Chancellery of the Prime Minister of the Republic of Poland

01/25/2023 | Press release | Distributed by Public on 01/25/2023 11:28

Zapowiedź: Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z komisarzem UE ds. zarządzania kryzysowego Janezem Lenarčiciem

Zapowiedź: Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z komisarzem UE ds. zarządzania kryzysowego Janezem Lenarčiciem

25.01.2023

26 stycznia 2023 r. premier Mateusz Morawiecki spotka się z komisarzem Unii Europejskiej ds. zarządzania kryzysowego Janezem Lenarčiciem. Odwiedzą wspólnie składnicę Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej. Podczas spotkania z komisarzem, szef rządu omówi bieżące i planowane działania w ramach pomocy dla Ukrainy. Jesteśmy jednym z liderów wsparcia dla naszego wschodniego sąsiada. Angażujemy się w pomoc humanitarną i logistyczną - nasze zdecydowane działania plasują nas w czołówce krajów, które wspierają Ukrainę w obliczu agresji rosyjskiej.

Rząd wspiera Ukrainę

Polska, widząc narastające zagrożenie rosyjskiej agresji na terenie wschodniej Ukrainy, jeszcze przed wybuchem konfliktu w lutym 2022 r. rozpoczęła działania pomocowe i wspierające naszego sąsiada.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych realizuje część zadań związanych z pomocą materialną dla ludności i walczących. Zarządzanie zapotrzebowaniem, dokupywanie najpilniejszych rzeczy
i organizowanie logistyki to najważniejsze zadania, które wykonuje RARS
w związku z konfliktem za naszą wschodnią granicą.

Towary i zasoby niezbędne do uniknięcia katastrofy humanitarnej są przekazywane Ukrainie - zarówno od Polski jak i innych krajów.

Wizyta komisarza UE - współpraca na rzecz ochrony ludności

Wizyta komisarza UE ds. zarządzania kryzysowego ma związek z projektami kryzysowymi podejmowanymi przez RARS. Obecnie Polska przoduje
w zakresie aktywnych projektów realizowanych w ramach unijnego instrumentu na rzecz ochrony ludności (rescEU).

Realizujemy między innymi projekt darowizn energetycznych gromadząc sprzęt i agregaty prądotwórcze, które zostaną przekazane na Ukrainę. To szczególnie ważne, gdy rosyjski najeźdźca celuje w infrastrukturę krytyczną kraju i braki w dostawach prądu na terenie Ukrainy są regularne.

Rzecznik Prasowy Rządu Piotr Müller