach dotyczących m.in.: sytuacji finansowych samorządów, polityki klimatycznej i zrównoważonej gospodarki, sektora bankowego, systemu edukacji czy sektora energii.

XVI Europejski Kongres Gospodarczy

7-9 maja 2024 r.

Katowice, Międzynarodowe Centrum Kongresowe

Informacje dodatkowe

Galeria zdjęć