Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland

03/15/2024 | Press release | Distributed by Public on 03/15/2024 10:21

Minister Radosław Sikorski wziął udział w Warsaw European Conversation 2024

Minister Radosław Sikorski wziął udział w Warsaw European Conversation 2024

15.03.2024

Szef polskiej dyplomacji uczestniczył w sesji otwierającej ''Warsaw European Conversation 2024'' organizowaną przez Polityka Insight i Europejską Radę Spraw Zagranicznych. Celem przyświecającym warszawskiej konferencji jest kształtowanie debaty polsko-europejskiej oraz wskazanie wyzwań dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

Minister Radosław Sikorski w wystąpieniu inaugurującym wydarzenie mówił o konieczności zatrzymania rosyjskiego imperializmu poprzez zwiększenie wydatków państw członkowskich NATO na zbrojenie.

- Rosyjski imperializm i napastliwość nie zniszczyły jeszcze globalnego porządku, który budowaliśmy przez ostatnie dekady. To chwila próby, nie żałoby. NATO i UE muszą się jak najszybciej dostosować do nowych okoliczności - powiedział szef polskiej dyplomacji. - Czasy szybko się zmieniają. Prawdy które od dawna braliśmy za pewnik, wydają się już nie być aktualne. Chętnym do obrony istniejącego porządku polecam zatem przypomnieć sobie cytat z powieści Giuseppe Tomasi di Lampedusa - Lampart: "Jeśli chcemy, by wszystko pozostało tak jak jest, wszystko będzie musiało się zmienić''- dodał minister Sikorski.

Ponadto szef polskiej dyplomacji i wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Věra Jourova wzięli udział w dyskusji ''Europe in 2024: A Year of Reckoning'', poświęconej wyzwaniom, przed którymi stoją państwa Unii Europejskiej. W panelu uczestniczyli także: Stefano Sannino Sekretarz Generalny Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, Mark Leonard założyciel oraz dyrektor Europejskiej Rady ds. Stosunków Zagranicznych, a także prowadzący dyskusję Henry Foy szef biura w Brukseli Financial Times

- Musimy jasno zaznaczyć, że rok 2024 nie jest rokiem przejściowym (..) trzeba jasno pokazać, że nie zachwiejemy się, że stawiamy czoło temu stałemu wyzwaniu, które stanowi Putin- zaznaczył Stefano Sannino.

Mark Leonard zwrócił uwagę na to, że deklarowane przez Donalda Trumpa zakończenie wojny nie jest zapewnieniem trwałego pokoju w Ukrainie - ''Musimy dopilnować, żebyśmy mówili o trwałym pokoju (...) koniec końców będzie porozumienie, ale nie na warunkach rosyjskich, a na takich, żeby Ukraina była silnym krajem''.

Vera Jourova została zapytana o przyśpieszone działanie Brukseli w procesie oferowania członkostwa Ukrainie. Proces poszerzenia idzie zaskakująco dobrze, ale to odnosi się do ogromnej pracy Ukraińców (..) to jest niezwykłe, że w warunkach wojennych pracują nad reformami, które są trudne nawet dla krajów funkcjonujących w warunkach pokojowych (..) ważne jest to, aby w tej wiosny Ukraińcy podzielili się raportem, w jaki sposób wygląda realizacja reform - powiedziała Věra Jourova.

Po zakończeniu panelu dyskusyjnego minister Sikorski przeprowadził rozmowy z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jourovą. Spotkanie dotyczyło rosyjskich działań destabilizacyjnych wymierzonych w Unię Europejską, mających miejsce w obliczu zachodniego wsparcia udzielonego Ukrainie w obronie przed rosyjską inwazją. Ponadto rozmówcy omówili zagrożenia dla procesów demokratycznych w Europie stwarzanych przez Rosję, szczególnie w kontekście nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Komisarz Jourova podkreśliła wagę koordynacji między państwami członkowskimi UE a instytucjami unijnymi w obszarze zwalczania dezinformacji. Minister Sikorski zapewnił o współpracy Polski z Unią Europejską na tym polu, zgadzając się z potrzebą wzmocnienia instrumentów walki z dezinformacją oraz wskazując rolę wolnych mediów w zapewnianiu opinii publicznej rzetelnego przekazu.

Foto: Sebastian Indra/MSZ

Zdjęcia (2)